Jadwiga Brzozowska
Dodano: 19-10-2016
Gdy temperatura przez całą dobę, przez kilka dni będzie ujemna, należy zabezpieczyć rośliny przed przemarznięciem. Jeżeli spodziewamy się tylko przymrozków, to nie ma potrzeby okrywać roślin, ponieważ będzie im za ciepło.
Do okrywania roślin można użyć białej agrowłókniny: tradycyjnej lub biodegradowalnej, papieru falistego lub słomy, jedliny, trocin i kory. Nigdy nie używamy do owijania folii, ponieważ rośliny pod takim okryciem nie oddychają, zaparzają się i szybciej przemarzają.
Wrażliwe na mróz rośliny owijamy kilkoma warstwami włókniny, ale nie za luźno, żeby pomiędzy pędami nie hulał wiatr i nie za mocno, żeby nie połamać pędów. Powstały na roślinie kaptur spinamy zszywaczem lub owijamy sznurkiem.
Jedlina na cebulki
Świeżo posadzone tej jesieni cebulki tulipanów, narcyzów, hiacyntów i krokusów można obłożyć korą lub jedliną. Jeżeli posadziliśmy holenderskie odmiany roślin cebulowych, to warto dodatkowo obłożyć powierzchnię gleby warstwą agrowłókniny i obłożyć stroiszem. Wiosną lub po ustąpieniu mrozów ściągamy osłony.
Trawy i juki oraz kolumnowe formy iglaków, np. jałowce, cyprysiki, należy obwiązać sznurkiem, żeby świeży i mokry śnieg ich nie obłamał. Dodatkowo trawy można obłożyć jedliną.
Chochoły na róże
Róże, szczególnie część szczepioną, zawijamy w słomę lub agrowłókninę. Pędy wszystkich róż kopczykujemy do wysokości 30 cm, czyli obsypujemy ziemią, trocinami lub korą. Takie kopczyki można dodatkowo obłożyć jedliną.
Wszystkie posadzone w tym roku azalie, różaneczniki, żywotniki wschodnie, cyprysiki i szczepione formy krzewów ozdobnych owijamy agrowłokniną, żeby nie przemarzły.
Chronimy rośliny na tarasie
Rośliny ozdobne uprawiane w doniczkach na balkonie lub tarasie należy obłożyć ze wszystkich stron grubą warstwą styropianu lub folii bąbelkowej, a z wierzchu grubą warstwą torfu. Należy pamiętać o podlewaniu tych roślin, aż do nastania pierwszych mrozów i przy każdej odwilży.
W sadzie należy kopczykować (trocinami, torfem lub piaskiem) i zabezpieczyć jedliną najmłodsze drzewka posadzone w tym roku. Jeśli istnieje ryzyko wystąpienia mocnych mrozów, trzeba wyłożyć obornik dookoła drzewka (ale tak, żeby nie dotykał do pnia) i zasypać go ziemią.
Wycinamy z jeżyn wszystkie pędy, które owocowały w tym roku i zabezpieczamy je przed przemarznięciem. Można obłożyć pędy słomą lub zadołować.
W warzywniku na lekkich glebach można wysiać marchew, pietruszkę i koper w większej ilości nasion, bo mogą przemarznąć. Przed nastaniem mrozów grządkę zabezpieczamy białą agrowłókniną i jedliną.
KOMENTARZE
Zabezpieczamy rośliny doniczkowe na zimę
Coraz więcej osób hoduje na balkonach i tarasach nie tylko pelargonie...
Uszkodzenia mrozowe i dziki zwierz - jak ratować rośliny
Najgorsze, co może wydarzyć się...
Ozdobna kapustka na rabaty i do jesiennych bukietów
W ogrodach można posadzić kapustki wzdłuż ścieżek...
Nowalijki z doniczki - ABC uprawy szczypiorku na parapecie
Dni stają się coraz dłuższe, słońce mocniej przygrzewa, warto więc założyć własną uprawę nowalijek. Jeżeli mamy kuchnię od południowej lub wschodniej strony, gdzie jest...
Wiosenne prace w ogrodzie - cięcie, oprysk i nawozy
Kilka ciepłych dni wystarczyło, żeby ogrodnicy rozpoczęli prace na działce. Okrycia zimowe z roślin zostały już ściągnięte, kopczyki są rozgarnięte, więc pozostało nam tylko przyciąć...
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego...
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza...
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...
Łazienkowe rośliny - kiedy jest światło i wybór spory!
Jakie rośliny dobrze się czują w łazience? Kiedy jest doświetlona, wybór mamy naprawdę spory. Możemy stawiać na kwitnące fiołki czy storczyki lub zielone pióropusze paproci. ...
W kuchni światło nieco ciemniejsze - trendu w oświetleniu 2021
W nowoczesnej kuchni jaśniejsze światło ustępuje ciemniejszemu, a spójne oświetlenie umożliwiają taśmy LED.
Biel i czerń, a może róż? Łazienka w kolorach 2021
Nieśmiertelna biel i czerń, ale także mięta, ale także róż - jest kilka wariantów kolorystycznych dla modnej łazienki 2021. Ważne, by całość odpowiednio stonować, a wnętrze było...