Reklama

Dom

Obierki z rabarbaru znakomite na oprysk, także pomidorów

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 31.05.2021
54078_rabarba
Share
Udostępnij
Rabarbar to smaczny dodatek do ciast, podstawa kompotów i dżemów. Może także posłużyć do wykonania naturalnego oprysku na szkodniki i choroby roślin.
 
Sezon wykorzystujemy głównie w kuchni do wypieków ciast lub do wyrobu dżemów i chutnejów. Po przygotowaniu łodyg do dalszej obróbki, pozostają nam obierki. Nie wyrzucamy ich, tylko wykorzystujemy.
 
Rabarbar uprawiany jest na zbiór wiosenny. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną do pojemników np. po dużym jogurcie. Do wysiewu wykorzystujemy ziemię uniwersalną. Gdy rośliny podrosną i będą miały 4-5 liści, wówczas wysadzamy go na miejsce stałe. Rabata powinna być odchwaszczona i pozbawiona kamieni. Stanowisko musi być słoneczne, a gleba lekko kwaśna do obojętnej, żyzna, przepuszczalna i zasilona dobrym kompostem.  Rabarbar może rosnąc na jednym miejscu do 12 lat. 
 
Aby uzyskać długie, soczyste łodygi trzeba go odpowiednio pielęgnować. Systematyczne odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie to połowa sukcesu. Gdy pojawiają się pędy kwiatostanowe, należy je usunąć, ponieważ osłabiają roślinę, a nam nie zależy na kwiatach i nasionach. Nigdy nie wyrywamy wszystkich liści na raz z karpy, ponieważ roślina musi cały sezon przyswajać substancje odżywcze, aby na wiosnę wydać kolejne liście, które zbierzemy.
 
Rabarbar nie lubi przedłużającej się suszy oraz długo zalegającej wody. Zbyt dużo wody w glebie powoduje zagniwanie korzeni. Podczas podlewania warto stosować nawóz do roślin zielonych, z większą zawartością azotu. Nawożenie azotowe stosujemy do końca lipca. Jesienią i wczesną wiosną dodajemy dobrego kompostu i delikatnie mieszamy go z ziemią. Rabarbar jest odporny na mróz i wiosenne przymrozki. 
 
Obierki i liście rabarbaru posłużą do zrobienia naparu, którym opryskujemy mszyce, cebulę i czosnek przeciwko śmietce cebulance i wgryzce szczypiorce, a także pomidory przeciwko zarazie ziemniaczanej.
 
Aby zrobić napar potrzeba świeżych lub suszonych roślin, które zalewa się wrzącą wodą i pozostawia pod przykryciem do ostygnięcia. Po ostudzeniu i odcedzeniu opryskujemy i podlewamy uprawiane rośliny jeszcze tego samego dnia. Zabiegi powtarzamy co 2-3 dni. 
 
Odmiany:
 
– 'Koral' to odmiana średnio-wczesna wytwarzająca czerwono zielony miąższ i czerwoną skórkę.
 
– 'Przodownik Europy' to odmiana wczesna wytwarzająca ciemnoczerwony miąższ i skórkę.
 
– 'Karpow-Lipskiego' to odmiana wczesna o czerwonej skórce.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy