Reklama

Dom

Grill w ogrodzie. Wybieramy idealny

Ewelina Czyżewska
Dodano: 06.07.2016
28165_grill_1-750x500
Share
Udostępnij
Świeże powietrze, dobre towarzystwo, a do tego smakołyki prosto z grilla – dla wielu osób to wymarzona forma wypoczynku w ogrodzie. Jeśli zatem grillujemy często i intensywnie, warto pomyśleć o grillu, który posłuży nam na lata. A jeśli do tego będzie niezwykłą dekoracją naszego ogrodu, to tylko się cieszyć!

Z każdym rokiem pasjonatów grillowania jest więcej. Przygotowywanie potraw na ruszczcie stało się doskonałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Każdy, kto ma choć kawałek działki, już wczesną wiosną rozpoczyna sezon grillowania, rozkoszując się odymionymi potrawami często aż do później jesieni. Żeby cieszyć się grillowaniem przez cały sezon, warto zastanowić się, jaki grill najlepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie.

Grille stalowe i żeliwne

 – Do najczęściej kupowanych zaliczyć można te stalowe –mówi Jan Deręgowski, właściciel firmy Art-A w Rzeszowie. – Są to najprostsze i powszechnie dostępne urządzenia do grillowania, a do tego bardzo tanie. Już za kilkanaście złotych można zakupić grill i rozkoszować się smakiem grillowanej kiełbaski. Jednak fakt, że cena tego typu urządzeń jest tak niska, świadczy często o ich jakości. Jeśli używamy go często, już po jednym sezonie będzie do wyrzucenia. Ponadto grillowane na nim potrawy, są mniej zdrowe od tych grillowanych na grillu elektrycznym czy też gazowym.

 Czasem już samo grillowanie na tego typu sprzęcie, bywa trudne i wymaga dużego zapału. Grille stalowe, najczęściej ustawiane na nóżkach, są mało stabilne i często się wywracają. Nie posiadają również regulacji temperatury. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena oraz waga, która pozwala na łatwe przenoszenie i transport. Dzięki temu możemy grillować poza miejscem zamieszkania.

 – Bardziej trwałe są grille żeliwne – mówi Jan Deręgowski. – Co prawda są droższe od stalowych, ale wykorzystane do ich budowy żeliwo sprawia, że grillowanie jest o wiele prostsze. Żeliwo równomiernie oddaje ciepło. Często wyposażone są w pokrywę, która pozwala na grillowanie bez względu na otaczającą aurę. Coraz częściej posiadają regulatory przepływu dymu i powietrza oraz zaawansowaną regulację paleniska. Wadą tego typu grilli jest to, że podczas dużego spalania uwalniane są szkodliwe substancje, które mogą osadzać się na potrawach, ponieważ nie mają możliwości swobodnego ulotnienia się.

Grill węglowy

Ciekawym rozwiązaniem są grille prefabrykowane, betonowe i murowane. – Ze względu na swoją konstrukcję oraz wagę są to rozwiązania stacjonarne – mówi specjalista od grilli ogrodowych oraz pieców kaflowych. – Zanim wybudujemy taki grill, powinniśmy dobrze przemyśleć decyzję o tym, gdzie go postawimy. Czy będzie to z dala od domu czy raczej tuż przy tarasie. Ważne jest, aby nasze grillowanie nie przeszkadzało sąsiadom, a grill ze względów bezpieczeństwa, był usytuowany z dala od gałęzi, drzew i krzewów. Grille betonowe nie wymagają fundamentów, ale należy zadbać o stabilne i równe podłoże. Możemy zastosować zwykłą płytę betonową. Przy murowanych grillach wykonanie fundamentów jest raczej wskazane.

Dobrze by było, aby do miejsca, w którym stoi grill, doprowadzone były ścieżki. Ułatwią one przemieszczanie się pomiędzy mieszkaniem a zakątkiem grillowym oraz przenoszenie potrzebnych do grillowania rzeczy. Można w pobliżu postawić altanę i umieścić siedziska. Stacjonarność takich rozwiązań pozwala stworzyć bardzo przyjemne do wypoczynku miejsca.

Oprócz wyboru miejsca, należy również zastanowić się, jak duże są nasze potrzeby. – Przy ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę wielkość paleniska oraz materiał z jakiego grill będzie wykonany – mówi właściciel firmy ART-A – Ponadto możemy rozważyć decyzję o tym, czy będzie to tylko grill czy również dodatkowo piec chlebowy i wędzarnia. Ważne jest również wyposażenie i otoczenie naszego grillowiska. Wielkość lady do przygotowywania potraw oraz obecność licznych półek, które sprawią, że proces grillowania będzie zdecydowanie przyjemniejszy, bo wszystko będziemy mieć pod ręką.

Murowane grille węglowe posiadają wiele zalet. Największą z nich jest trwałość. Grill murowany może być wykonany z cegieł, betonowych bloczków ściennych, żaroodpornych materiałów ceramicznych oraz kamienia. Kamień ze względu na swoją naturalność zawsze będzie w modzie, a konstrukcje bazujące na tym budulcu należą do najtrwalszych. Ponadto, mając tego typu palenisko, możemy przygotowywać posiłki jednocześnie dla wielu osób. Nie można zapomnieć także o jego walorach estetycznych i uzupełnieniu małej architektury na posesji. Często są to niebanalne konstrukcje, które są dekoracyjnym elementem ogrodu. Stacjonarne grille murowane, które są coraz bardziej modne, bez wątpienia należą do najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych rozwiązań, których wygląd zależy przede wszystkim od wyobraźni konstruktora.

Tego rodzaju grille mogą mieć prostą budowę, bądź bardzo wyszukaną. To uzależnione jest od zasobności portfela i upodobań. Prawdziwi pasjonaci sztuki grillowania mogą sami zbudować tego typu urządzenia. Nie jest to trudne, jednak jak nie mamy takiej możliwości warto zlecić wykonanie osobie kompetentnej. Koszt wykonania takiego grilla, zależy przede wszystkim od ilości i jakości wykorzystanych materiałów do jego zbudowania oraz skomplikowania bryły.

Grill gazowy i elektryczny

Oprócz wyżej wymienionych, na uwagę zasługują również grille gazowe i elektryczne. – Nie są on tak popularne jak stalowe czy coraz powszechniej spotykane grille stacjonarne, ale mają swoich zwolenników – mówi Jan Deręgowski. – Opałem w tego typu grillach jest gaz propan- butan w butlach bądź gaz ziemny. Największą zaletą tego typu urządzeń, jest łatwość w obsłudze oraz możliwość spożywania posiłków w bardzo bliskiej odległości od urządzenia, gdyż nie mamy problemu z dymem. Ponadto możliwość regulacji temperatury i dostosowania jej do konkretnego etapu pieczenia, sprawia że grillowanie jest mniej czasochłonne i wymaga mniejszej uwagi. . W przypadku grilli na drewno czy węgiel, ten czas jest dłuższy. Grille gazowe i elektryczne praktycznie od momentu włączenia są gotowe do pracy. Poza tym są łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Cena tego typu urządzeń jest bardzo zróżnicowana i uzależniona od ilości palników, jak i jakości materiałów wykorzystanych do ich produkcji.

W sprzedaży dostępne są również grille elektryczne, które do wytworzenia odpowiedniej temperatury wykorzystują energię elektryczną. Coraz częściej są one energooszczędne. Ze względu na niewielką emisję dwutlenku węgla podczas procesu grillowania, są bardziej przyjazne środowisku. Uruchomienie i używanie tego urządzenia jest bardzo proste. Sami ustalamy wysokość temperatury. To co odróżnia grill elektryczny od pozostałych to przede wszystkim smak potraw, który nie przypomina charakterystycznego dla grilli węglowych czy tych opalanych drewnem. W Polsce częściej wykorzystywane są w domu na balkonach, aniżeli w ogrodzie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy