Jadwiga Brzozowska
Dodano: 17-07-2017

Szkodniki na działce nie są niepokonane. Trzeba tylko wiedzieć, czym którego potraktować. Fot. Pixabay
Grządki to nie tylko podlewanie, nawożenie i pielenie, ale także nierówna walka ze szkodnikami. O tej porze roku ich nie brakuje, a ciężko z nimi walczyć w sezonie wyjazdowym.
Nasze uprawy licznie atakują różne mszyce, które roznoszą choroby roślin, dlatego trzeba je systematycznie i wytrwale likwidować. Jeżeli znajdziemy kilka niedużych koloni mszyc, to rozgniećmy je palcami. A gdy będą pokazywać się nowe osobniki, powtarzajmy zabieg. Jeżeli mamy dużo czasu warto zastosować wywar z piołunu lub wyciąg z cebuli, mniszka lekarskiego, krwawnika, skrzypu polnego, pokrzywy lub czosnku. Gdy wypatrzymy dużo koloni mszyc to należy zastosować Mospilan 20 SP lub Calypso 480 SC. Ważne, żeby stosować środki selektywne, czyli takie, które nie zabiją wszystkich owadów, jedynie wybrane grupy.
Zwróćmy uwagę na uprawy gruntowe i doniczkowe truskawek i poziomek. Jeżeli w pobliżu tych roślin pojawiły się mrówki, tzn., że mszyce żerują na korzeniach tych roślin. Warto zmienić podłoże do uprawy i opryskać korzenie w/w preparatami. Dodatkowo można pokropić powierzchnię gleby kroplami miętowymi lub żołądkowymi, które odstraszą i mszyce i mrówki.
Podobnie ma się sprawa z gąsienicami we wszystkich uprawach. Przy kilku sztukach nie warto stosować środków chemicznych. Gąsienice można zebrać i zniszczyć lub opryskiwać wywarem z krwawnika, zdrowych liści pomidora, żywokostu, siana, wilczomlecza sosnki lub wyciągiem z rumianku, łopianu większego, wrotyczu, lub piołunu. Ale zanim nasze uprawy zostaną zdziesiątkowane prze gąsienice koniecznie trzeba zastosować Mospilan 20 SP lub Steward 30 WG. Odławiajmy motyle, formy dorosłe wielu szkodników, które składają jaja, a ich larwy, czyli gąsienice, zjadają nasze uprawy.
W owocach śliw żerują larwy owocnicy żółtorogiej i owocówki śliwkóweczki, a w małych jabłuszkach larwy owocnicy jabłkowej i owocówki jabłkóweczki. Systematycznie usuwajmy opadające zawiązki owoców, żeby larwy w nich żerujące nie weszły do gleby i nie przepoczwarzyły się. Przekopywanie gleby pod drzewami ma sens, ponieważ wyciągamy na zewnątrz szkodniki, które zostaną zjedzone przez ptaki. Warto pod drzewami ułożyć czarną włókninę, z której łatwiej jest posprzątać zawiązki ze szkodnikami, ponadto, włóknina jest skuteczna barierą dla szkodników. Nie przejdą przez nią do gleby ani nie wyjdą z gleby na zewnątrz. Na włókninę możemy wyłożyć korę lub żwirek – podniesiemy tym samym walory estetyczne kwatery sadowniczej.
Dodatkowo, na wysokości około 20 cm okręćmy pień drzew jabłoni i śliw papierem falistym. Pod koniec maja oraz w sierpniu owijamy pnie śliw. Zaś pod koniec czerwca owijamy pnie jabłoni. Co tydzień sprawdzajmy, czy nie ma w nich szkodników. To, co pożyteczne: skorki, chrząszcze, biedronki – wypuszczamy, a papier palimy i zakładamy nowy. Lustrację prowadzimy przez 3 tygodnie. W ten sposób możemy ograniczyć występowanie owocówek na jabłoni i śliwie.
W owocach czereśni i wiśni żeruje larwa nasionnicy trześniówki. Jeżeli mamy problem z białymi gąsienicami w owocach, to trzeba zerwać owoce przed ich pełną dojrzałością, żeby larwy z owocami nie spadły na ziemię i nie przepoczwarzyły się. Możemy też dla pewności przekopać ziemię pod drzewami albo rozłożyć włókninę, analogicznie, jak w przypadku jabłoni i śliw.
Na liściach lilii i cebuli żerują ceglaste, małe chrząszcze poskrzypki liliowej i cebulowej. Można je wyłapać i rozgnieść. To najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się nieproszonych gości.
W suche i upalne lato na roślinach doniczkowych i w szklarniach masowo pojawia się mączlik szklarniowy – mała, biała muszka siejąca spustoszenie wśród upraw i przędziorki – małe pajęczaki żerujące po spodniej stronie liści. Larwy wysysają soki, liście skręcają się i powoli zamierają. A małe muszki i dorosłe przędziorki nadal składają jaja i kolejne rośliny zamierają. Te szkodniki są dużym utrapieniem dla osób uprawiających zioła lub warzywa w doniczkach na balkonie. Przede wszystkim należy zwiększyć wilgotność powietrza w tych miejscach. Jest to trudne, ale możliwe.
Ustawiamy na balkonie duże podstawki z wysypanym żwirkiem, wlewamy wodę, która trzeba systematycznie uzupełniać i ustawiamy doniczkę. Oprócz tego wywieszamy żółte tablice lepowe, do których przyklejają się muszki. Po zauważeniu na tablicach pierwszych muszek warzywa i rośliny ozdobne opryskujemy preparatami: Confidor 200SL lub Juventox 040 SL albo Afik lub Admiral 100 EC. Jeżeli zaobserwujemy przędziorki to warto zastosować Omite 30 WP lub Afik i Envidor 240 SC. Jeżeli nie wygrywamy z tymi szkodnikami, to lepiej zrezygnować z uprawy balkonowej.
KOMENTARZE
Uciążliwe mszyce
Mszyce to niepozorne, drobne owady o długości kilku milimetrów. Ich nagie ciała o owalnym kształcie i cienkich...
Cytryniec chiński i jagody pięciu smaków
Cytryniec to wieloletnie pnącze pochodzące z Chin. Rośnie w Korei...
Podlewanie warzyw - lepiej rzadziej a obficie
Podlewanie to najprostsza czynność do wykonania w ogrodzie...
Jak sobie radzić z się suszą?
Zasychające rośliny to smutny widok. Słońce, wysokie temperatury i brak deszczu mogą dać im się we znaki. Wystarczy raz zapomnieć o ich podlaniu i zaczynają więdnąć. Konewkę trzeba jednak używać z głową. Rośliny, które...
Pełnia sezonu - pracowity czerwiec w ogrodzie
"Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni". W tym miesiącu nie zapominamy więc o pielęgnacji pomidorów, kontroli miejsc szczepień czy porządkach na rabatach bylinowych i cebulowych. Zbieramy...
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Ekologiczne postanowienia na nowy rok dla miłośników natury
Zdrowe odżywianie jest ważne...
Idealna budka dla ptaków
Od 1 marca do 15 października trwa okres ochronny ptaków, więc właśnie teraz możemy myśleć o przygotowaniu i powieszeniu nowych budek lęgowych.
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego. Cebulki można przechować w domu, wsadzając je do doniczek, i tak uratować swoje tulipany, hiacynty, krokusy i irysy.
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...