Jadwiga Brzozowska
Dodano: 10-03-2017
Każdy, kto ma działkę lub tunel, a już na pewno balkon i parapet, może uprawiać pomidory. Warto mieć chociaż kilka krzaczków w doniczkach. Nie napracujemy się zbyt dużo, a dzieci i wnuki będą miały nie lada uciechę z pysznych i zdrowych owoców. Do uprawy na parapecie wybieramy okno najbardziej nasłonecznione, czyli południowe.
Pomidor pochodzi z Peru lub z Meksyku, a do Europy został przywieziony w XVI w. jako roślina ozdobna, żeby pod koniec XVIII w. stać się warzywem. Owoce pomidorów zawierają dużo witaminy C, A i witamin z grupy B oraz kwasów organicznych: cytrynowego i jabłkowego. Poza tym, nie ma smaczniejszej zupy, niż pomidorowa.
Pomidor jest rośliną klimatu ciepłego, dlatego jest bardzo wrażliwy na nagłe i silne zmiany temperatury. Ma wysokie wymagania cieplne: 22-27°C w dzień i 16-18°C nocą. Nasiona najlepiej kiełkują przy temperaturze 20-25°C, wtedy po 6-7 dniach pokazują się pierwsze rośliny.
Pomidor lubi gleby lekkie, średniozwięzłe o odczynie lekko kwaśnym – pH 5,5-6,5. Warzywo to najlepiej plonuje posadzone w 2 roku po oborniku. Pomidory lubią dużą zawartość próchnicy w glebie. Warto ściółkować glebę po posadzeniu roślin aby zmniejszyć jej parowanie, zabezpieczyć przed chwastami i umożliwić roślinom lepsze wykorzystanie składników pokarmowych. Do tego zabiegu najlepiej jest użyć czarnej agrowłókniny, słomy lub czarnej folii.
Optymalna rozstawa dla pomidorów uprawianych w gruncie to 80x50 cm. Im większa rozstawa tym lepsze warunki powietrzne i świetlne, dzięki czemu wolniej dochodzi do porażenia przez patogeny i pomidory tak nie chorują.
Odmiany samo kończące i karłowe są bardzo wrażliwe na suszę, a wysoko rosnące tolerują okresowe jej występowanie. Optymalna wilgotność podłoża to około 75% pełnej pojemności wodnej. Pomidory należy podlewać odstaną wodą o stałej porze dnia i obficie, ale rzadko. Przy suszy glebowej dochodzi do zrzucana kwiatów i zawiązków. Zbyt wysoka wilgotność powietrza podczas kwitnienia (powyżej 70%) powoduje zrzucanie kwiatów i zawiązków. Natomiast przy zbyt niskiej wilgotności – poniżej 50% osypuje się pyłek i nie dochodzi do zapylenia.
Pomidor wymaga dużego natężania światła. Jego niedobór może powodować opadanie kwiatów i zawiązków oraz wyciąganie się roślin, co w rezultacie prowadzi do porażenia przez szkodniki i patogeny. Oprócz podstawowych składników pokarmowych ważne w uprawie są mikroelementy, które stymulują prawidłowy wzrost i rozwój roślin.
Pomidory uprawiane w gruncie wysiewamy około 20 marca, a uprawiane w niskich nieogrzewanych tunelach do 10 marca. Sadzonki na miejsce stałe wysadzamy po 15 maja. Odmiany wiotko łodygowe i sam kończące należy palikować, zawsze od strony północnej. W miarę wzrostu roślin należy je podwiązywać do palików i usuwać tzw. wilki, czyli pędy boczne. Niektóre odmiany można prowadzić na dwa pędy. Około 15 sierpnia pędy główne pomidorów przycinamy, żeby owoce w ostatnim gronie zdążyły dojrzeć.
Jak siać? Najlepiej jest kupić wcześniej małe palety wykonane z PVC, które są przeznaczone na produkcję rozsady i do wielokrotnego użytku. Takie palety zapewniają optymalne warunki dla rozwoju roślin, bo każda roślina wytwarza własną bryłę korzeniową. Dzięki temu chronimy rozsadę przed chorobami przenoszonymi przez podłoże i zapobiegamy uszkodzeniom systemu korzeniowego podczas wysadzania. Po napełnieniu palety podłożem i po jego ogrzaniu do temperatury pokojowej, siejemy po jednym nasionku do każdego pojemnika. Lekko przysypujemy ziemią, delikatnie dociskamy, podlewamy i przykrywamy perforowaną folią. Nie musimy kupować specjalnej foli w sklepie, wystarczy zwykła, spożywcza, ponakłuwana np. grubą igłą. Paletę stawiamy w jasnym miejscu np. na parapecie, systematycznie zraszamy i po tygodniu pokażą nam się wschodzące rośliny. Folię ściągamy, żeby roślinki się nie połamały i czekamy do maja na wysadzenia na miejsce stałe. Zamiast palety możemy użyć pojemników po jogurtach.
-
Fot. Pixabay
Jeżeli nie mamy palet lub pojemników po jogurtach, to możemy przygotować małą, niezbyt głęboką skrzynkę lub pojemnik po 1,5l lodach oraz ziemię do wysiewów, którą można kupić w sklepie ogrodniczym lub markecie. Nie musimy jej specjalnie szukać, zamiast niej wystarczy ziemia z ogrodu, pomieszana z piaskiem lub ziemia do uprawy warzyw. Podłoże wsypujemy do pojemników, lekko ugniatamy i odstawiamy, żeby się nagrzało. Następnego dnia siejemy, ale nie za gęsto. Gdy sadzonki podrosną, trzeba będzie je przepikować, czyli porozsadzać po jednej roślinie do jednego pojemnika, żeby dobrze rosły i ukorzeniły się. Oczywiście nie można zapomnieć o podlewaniu i nawożeniu rozsady, a przed wysadzeniem na miejsce stałe, o hartowaniu.
Warto kupować odmiany wczesne, wtedy na pewno doczekamy się na plon.
Wybrane odmiany do uprawy w gruncie:
Betalux- odmiana bardzo wczesna, do bezpośredniego spożycia i na przetwórstwo. Owoce kulisto-spłaszczone o masie do 80g. Jest sztywno łodygowa i samo kończąca, o bardzo smacznych owocach.
Jawor- odmiana sztywno łodygowa, samo kończąca i wczesna. Ma owoce kuliste, bez piętki, o masie około 100 g. Jest bardzo plenna, odporna na pękanie, o bardzo smacznych owocach do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa.
Kmicic- odmiana samo kończąca, średnio wczesna ma owoce o masie 50-60 g, wydłużone, gruszkowate, intensywnie czerwone, odporne na zgniatanie i pękanie. To odmiana bardzo plenna, wcześnie dojrzewająca, sprawdzająca się w uprawie nawet w lata o złych warunkach atmosferycznych. Doskonały surowiec do przetwórstwa głównie na keczup i do konserwowania owoców w całości oraz do bezpośredniego spożycia.
Koralik to niezastąpiona odmiana typu cherry, wiotko łodygowa, samo kończąca, o silnym wzroście. Owoce są małe ale liczne, czerwone i kuliste. Ma bardzo dużo witaminy C i jest odporny na zarazę ziemniaka. Sprawdza się w uprawie balkonowej.
Malinowy Ożarowski- odmiana wysoko wymagająca palikowania. Owoce są kulisto-spłaszczone, bez zniekształceń, o pięknej malinowej barwie i najlepszym pomidorowym smakiem. Przeznaczona do uprawy w gruncie i w wysokich tunelach foliowych.
Złoty Ożarowski- odmiana o pomarańczowych i dużych, gładkich owocach bez piętki, dosyć twardych i mięsistych, i bardzo smacznych. Jest odporna na wirus mozaiki pomidora. Polecana do amatorskiej uprawy w gruncie przy palikach oraz w tunelach foliowych.
Do uprawy w tunelach:
Akron- odmiana średnio wczesna owoce 130-145g, czerwono pomarańczowych, lekko spłaszczonych z delikatnym żebrowaniem. Owoce są odporne na pękanie, bardzo trwałe.
Hardy F1to odmiana średnio późna, mieszańcowa o owocach do 190g, okrągłych, gładkich, bardzo trwałych i odpornych na pękanie. Jak podaje producent, jest to odmiana odporna na Verticilium oraz Fusarium oxysporum f. sp. lycopersici - rasa 0 i 1.
Perkoz F1 to odmiana silnie rosnąca, średnio wczesna. Dobrze zawiązuje owoce przy niskim natężeniu światła i niskich temperaturach. Owoce są średniej wielkości, twarde, lekko spłaszczone.
Nasiona pomidorów można kupić w każdym sklepie ogrodniczym i markecie. Amatorzy nowych odmian pomidorów mogą znaleźć w sklepach internetowych portal tylko o pomidorach, który oferuje odmiany z całego świata. Czy warto je kupić? Po tym sezonie będę wiedzieć, bo mam kilka nowych odmian.
Wybierając odmiany do uprawy kierujmy się rozsądkiem. Na każdą roślinę potrzeba miejsca w ogrodzie lub w tunelu. Sadząc nowe odmiany zaznaczmy ich nazwy, żeby wiedzieć, czy się sprawdzą w uprawie.
KOMENTARZE
Addio pomidory, czas na likopen!
Jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy, zawiera właściwości antynowotworowe...
III Bieszczadzki Festiwal Sztuk z muzyką, chlebem i rękodziełem
W sobotę, 5 sierpnia...
Pryskanie mlekiem i inne sposoby na choroby pomidorów
Niezależnie od tego, jakie odmiany pomidorów...
Robimy wino domowe z rozmaitych owoców
Moda na trunki domowej roboty wraca wraz z apetytem na swojskie jadło i żywność lepszej jakości. Coraz więcej osób ma też ochotę zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest produkcja wina. Nie jest to rzecz trudna, a jak...
Jego Wysokość Pomidor
Królują na polskich stołach. Co raz częściej wzorem kuchni śródziemnomorskiej sięgamy po nie smażone i grillowane oraz niezwykle aromatyczne suszone. Ale co zrobić, by pełne mikroelementów pomidory dobrze rosły?
Z dokarmianiem ptaków poczekaj na mrozy
Ptaki dokarmiajmy dopiero, kiedy nadejdą mrozy, wiatry i śnieg. Inaczej...
Trendy 2021. Jakie drzwi będą modne w nowym roku?
Każdej jesieni zarówno profesjonaliści, jak i...
Kredyt hipoteczny na remont
Kredyt hipoteczny na remont jest możliwy, choć zazwyczaj o takim rodzaju finansowania myślimy...
Domy coraz bardziej energooszczędne. Od 2021 roku wyższe wymagania
Rok 2021 przynosi ze sobą zmianę warunków technicznych, czyli wymagań, które będą musiały spełniać wszystkie nowopowstające czy modernizowane budynki. Znowelizowane...
Jaki wąż do wody i ścieków sprawdzi się w konkretnej instalacji? Sprawdź dostępne rozwiązania
Układy hydrauliczne występują niemal wszędzie - zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak...
Rośnie rynek materacy w Polsce. Po jakie materace najchętniej sięgają nad Wisłą?
Ze statystyk sprzedaży wynika, że Polacy z roku na rok kupują coraz więcej materacy. Z czego to wynika? Czym się kierują przy...
Kalendarz biodynamiczny - lepsze zbiory w pełni czy nowiu Księżyca?
Zbiory naszych plonów zależą od tego, czy Księżyc wznosi się lub opada. Wznoszący księżyc wyciąga soki ku górze rośliny, gdzie kumulują się, a opadający...
Kabiny prysznicowe - poznaj najpopularniejsze modele i sprawdź, które z nich najlepiej spełnią Twoje potrzeby
Łazienki Polaków z roku na rok są coraz ładniejsze. Przemyślana kolorystyka...
Drzwi tarasowe - odstawne-przesuwne, uchylne?
Duże przeszklenia cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem bo przecież kto z nas nie chciałby móc cieszyć się pięknym widokiem zza swoich drzwi tarasowych popijając poranną kawę. Wybór odpowiedniej...
Mieszkanie 3.0 - w czasach pandemii i pracy w domu funkcjonalność jeszcze ważniejsza
Użyteczność i funkcjonalność nabrały w kończącym się roku jeszcze większego znaczenia. To przełoży się na następny...
Najpopularniejsze układy mieszkań pod inwestycje
Zakup mieszkania pod inwestycję to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą racjonalnie dysponować swoimi pieniędzmi. Regularny czynsz płacony przez lokatorów może okazać się sporym zastrzykiem...