Reklama

Dom

Rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe czy osłona typu screen

Ewelina Czyżewska
Dodano: 04.07.2016
28139_window-417926_1280
Share
Udostępnij
Przesłony zewnętrzne domu głównie chronią nas przed słońcem. Ale oprócz tego mają inne zalety. Zależnie od tego, jaki rodzaj przesłon wybierzemy, mogą poprawić estetykę budynku, zapewniać ochronę przed mrozem, wiatrem, deszczem lub być dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym.

W odróżnieniu od krajów zachodnich, gdzie osłony zewnętrzne uwzględniane są już na etapie projektowania domu, w Polsce te systemy dopiero raczkują. Potrzebę zamontowania osłon zewnętrznych dostrzegamy w momencie, gdy już na dobre się zadomowimy, a wpadające promienie słoneczne są uciążliwe.

– Wyróżniamy trzy rodzaje osłon zewnętrznych. Są to rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe i osłony typu srceen – mówi Jacek Paszek, przedstawiciel firmy MARIOT w Rzeszowie. – To, którą osłonę wybierzemy, zależy od naszych oczekiwań. Rolety zabezpieczają przed przegrzewaniem pomieszczenia w lecie i wychładzaniem zimą. Wynika to z ich budowy, ponieważ pancerz wypełniony jest specjalnym materiałem termoizolacyjnym. Żaluzje fasadowe to bardzo nowoczesna i elegancka forma, która ochroni wnętrze budynku przed nadmiernym nagrzewaniem, ale nadaje mu również ciekawy wygląd. Rolety typu screen, przeznaczone są głównie do montażu na dużych, przeszklonych powierzchniach. Do ich produkcji używane są materiały, które odbijają promienie słoneczne i nie wpuszczają energii słonecznej do pomieszczenia. Stanowią również skuteczną barierę przed insektami i zanieczyszczeniami.

Nowością na rynku jest połączenie w jeden system rolety aluminiowej z żaluzją fasadową. To połączenie funkcjonalności żaluzji – czyli możliwość sterowania światłem dzięki ruchomym lamelkom – z termoizolacją, która jest cechą rolety zewnętrznej. Póki co, jest to rozwiązanie kosztowne, więc rzadko stosowane. 

Wady i zalety osłon zewnętrznych

– Rolety zewnętrzne dostępne są w trzech wysokościach profili. Wyższy profil, wpływa na większą termoizolacyjność – tłumaczy Jacek Paszek. – Budowa rolet zapewnia również ochronę przed hałasem z zewnątrz, zmniejszając natężenie dźwięku nawet o 14 dB. Pancerz rolet, zabezpiecza otwory i profile okienne oraz elewację przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Rolety stanowią również ochronę przed ciekawskimi spojrzeniami, a zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń antywłamaniowych może uczynić z nich trudną do pokonania przeszkodę dla potencjalnego złodzieja. Ponadto, jeśli wyposażymy nasze rolety w moskitiery, zyskamy dodatkową ochronę przed  owadami, pyłkami czy zabrudzeniami z zewnątrz.

– Minusem w przypadku rolet zewnętrznych jest to, że nie ma możliwości sterowania promieniami słonecznymi, tak jak ma to miejsce w przypadku żaluzji. Tu działa wyłącznie system góra – dół. Ponadto po zsunięciu rolety na dół nie widzimy, co dzieje się na zewnątrz – tłumaczy przedstawiciel firmy MARIOT.

– Żaluzje fasadowe zbudowane są z aluminium odpornego na działanie czynników atmosferycznych – mówi Jacek Paszek. – Dzięki temu, że zastosowany materiał jest lekki, żaluzje nie są dużym obciążeniem dla konstrukcji budynku. W zależności od naszych potrzeb,  możemy nimi płynnie sterować, wpuszczając więcej lub mniej światła. Zamontowane żaluzje skutecznie ograniczają również hałas zewnętrzny.

Żaluzje fasadowe mogą być sterowane ręcznie za pomocą mechanizmu korbowego, lub elektrycznie. Przy wyborze sterowania warto zwrócić uwagę na system automatyki pogodowej, dzięki której żaluzje same się podniosą np. w czasie silnego wiatru. Intensywne warunki atmosferyczne mogą zniszczyć i powyginać delikatne elementy tej osłony.

Rolety screen stosowane są najczęściej w biurowcach i innych budynkach o dużej powierzchni szklanej. – Coraz częściej, spotykane są również w altanach, werandach oraz na balkonach – mówi przedstawiciel firmy MARIOT. – Dostępne są w kilku kolorach: biały, biel kremowa, antracyt, anoda oraz antracyt strukturalny. Dzięki dużej różnorodności kolorystycznej możemy dopasować je do stylistyki elewacji całego budynku. Montowane mogą być do ramy okna, do konstrukcji fasady lub bezpośrednio do ściany. Wyposażone są w prowadnice boczne oraz tak zwany system ZIP, który dodatkowo zabezpiecza konstrukcję przed silnymi podmuchami wiatru. W odróżnieniu od żaluzji, rolety screen są w stanie przetrwać podmuchy wiatru o sile 150 km/h. Ponadto, ich dużą zaletą jest również to, że materiał używany do ich produkcji jest prześwitujący i po spuszczeniu widzimy, co dzieje się za oknem. Minusem tego typu osłon jest mniejsza odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Sterowanie i montaż

Sterowanie osłonami możemy podzielić na ręczne i automatyczne. Zaleca się jednak pełną automatykę. – Silniki zapewniają maksymalną wygodę obsługi oraz umożliwiają zdalne, czasowe lub zintegrowane z automatyką pogodową sterowanie – mówi Jacek Paszek. -Wszystkie osłony zewnętrzne można wyposażyć w czujniki wiatrowe, deszczowe, a także czujniki dzień – noc. Można też nimi sterować przy pomocy aplikacji na telefon.

Sposób montażu osłon zewnętrznych zależy od rodzaju systemu, jaki wybierzemy. – Natomiast czas realizacji zamówienia na standardowym domu jednorodzinnym, gdzie jest od 10 do 15 okien, trwa jeden dzień i jest zbliżony dla wszystkich wymienionych typów osłon – mówi przedstawiciel firmy MARIOT. – Wszystko wykonywane jest na indywidualne zamówienie, a koszt uzależniony jest od wielkości potrzeb. Rolety, żaluzje i zasłona typu screen wychodzą cenowo podobnie. Najdroższą opcją jest system, w którym roleta połączona jest z żaluzją.
 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy