KD
Dodano: 12-11-2012
- Planując wykończenie przestrzeni wokół domu, klienci coraz częściej interesują się kamieniem naturalnym. Kamień naturalny jest nie tylko piękny, ale też bardzo wytrzymały i trwał. Dobrze ułożony granit, porfir czy piaskowiec powinien służyć kilkaset lat. Możliwości jest naprawdę wiele. Wciąż najbardziej popularna jest kostka granitowa, którą można stosować na podjazdy, tarasy czy ścieżki w ogrodzie. Jej cena jest zbliżona do produktów z betonu, zaś niewątpliwą zaletą jest to, że granit czym starszy, tym nabiera większego blasku. Klienci bardzo często decydują się też na piaskowiec. Ten najczęściej stosowany jest na ogrodzenia, słupki oraz schody.
- Ostatnio obserwujemy coraz większe zainteresowanie porfirem. Ta moda przyszła do nas z zachodu, gdzie jest on najczęściej spotykanym materiałem na zewnątrz. Ma tyle zalet, że nie sposób ich tu wymienić. Jedno jest pewne – zastosowany w ogrodzie nada mu niepowtarzalny klimat. Wspomniane materiały są przede wszystkim mrozoodporne, ale ich ogromną zaletą jest również to, że nie są śliskie i służą naprawdę wielu pokoleniom – wyjaśnia Beata Kisała, współwłaścicielka firmy Akropol z Rzeszowa.
Rozchwytywana kostka brukowa
Granit i porfir wracają do łask
Materiałem równie często wykorzystywanym do aranżacji ogrodów, chodników czy podjazdów, ale z nieco wyższej półki i dla zamożniejszych osób jest kamień naturalny. Cechuje się on niezwykłą plastycznością, różnorodnością faktur i kolorów oraz naturalnością. To właśnie ona sprawia, że harmonijnie wtapia się w przestrzeń, dodając jej szlachetności i wyraźnego charakteru. Kamień naturalny uważany jest za praktycznie niezniszczalny i niewymagający zabiegów pielęgnacyjnych. W tej chwili coraz bardziej popularna jest kostka granitowa, którą można stosować na podjazdy oraz ścieżki w ogrodzie. Dzięki temu, że granit jest kamieniem odpornym na ścieranie, niewrażliwym na czynniki atmosferyczne o dużej mrozoodporności i znikłej nasiąkliwości, nie należy obawiać się, że ulegnie on zniszczeniu czy deformacji.
Jaka brama jest najlepsza?
Świerk w garażu
- W zakresie kolorystyki i wzorów praktycznie nie ma ograniczeń. Dostępne są różne kolory i różne wzory w zależności od gustów klientów. Blacha na bramie może mieć różne wytłoczenia, brama może mieć przeszklenia, kratkę wentylacyjną, specjalnie dobraną klamkę, a także indywidualny design - tłumaczy Urszula Pokrywka, wiceprezes firmy Dops z Rzeszowa, autoryzowanego przedstawiciela firmy Hormann.
Szczególnie eleganckim rozwiązaniem jest zamontowanie w garażu bramy drewnianej (uchylnej lub segmentowej), która idealnie będzie się komponować z drzwiami wejściowymi do domu. - Konstrukcja takiej bramy jest metalowa, a wypełnienie drewniane z drzewa iglastego - świerku kanadyjskiego lub skandynawskiego - mówi Urszula Pokrywka. - Ponieważ nie są to polskie drzewa, trzeba się liczyć z kosztami, bowiem drewniane bramy nie należą do tanich.
Tagi: ogród, chodnik, brama, kostka, architektura krajobrazu
KOMENTARZE
Nowa drużyna PGE Marma Rzeszów w Millenium Hall
W piątkowy wieczór, dwa miesiące przed inauguracją...
Ogród - zielone zacisze Greinplast
Zarówno projektowanie ogrodów, jak również ich urządzanie, są czynnościami...
Jan Półzięć, uczestnik maratonu bostońskiego: To był horror
Słyszałem wybuch, widziałem...
PiS jest silny słabością Platformy
Z dr. Bartłomiejem Biskupem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Jaromir Kwiatkowski.
Jolanta Kaźmierczak szefową PO w Rzeszowie
Jolanta Kaźmierczak, zastępca dyrektora Oddziału Terenowego Agencji Nieruchomości Rolnych w Rzeszowie i miejska radna, została wybrana szefową struktur Platformy w stolicy województwa. W głosowaniu pokonała...
Salon Łazienek, Kuchni i Aranżacji Wnętrz na targach EXPO DOM!
Największa impreza wystawiennicza...
Ciche rury? Izolacje akustyczne a drgania instalacji
Uciążliwe odgłosy wydobywające się z rur kanalizacyjnych, grzewczych czy wentylacyjnych są zmorą w niejednym domu, biurze czy budynku użyteczności publicznej. Spotyka się je także w budynkach...
Grzyby i pleśnie w domu. Czy można im skutecznie zapobiec?
Grzyby i pleśnie w domu. Czy można im skutecznie zapobiec? Opracowanie Katarzyna Grzebyk Fot. Baumit Czy można zapobiec lub ograniczyć prawdopodobieństwo pojawienia się...