Reklama

Dom

Nie każda roślina nadaje się na pochyłą rabatę. Co posadzić na skarpie?

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 29.03.2017
31885_bluszcz
Share
Udostępnij

 Rabata rabacie nierówna. Większość woli mieć prostą rabatę od linijki, ale grządki na stoku też mają swój urok. Przy projektowaniu takiej pochyłej rabaty trzeba pamiętać, że nie wszystkie rośliny poradzą sobie w takim miejscu.

Jeżeli nachylenie jest duże, warto zrobić terasy. A jeżeli obsadzamy rowy, to trzeba dodatkowo umocnić brzegi np. płytą typu Jumbo.

Sadząc rośliny na skarpie ograniczymy obsuwanie się gleby. Mocne systemy korzeniowe oraz płożące pędy i rozłogi skutecznie wiążą grunt i hamują spływającą wodę, czyli zabezpieczają ziemię przed erozją i obsuwaniem.

Przed posadzeniem roślin na skarpie lub przy rowie, warto usunąć chwasty, a następnie spulchnić i wyrównać podłoże. Następnie rozkładamy czarną lub brązową agrowłókninę i wysadzamy płożące krzewy. Pod byliny nie stosujemy włókniny.

Krzewy na rowy

Zacznijmy od rowów. Najczęściej sadzi się jałowiec pospolity ‘Green Carpet’, ‘GoldenCarpet’ lub ‘Wiltonii’, jałowiec sabiński ‘Tamariscifolia’, jałowiec łuskowy ‘Blue Carpet’, a nawet mikrobiotę syberyjską. I choć są to odmiany wolno rosnące, dobrze radzą sobie porastając rowy. Z roślin liściastych najczęściej sadzi się irgę płożącą Dammera ‘Major’, irgę karłowatą lub irgę drobnolistną ‘Streib’s Findling’, trzmielinę Fortune’a w odmianach. Można również posadzić brzozę karłowatą i płożącą śliwę karłową, które świetnie wyglądają, porastając kamienie.

Byliny na pochyłą rabatę

Z bylin warto posadzić barwinek pospolity w odmianach, bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek, podagrycznik pospolity 'Variegatum’, dąbrówkę rozłogową w odmianach, żagwin ogrodowy, rogownicę kutnerowatą czy bodziszek czerwony.

Właściwie, wszystkie niskie i płożące byliny można posadzić na skarpie. Trzeba jednak zachować zdrowy rozsądek w nasadzeniach, ponieważ rowy nie powinny być bardzo zarośnięte. Ich podstawową funkcją jest przecież odprowadzanie wody podczas deszczu.  A gdy posadzone rośliny nadmiernie rozrosną się, nie pozostaje nam nic innego, jak włożyć kalosze i odpowiednio je przyciąć.

Przygotowanie skarpy

Przed posadzeniem roślin na rabacie na skarpie trzeba spulchnić i odchwaścić glebę, wyłożyć 5-centymetrową warstwę kompostu i wymieszać z glebą oraz wyrównać jej powierzchnię. Następnie sadzimy wcześniej wybrane rośliny. Na 1 mkw. sadzimy do 10 sztuk większych bylin, a małych – do 20 sztuk na 1 mkw. Rośliny podlewamy w razie potrzeby, nawozimy po 14 dniach od posadzenia i systematycznie odchwaszczamy.

Jeżeli zbudujemy terasy, to duże rośliny o większym systemie korzeniowym sadzimy u podstawy skarpy, a małe byliny lub rośliny jednoroczne sadzimy na jej czole. Terasy mogą być gatunkowe, np. rośliny kwasolubne: rododendrony, azalie, wrzosy i wrzośce lub mieszane, jak w przypadku „normalnej” rabaty.

Co do cienia i półcienia

W cieniu sprawdzą się: bluszcz pospolity, bodziszek korzeniasty, gajowiec żółty, barwinek czy mikrobiota syberyjska i winobluszcz zaroślowy. Miejsca słoneczne do półcienistych preferują: płożące odmiany jałowców, irga Dammera, lebiodka pospolita, macierzanki, rogownica kutnerowata, pięciornik rozłogowy, płomyk szydlasty, przetacznik rozesłany i goździki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy