Reklama

Dom

5 ekologicznych sposobów na mszyce

Jadwiga Brzozowska, OP PZD Rzeszów
Dodano: 23.08.2016
28909_biedronk_mszyce-750x500
Share
Udostępnij

Mszyce są uciążliwe w zwalczaniu, ale można ich się pozbyć z ogrodu, sadząc niemiłe tym owadom rośliny, „częstując” je wyciągiem z pokrzywy albo innymi ekologicznymi metodami.

Mszyce żerują na najmłodszych częściach roślin wysysając soki, co powoduje uszkodzenie tkanek rośliny: powstają nekrozy, chlorozy, skorkowacenia oraz deformacje liści lub pędów. Liście, na których żerują mszyce są poskręcane, odbarwione i opadają na ziemię. Na skutek żerowania ochojnika modrzewiowo-świerkowego igły modrzewi oraz świerków żółkną i wyginają się. Mszyce hamują rozwój pąków i powodują deformację zawiązków owocowych, a nawet zamieranie pędów lub pąków.

Szkodniki te tworzą dla siebie schronienia pod postacią różnorodnych galasów na pędach np. ochojniki, skręconych spiralnie wyrośli na ogonkach liściowych – przerostek skrętnik, wyrośli na liściach w kształcie czerwonych wypustek – bawełnica wiązowo-turzycowa, lub czerwono zabarwionych wybrzuszeń blaszki liściowej – mszyca porzeczkowo-czyściecowa.

Mszyce przenoszą różne choroby wirusowe, które negatywnie wpływają na rośliny. Rozwojowi szkodników sprzyja ciepła i wilgotna pogoda w kwietniu i maju oraz duża liczebność jaj zimujących przy małej ilości naturalnych wrogów np. biedronek. Natomiast przy chłodnej i deszczowej wiośnie lub upałach powyżej 30st. C w czerwcu liczebność mszyc maleje. Szkodniki te są bardzo płodne, a przez to ciężkie do zwalczenia. W jednym sezonie występuje wiele pokoleń. Pierwsze mszyce pojawiają się na ogrodowych chwastach, a potem na roślinach posadzonych w znacznym zagęszczeniu.

Mszyce nie trawią cukru, więc wydalają go w postaci słodkiej spadzi, którą żywią się mrówki. Na spadzi rozwijają się czarne grzyby sadzakowe, które utrudniają roślinie fotosyntezę.

  1. Posadź rośliny, których mszyce nie lubią

Aby ograniczyć występowanie mszyc, na grządkach posadźmy: cebulę, czosnek, lawendę i miętę. Mszyce nie lubią ich zapachu. Seler posadźmy z daleka od głogu i usuwajmy chwasty, na których rozwijają się mszyce.

  1. Zaproś owady, zjadające szkodniki

Zadbajmy o pożyteczne owady, które zjadają te szkodniki: czyli biedronki, chrząszcze, złotooki, skorki. Zadbajmy o to, aby w ogrodzie pojawiły się rośliny miododajne z rodziny baldaszkowatych, które przyciągają pożyteczne owady. Do tych roślin należą: arcydzięgiel litwor, fenkuł, kminek, kolendra, koper, lubczyk, marchew, pasternak, pietruszka, podagrycznik, seler i trybula. Gdy zakwitną, to będzie raj dla pożytecznych owadów.

  1. Walka wręcz

Najbardziej ekologicznym i skutecznym sposobem walki z mszycami jest zgniatanie palcami całych koloni. Ale zabieg ten trzeba powtarzać.

  1. Oprysk z roślinnych wyciągów

Jeśli mamy mszyce na wielu roślinach, to zastosujmy: gnojówkę z pokrzyw lub wrotyczu w rozcieńczeniu 1:20, wyciąg z pokrzyw bez rozcieńczenia z dodatkiem mydła potasowego, gnojówkę fermentującą ze skrzypu w rozcieńczeniu 1:50 lub wyciąg ze skrzypu, bylicy piołun, pędów ziemniaka, szczawiu, aksamitki, mniszka, cebuli, liści pomidora lub czosnku albo z siana traw,  wywar lub napar z krwawnika lub rabarbaru, wyciąg z rumianku w rozcieńczeniu 1:5.

  1. Ekologiczne preparaty

Możemy również wyłożyć Himal, dawny Bioczos – odstraszy szkodniki lub Bioplant tablice kleiste, do których przykleją się latające mszyce.

Jeśli zawiodą środki ekologiczne lub przy dużym nasileniu szkodnika i występowaniu na wielu roślinach, zastosujmy zabiegi chemiczne preparatami: Calypso 480 SC, Confidor 200SL, Mospilan 200 SC, Mszyca Stop 01 AL, Promanal 012 AL, Provado Combi Plus AE lub Afik.

Pamiętajmy o tym, aby pryskać rośliny rozcieńczeniem podanym na etykiecie, rano lub wieczorem, kiedy nie latają pszczoły i inne pożyteczne owady, nie pryskajmy przed i po deszczu, ani w południe. Opryskujmy rośliny z wiatrem i zawsze po zabiegu dokładnie umyjmy się i zmieńmy odzież.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy