Reklama

Trwają borówkowe żniwa

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 28-07-2017

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Dzieciaki na zmianę z kwiczołami, chętnie skubią owoce prosto z krzaczków. W ostatnich latach borówka amerykańska stała się bardzo popularnym krzewem za względu na swe walory zdrowotne. Owoce zawierają witaminy: C, A, B1, B2 i PP oraz żelazo, fosfor i wapń, pektyny i antocyjany. Poprawiają pracę jelit, obniżają poziom "złego" cholesterolu, mają właściwości antyrakowe i nie są kaloryczne. Dojrzałe owoce zawierają ponad 15% cukrów, dlatego dzieci tak bardzo lubią borówki. Owoce można mrozić, suszyć, zrobić z nich dżemy, kompot i udekorować nimi desery i wypieki.

Borówka wysoka ma rozgałęziony, ale bardzo płytki system korzeniowy, dlatego jest wrażliwa na suszę. Krzewy mają pokrój wzniesiony i osiągają do 2,5m wysokości w zależności od odmiany. Pąki kwiatowe tworzą się latem na jednorocznych pędach i na rocznych przyrostach starszych pędów. Młode pędy są gładkie, a na starych kora się łuszczy i zanika owocowanie - stąd właśnie wynika konieczność cięcia borówki. Borówka kwitnie od połowy maja przez 3-4 tygodnie i jest wrażliwa na wiosenne przymrozki. Dlatego w tym czasie powinniśmy okrywać krzewy grubą (zimową) białą agrowłókniną. Krzewy borówki najlepiej rosną w zacisznym, nasłonecznionym i dostatecznie wilgotnym miejscu. Sadźmy je w rozstawie 1,5x1,5m.

Gleba. Borówka lubi glebę lekką, próchniczną, ciepłą i kwaśną o pH 3,5 – 4,5. Aby stworzyć jej optymalne warunki do rozwoju, do podłoża musimy dodać kwaśnego torfu. Dobrym rozwiązaniem jest częściowa wymiana gleby w miejscu uprawy borówki i rozścielenie czarnej perforowanej folii na spodzie borówkowej grządki. Przed posadzeniem krzewów wykopujemy dołek na głębokość 50 cm, wykładamy perforowaną folię i wysypujemy przygotowane podłoże. Warto przed posadzeniem namoczyć bryłę korzeniową w wiadrze z wodą, wtedy borówki łatwiej się ukorzeniają. Możemy sadzić je wiosną lub jesienią.

Borówek nie sadzimy na świeżym oborniku, ponieważ uszkadza on system korzeniowy. Przekompostowany obornik i wymieszany z kwaśnym torfem stanowi dobry materiał do ściółkowania krzewów i międzyrzędzi.

W zależności od gleby w ogrodzie: albo mieszamy ją w stosunku 1:1 z kwaśnym torfem w ilości 15-25 litrów torfu na krzew – przy glebach piaszczystych; albo przygotowujemy mieszankę: kwaśny torf, rozdrobniona kora, piasek w stosunku 2:1:1 przy glebach ciężkich i zasadowych. Po posadzeniu krzewów, grządkę wyścielamy czarną agrowłókniną, która ogranicza parowanie wody z gleby i hamuje rozwój chwastów. Na jej powierzchni wykładamy około 10 cm warstwę przekompostowanej kory, igliwia lub trocin z drzew iglastych i obficie podlewamy. Im grubsza warstwa, tym lepiej chroni korzenie przed wysychaniem i dłużej utrzymuje się właściwe pH gleby.

Nawożenie. Borówka nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale trzeba stosować nawożenie. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie nawozu przeznaczonego dla roślin kwasolubnych lub tylko dla borówek. Wówczas, zgodnie z załączoną etykietą, wykładamy odpowiednią dawkę nawozu i mamy pewność, że nie przenawozimy naszych borówek.

Sprawdzajmy kondycję naszych roślin: jeżeli nie pojawiają się nowe pędy, roślina rośnie słabo, liście są drobne, żółtozielone i z czerwonym odcieniem, owoce są drobniutkie i bez smaku tzn. że brakuje w glebie azotu i roślina jest głodna. Koniecznie należy zasilić taką roślinę nawozem - siarczanem amonu dla gleb z pH powyżej 4,0 lub saletrą amonową dla gleb z pH poniżej 4,0. Pamiętajmy, że zbyt wysokie dawki nawozów mineralnych mogą borówce zaszkodzić, ale ponieważ są one konieczne, to np.: nawożenie azotem dzielimy na 3 dawki. Borówka potrzebuje 3-5 gramów azotu na 1m². Przeliczmy powierzchnię uprawy, ustalmy 3 terminy: początek nabrzmiewania paków, po kwitnieniu i w połowie czerwca. Nawozy rozsiewamy w promieniu 25-50 cm w ilości 1,6 grama siarczanu amonu w pierwszej i po 3,8 grama w kolejnych dawkach na jedną roślinę. Jeżeli grządka została wyściółkowana trocinami, to dawkę zwiększamy o 50-100%.

 Gdy liście stają się drobne, ciemnozielone, z nekrozami na brzegach i rzadko rozmieszczone na pędach, to znak, ze brakuje fosforu. Aby zniwelować te niedobory jesienią trzeba zastosować superfosfat w dawce 3-6 gramów P2 O5 na 1m².

Niedobory potasu na roślinie rosnącej na glebach piaszczystych występują w postaci żółtych przebarwień między nerwami, nekrotycznych plamek i zasychania brzegów liści. Takie liście nie opadają. O potas należy zadbać przed posadzeniem krzewów, a od trzeciego roku uprawy nawozimy rośliny każdej jesieni. Potas stosujemy w dawce 5-7 gramów K2O na 1m². Warto zastosować siarczan potasu, który dodatkowo wyreguluje pH podłoża.

 Podczas długotrwałej suszy i na glebach lekkich mogą pojawić się żółte plamy na liściach, a pomiędzy głównymi nerwami czerwone plamy świadczące o braku magnezu. Plamy występują u podstawy pędów, podczas gdy wierzchołek pozostaje zielony. Warto zastosować 4-8g MgO na 1m².

Podlewanie. Jeżeli opady deszczu są skąpe lub panuje susza, wówczas raz na tydzień wylewamy pod każda roślinę 6-8 litrów wody. Można zastosować deszczownię lub nawadnianie kropelkowe. Ale nie można przelać borówki, ponieważ zacznie chorować.

Cięcie. Borówki po posadzeniu przycinamy na wiosnę, aby ładnie się rozkrzewiły. Jeżeli krzewy mają słaby system korzeniowy, to należy przyciąć je mocno – na 3 oczka nad ziemią. W mocniejszych sadzonkach skracamy pędy o 1/4 wysokości i usuwamy słabe i cienkie pędy nadmiernie zagęszczające krzew. Usuwamy również pąki kwiatowe przez dwa lata, żeby krzew się wzmocnił i dobrze rozwinął się system korzeniowy.

Reklama

Zawsze wycinamy pędy połamane, chore, krzyżujące się i pokładające się na siebie. Wprowadzamy również rotację pędów pamiętając o tym, że borówka owocuje na jednorocznych przyrostach. W krzewie powinno być 6-8 pędów głównych, których wiek nie powinien przekroczyć 5 lat (na starszych pędach kwitnienie jest słabsze). Cięcie wykonujemy na początku wiosny, po ustąpieniu przymrozków, ale nie później niż do końca marca.

Choroby. Najczęściej występuje zgorzel pędów w postaci brązowych plam, a wierzchołki młodych pędów zamierają. Rozwojowi choroby sprzyja zimna deszczowa aura. W takich warunkach rozwija się również szara pleśń. Porażone pędy należy z nawiązką wyciąć i opryskać krzew preparatem Teldor 500 Sc lub Switch 62,5 WG

Szkodniki. Czasem na borówkach pojawiają się mszyce i skoczki, które wysysają soki z najmłodszych pędów, a co gorsza, przenoszą choroby wirusowe. Objawiają się one zniekształceniami liści i obniżeniem plonów. Czasem mogą pojawić się gąsienice wielożernej zwójki różóweczki, które zjadają młode liście i paki kwiatowe. Szkodniki można zwalczyć ogólnodostępnymi środkami np.: Mospilan 20 SP.

 
Fot. Pixabay

Popularne odmiany wcześnie dojrzewające:

Earliblue: krzew rośnie silnie, ma pędy wzniesione. Jednoroczne, silne pędy są jasnowiśniowe. Liście średniej wielkości lub duże, eliptyczne, ciemnozielone, skórzaste. Owoce zebrane w średniej wielkości, dość luźne grona. Jagody duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie, jędrne, słodko-kwaskowate, smaczne i aromatyczne, kiedy osiągają pełnię dojrzałości. Nie pękają w czasie długotrwałych deszczy. Blizna poszypułkowa jest średniej wielkości. Odmiana dojrzewa w połowie lipca. Jagody drugiego i trzeciego zbioru są znacznie drobniejsze. Odmiana ta jest zaliczana do stosunkowo odpornych na mróz, chociaż ze względu na wczesną porę kwitnienia kwiaty bywają uszkadzane przez przymrozki majowe.

Duke: krzew rośnie silnie, ma koronę wzniesioną, o sztywnych dość luźno rozmieszczonych pędach. Zakwita później w stosunku do innych wczesnych odmian i dlatego jest mniej narażona na przymrozki. Owoce średniej wielkości lub duże, jędrne, barwy jasnoniebieskiej, okrągłe, z małą blizną poszypułkową. Smak jagód jest mierny i dopiero po kilkugodzinnym schłodzeniu stają się bardziej aromatyczne. Dojrzewa kilka dni po Earliblue, najczęściej w ostatniej dekadzie lipca.

Patriot: krzew rośnie niezbyt silnie, osiąga wysokość 120cm. Wymaga odpowiedniego cięcia i formowania oraz przerzedzenia pąków kwiatowych. Pędy wytrzymują mrozy do -30ºC. Owoce duże, owalne, lekko spłaszczone, pięknie wybarwione na niebiesko, jędrne i bardzo aromatyczne, zebrane w duże grona. Owoce z kolejnych zbiorów wyraźnie drobniejsze. Pora dojrzewania przypada na koniec lipca. Odmiana zaliczana jest do najcenniejszych wcześnie dojrzewających.

Spartan: krzewy roślinne silnie, ma pokrój wzniesiony, koronę dość luźną i sztywne grube pędy. Liście bardzo charakterystyczne, o dużej blaszce. Odmiana bardzo wymagająca, co do odczynu (pH) gleby i stosunków wodnych. Zakwita dość późno, ale jagody dojrzewają wcześnie. Owoce średniej wielkości lub duże, jędrne, jasnoniebieskie, z małą blizną poszypułkową. Zaliczane do najsmaczniejszych wczesnych odmian. Wadą jest drobnienie jagód w kolejnych zbiorach.

Popularne odmiany, które dojrzewają o średniej porze:

Blueray: krzew rośnie silnie. Tworzy koronę wzniesioną, o lekko pokładających się pędach owocujących. Pąki kwiatowe zawiązuje głównie na pękach dwuletnich. Bardzo charakterystyczne są liście: duże, całobrzegie, ciemnozielone. Płatki korony mają odcień różowy. Jagody zebrane w duże grona, co powoduje wyraźne zniekształcenie owoców utrudnia zbiór. Ale owoce są bardzo duże, jędrne, jasnoniebieskie. Mają wyśmienity smak i aromat. Po długotrwałych deszczach nie pękają. Dojrzewają w pierwszej dekadzie sierpnia. Wadą tej odmiany jest duża wrażliwość na zgorzel pędów - chorobę grzybową.

Bluecrop: krzew rośnie dość silnie, pędy ma wzniesione, nieco się zagęszcza. Liście bardzo charakterystyczne - wąskie, o blaszce lekko skręconej przy ogonku. Odmiana dostatecznie wytrzymała na suszę i mróz. Owocuje bardzo obficie. Owoce zebrane w duże, luźne grona. Jagody duże kuliste i lekko spłaszczone, pięknie wybarwione na jasnoniebiesko, lekko kwaskowate i średnio korzenne. Skórka owocu jest bardzo mocna, nie pęka w czasie deszczu, a blizna poszypułkową małą i sucha. Wadą odmiany jest odpadanie owoców po dojrzeniu. Dojrzewanie jagód trwa od pierwszych dni do połowy sierpnia.

Berkeley to krzew silnie rosnący, szybko wchodzi w okres owocowania a owocuje w drugiej połowie sierpnia. Owoce są duże i kuliste, zebrane w luźne grona. Smak owoców jest najlepszy ze wszystkich odmian. Roślina jest wrażliwa na mróz.

Toro rośnie silnie do 2m wysokości, owocuje w pierwszej połowie sierpnia. Jest wytrzymała na mróz i bardzo plenna.

Popularne odmiany późne:

Bonifacy: to pierwsza polska odmiana borówki wysokiej, jest krzewem o pokroju wyniosłym do 2m i sztywnych pędach. Daje obfity plon, owoce są duże, lekko spłaszczone i są bardzo aromatyczne. Dojrzewają od początku sierpnia aż do września. To odmiana odporna na choroby grzybowe.

Herbert owocuje w ostatniej dekadzie sierpnia, owoce są duże i spłaszczone o lekko kwaśnym posmaku. Krzewy rosną silnie i mają rozłożysty pokrój.

Blue Jersey: rośnie silnie, pędy ma wzniesione. To odmiana odporna na mróz. Kwitnie późno i wymaga zapylacza np. odmianę Herbert. Owoce są średniej wielkości, zebrane w duże grona. Dojrzewa pod koniec sierpnia. NIestety jest wrażliwa na zgorzel kory.

Eliot: rośnie silnie, koronę ma wzniesioną. owocuje obficie od końca września do połowy października.

Nowości: Pink Lemonade dorasta do 1,5m; kwitnie w maju, dojrzałość zbiorczą osiąga na przełomie sierpnia i września. Owoce są różowe, słodkie z posmakiem cytrynowym. Nie wymaga zapylaczy. Odporna na mrozy ale wrażliwa na suszę.

KOMENTARZE

Otoczenie domu to nie tylko rośliny

Piękny dom wymaga równie estetycznego otoczenia. Zwykle rozumiemy je jako starannie...

Nowa drużyna PGE Marma Rzeszów w Millenium Hall

W piątkowy wieczór, dwa miesiące przed inauguracją...

Ogród - zielone zacisze Greinplast

Zarówno projektowanie ogrodów, jak również ich urządzanie, są czynnościami...

Jan Półzięć, uczestnik maratonu bostońskiego: To był horror

Słyszałem wybuch, widziałem, że coś się stało, bo karetki jeździły jak zwariowane. To był horror - tak opisuje wydarzenia z Bostonu Jan Półzięć ze Strzyżowa...

PiS jest silny słabością Platformy

Z dr. Bartłomiejem Biskupem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Jaromir Kwiatkowski.

zobacz więcej
Reklama

Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić

Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...

Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu

Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego. Cebulki można przechować w domu, wsadzając je do doniczek, i tak uratować swoje tulipany, hiacynty, krokusy i irysy.

Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi

Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych...

Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej

Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...

Reklama

Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie

Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...

Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy

Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...

Sposoby na rośliny w ciemnej łazience

Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.

Naturalna podłoga z linoleum?

W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...

Łazienkowe rośliny - kiedy jest światło i wybór spory!

Jakie rośliny dobrze się czują w łazience? Kiedy jest doświetlona, wybór mamy naprawdę spory. Możemy stawiać na kwitnące fiołki czy storczyki lub zielone pióropusze paproci. ...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.