Reklama

Ładny trawnik - uprawa od A do Z

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 21-04-2017

Trawnik Fot. Pixabay

Trawnik Fot. Pixabay

Trawnik na wiosnę wymaga szczególnej pielęgnacji. Niezależnie od tego, jaką powierzchnię zajmuje, chcemy przecież, aby ładnie się prezentował. Przed pierwszym koszeniem trzeba zatem zadbać o kilka spraw.

Zaczynamy od dokładnego wygrabienia liści i starej trawy. Grabiąc mocno i na krzyż, będziemy mieć pewność, że zrobimy to dokładnie. Trzeba również napowietrzyć trawnik. Do tego wystarczą cienkie widły, które wbijamy raz za razem, blisko siebie. Jeżeli nie mamy takich wideł, to wbijamy w deski o rozmiarach buta kilkanaście dużych gwoździ, mocujemy je do buta i nakłuwamy trawnik. Następnie stosujemy nawóz i podlewamy. Takie potraktowanie trawnika o małej powierzchni w zupełności wystarczy.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Jeżeli nasz trawnik zajmuje więcej niż przysłowiowy ar, musimy bardziej się postarać. Warto również zainwestować w odpowiedni sprzęt ogrodniczy, który ułatwi i przyspieszy pracę. Zaczynamy od grabienia liści i usunięcia gałązek i pędów pozostałych po pocięciu drzew. Sprawdzamy, czy kret nie pozostawił po swych wykopach ziemi lub kamieni (ziemię usuwamy - kret nie lubi przeciągów).

Zabiegi pielęgnacyjne zaczynamy od wertykulacji i aeracji darni. Na rynku są dostępne urządzenia wykonujące obie te czynności. Wertikulator swymi „pazurkami” nacina, rozluźnia i porządkuje darń, a aerator napowietrza ją. Najprostsze urządzenie kosztuje w promocji 300 zł.

Obracające się „pazurki” wertykulatora wyczesują sfilcowaną, starą trawę. Odpada nam zatem mocne grabienie suchej trawy. Aerator to nic innego, jak walec z bolcami. Dzięki równomiernie zrobionym otworom darń będzie napowietrzona, a nawożenie i nawadnianie będzie bardziej skuteczne. Aeracja jest potrzebna, szczególnie na trawnikach zakładanych na ciężkiej glebie. Po napowietrzeniu całą murawę posypujemy cienką warstwą piasku. Dzięki temu zwiększy się przepuszczalność i porowatość podłoża.

Dosiewanie trawy

Jeżeli znajdziemy miejsca na trawniku, gdzie trawa po zimie nie wygląda za dobrze lub po prostu wypadła, musimy ją dosiać lub dosadzić. Najpierw usuwany starą darń – po prostu wycinamy ją nożem lub sztychówką. Wymieniamy podłoże i siejemy trawę. Lekko ubijamy, zraszamy i czekamy, aż wyrośnie nowa.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalne mieszanki nasion i nawozy startowe do trawników (np. Pokon Regenerator do Trawników możemy kupić w opakowaniach 1 kg za 28 zł, a Magiczną Dosiewkę z zarodnikami grzybów symbiotyzujących z trawą - 10 litrów za 19 zł).

Pierwsze koszenie

Termin pierwszego koszenia zależy od pogody i stopnia rozwoju trawy. Koszenie powtarzamy co 7-10 dni do końca sezonu, a kosimy na wysokości co najmniej 3 cm. Wielu specjalistów od trawników twierdzi, że powinno się kosić trawę na wysokości 5 cm. Bardzo ważne jest, żeby kosiarka była naostrzona i cięła równo, a nie szarpała źdźbeł. Kosiarki elektryczne nie hałasują, jak spalinówki, ale trzeba uważać na przewody.

Reklama

Warto kupić kosiarkę z koszem, choć są zwolennicy pozostawiania skoszonej trawy na murawie. Jeżeli pozostawimy skoszoną trawę, po pewnym czasie rozłoży się, użyźniając nasz trawnik. Ale taki mulcz nie wygląda atrakcyjnie. Nadmiar trawy możemy suszyć i robić z niego wyciągi. Resztę można wyrzucić na kompost, potraktować nawozem azotowym lub wapnem i czekać, aż się przerobi na podłoże kompostowe.

Mulcz można wyłożyć pod drzewka lub krzewy. W ten sposób ograniczymy parowanie wody z podłoża i rozwój chwastów. Im częściej będziemy kosić, tym szybciej pozbędziemy się chwastów z naszego trawnika.

Nawożenie trawnika

Do nawożenia trawnika warto wybrać nawozy o przedłużonym działaniu typu Osmocote (działa do 6 miesięcy, stopniowo uwalniając składniki pokarmowe do podłoża; cena wiaderka 15 kg to 240 zł; wystarcza na 500 mkw.) Stosujemy go tylko raz, na wiosnę, po zabiegach pielęgnacyjnych. W handlu znajdziemy również nawozy z serii „100 dni”, które stosujemy dwa razy w sezonie. Granulki rozsypujemy od marca do września, najpóźniej 2 dni po skoszeniu trawy, zawsze po deszczu lub obfitym podlewaniu, w dawce 30 g/mkw.

Do nawożenia trawnika można również zastosować uniwersalne nawozy ogrodnicze tj. Azofoska czy Polifoska lub Saletra amonowa w dawce 30-50 g na 1 mkw. To tańsze rozwiązanie i równie dobre. 10 kg Azofoski kupimy już od 42 zł. Opakowanie 10 kg Polifoski kupimy od 38 zł. Opakowanie 10 kg Saletry kupimy od 32 zł.

Wymienione nawozy mineralne stosujemy 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym. Za każdym razem warto stosować inny rodzaj nawozu: wiosenny, uniwersalny i jesienny. Różnią się one zawartością azotu, który jest najbardziej potrzebny na wiosnę. W jesiennych nawozach jest go mniej, żeby rośliny przygotowały się do spoczynku zimowego. Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie stosować nawozów „na oko”. Przed nawożeniem warto wykonać analizę gleby w stacji chemiczno-rolniczej (w Rzeszowie przy ulicy prof. Ludwika Chmaja 3, tel.: 17 85 427 76). Na podstawie analizy specjaliści ustalą potrzeby nawozowe naszego trawnika.

Warto używać siewnika do nawozów. Cena jest przystępna, bo za siewnik o pojemności 12 l zapłacimy około 50 zł. Jeżeli nasz trawnik rośnie na piaszczystej glebie, warto używać nawozów do trawników z dodatkiem organicznym, co poprawi strukturę podłoża.

Jeżeli na naszym nieskazitelnym trawniku pojawią się chwasty, trzeba je usunąć, zanim zakwitną. Przy kilku sztukach, po prostu wycinamy je nożem, ale przy większej ilości, warto zastosować wyrwichwast. Jest to urządzenie, które usuwa rośliny z korzeniami (cena od 180 zł). Jeżeli chwasty pojawiają się miejscowo to można opryskać je preparatem niszczącym rośliny dwuliścienne (np. Mniszek lub Chwastox Trio).

A co z mchem?

Mech rośnie na zbyt kwaśnej i wilgotnej glebie, w zacienionych lub ubitych miejscach. Można oczywiście zastosować preparaty typu Antymech (worek 10 kg kupimy od 32 zł) lub wapno dla zmiany odczynu gleby, ale warto również napowietrzyć podłoże. Aeracja zawsze poprawia kondycję trawnika, szczególnie, gdy nie zapomnimy o podsypaniu trawnika piaskiem.

Bardzo skuteczne i bezpieczne wapno granulowane można kupić w workach 25 kg za 20 zł. Pomocne są także nawozy z dodatkiem żelaza (worek 10 kg wystarczy na 150 mkw, a kosztuje 32 zł).

KOMENTARZE

Pełnia sezonu - pracowity czerwiec w ogrodzie

"Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni". W...

Ozdobna kapustka na rabaty i do jesiennych bukietów

W ogrodach można posadzić kapustki wzdłuż ścieżek...

Reklama

Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu

Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego...

Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie

Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...

Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy

Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...

Sposoby na rośliny w ciemnej łazience

Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.

Reklama

Naturalna podłoga z linoleum?

W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...

Łazienkowe rośliny - kiedy jest światło i wybór spory!

Jakie rośliny dobrze się czują w łazience? Kiedy jest doświetlona, wybór mamy naprawdę spory. Możemy stawiać na kwitnące fiołki czy storczyki lub zielone pióropusze paproci. ...

W kuchni światło nieco ciemniejsze - trendu w oświetleniu 2021

W nowoczesnej kuchni jaśniejsze światło ustępuje ciemniejszemu, a spójne oświetlenie umożliwiają taśmy LED.

Biel i czerń, a może róż? Łazienka w kolorach 2021

Nieśmiertelna biel i czerń, ale także mięta, ale także róż - jest kilka wariantów kolorystycznych dla modnej łazienki 2021. Ważne, by całość odpowiednio stonować, a wnętrze było...

Rośliny do domu o ozdobnych liściach

Koleus, maranta, kroton - to rośliny doniczkowe, które zachwycają ozdobnymi liśćmi. Nie tylko kwitnące są ozdobą domu. Jakie masz możliwości?

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.