Jadwiga Brzozowska
Dodano: 06-09-2017
Kolcowój chiński pochodzi z Azji i jest uprawiany w wielu krajach świata. Charakterystyczne, suszone, czerwone owoce kolcowoju chińskiego są znane jako jagody Goji – panaceum na wszystkie choroby. Jagody goji zawierają w sobie bardzo dużo witaminy C (w 100 gramach aż 2500 mg), karotenoidowe przeciwutleniacze oraz minerały: żelazo, wapń, cynk, selen. Przy systematycznym spożywaniu tych owoców wzmocnimy system odpornościowy organizmu, poprawi się kondycja wątroby, nerek, ustaną dolegliwości stawowe, poprawi się wzrok, a ciśnienie krwi się wyreguluje. Jagody goji słyną ze swych właściwości antyoksydacyjnych i relaksacyjnych – mają poprawiać samopoczucie i jakość snu, chronią przed nowotworami i korzystnie wpływają na funkcje przewodu pokarmowego. Nie pozostaje nam nic innego, jak zacząć uprawę tego krzewu w naszym przydomowym ogrodzie.
Jak rośnie? Kolcowój chiński jest szybko rosnącym i mocno rozgałęzionym krzewem. Dorasta do 2-3 m wysokości, jego pędy przewieszają się dlatego trzeba zabezpieczyć odpowiednio dużo miejsca pod uprawę. Pędy są pokryte drobnymi cierniami, ale niektóre z nich dorastają do 2 cm długości. Kolcowój chiński kwitnie od czerwca do września (małe fioletowe dzwoneczki) i jest rośliną miododajną. Owoce pojawiają się pod koniec października: są to podłużne 2 cm czerwone jagody. Krzewy owocują w drugim, a najpóźniej trzecim roku uprawy. Na początku kolcowój owocuje skromnie, a potem możemy zebrać około 2kg owoców z krzewu. Pamiętać należy o tym, aby zjadać tylko dojrzałe owoce, żeby nie nabawić się bólów brzucha.
Wymagania. Kolcowój chiński jest odporny na wszystkie niesprzyjające warunki pogodowe tj.: mróz, susza, wysoka temperatura, zanieczyszczenia powietrza i nadmiar wilgoci. Jest idealnym krzewem na nasze warunki klimatyczne. Kolcowój lubi gleby żyzne i przepuszczalne (choć w mojej piaszczystej ziemi rośnie aż za dobrze), o pH lekko kwaśnym, słoneczne stanowisko i mocne cięcie każdej wiosny. Najlepiej jest prowadzić goję przy podporach, wtedy wszystkie pędy są dobrze nasłonecznione, kwiaty zapylone i owoce równo dojrzewają. Trzeba osłaniać krzew podczas dojrzewania owoców, aby ptaki ich nie objadały.
Sadzenie. Rośliny kupione w doniczce możemy sadzić przez cały rok, ale lepiej jest posadzić na wiosnę lub jesienią. Po wybraniu odpowiedniego miejsca spulchniamy podłoże, odchwaszczamy, dodajemy kompostu, podlewamy i wysadzamy – najlepiej sadzonkę z doniczki uprzednio namoczoną przez kilka godzin w wodzie. Sadzimy na taką samą wysokość, jak rosła w szkółce, w odstępach co 2 m – silnie się rozkrzewia. Dobrze jest ściółkować podłoże pod rośliną, dzięki czemu ograniczymy straty wody i nie będą rosły chwasty. Do tego celu możemy wykorzystać skoszoną trawę lub korę. Nawozimy nawozem bogatym w potas i fosfor – tak jak pomidory.
Pod koniec zimy możemy podjąć próbę rozmnażania kolcowoju z nasion. Kupione nasiona lub wyciągnięte z zebranych owoców musimy moczyć w wodzie z rumiankiem przez kilka godzin, aby napęczniały. Następnie wysiewamy do płaskich doniczek z uprzednio przygotowanym podłożem: mieszamy ziemię kompostową, torf i piasek w stosunku 1:1:1. Nasiona delikatnie przysypujemy ziemią, lekko ubijajmy i zraszamy. Doniczki nakrywamy perforowaną folią – stworzymy w ten sposób specyficzny mikroklimat, co przyspieszy kiełkowanie nasion. Gdy siewki podrosną, po 2-3 tygodniach pikujemy je do pojedynczych doniczek. A gdy osiągną 20 - 30cm wysokości wysadzamy je do ogrodu na miejsce stałe.
Cięcie. Kolcowój kwitnie i owocuje tylko na pędach jednorocznych. Jeżeli będziemy systematycznie go przycinać wówczas nie będzie się aż tak rozrastał i zagęszczał. Przez pierwsze 3 lata uprawy, na początku marca, należy skrócić stare pędy o ? długości. W kolejnych latach możemy usuwać najstarsze pędy tuż nad powierzchnią gleby. Ale musimy liczyć się z tym, że krzew wyda nowe pędy. Musimy zatem unikać nadmiernego zagęszczenia. Warto na początku uprawy zdecydować się na konkretną formę prowadzenia goji: albo jako żywopłot przy drutach albo w formie kulistego krzewu. Pamiętajmy, że kolcowój jest samopylny, ale zdecydowanie lepiej owocuje, gdy zapewnimy mu zapylacza – sąsiada kwitnącego o tej samej porze ale z innej odmiany.
Choroby. Najczęściej pojawia się mączniak prawdziwy objawiający się białym, mączystym nalotem po obu stronach blaszki liściowej, oraz na pędach i kwiatach. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów należy zastosować oprysk środkami ochrony roślin takimi jak Signum 33 WG, Score 250 EC czy Topsin M 500 SC.
Polecane odmiany:
Kolcowój szkarłatny „New Big” - dorasta do 2,5 m wysokości, owoce są duże i słodkie, dojrzewają od sierpnia do października, delikatnie strząsamy je z krzewów.
Kolcowój pospolity „Big Lifeberry” - rośnie pionowo do 2m wysokości, długie pędy przewieszają się, owoce są drobne, czerwone do pomarańczowo-czerwonych, pojawiają się od sierpnia do października, mają 1-2 cm długości i są jajowate. Nadają się do przetwarzania i suszenia.
Kolcowój pospolity „Sweet Lifeberry” - rośnie pionowo do 2m wysokości, długie pędy przewieszają się, owoce są drobne, czerwone do pomarańczowo-czerwonych, pojawiają się od sierpnia do października, plonuje obficie, a owoce mają słodki smak.
Kolcowój pospolity „Barbarum” dorasta do 1 metra wysokości, owoce pojawiają się od października do listopada.
Kolcowój pospolity „Korean Big” dorasta do 2m wysokości, owoce pojawiają się od sierpnia do października.
Sadzonki można kupić w sklepach internetowych już od 10 zł. W szkółkach ceny są zróżnicowane, ale kształtują się od 10-25 zł za doniczkę.
KOMENTARZE
Cis - długowieczny, ale mocno trujący. Kto go chętnie posadzi?
Cisy do długowieczne...
Rośliny z wyprzedaży - jak poznać okazję
Na posezonowych wyprzedażach roślin kupić można bulwy, cebulki...
Otoczenie domu to nie tylko rośliny
Piękny dom wymaga równie estetycznego otoczenia. Zwykle rozumiemy je jako starannie...
Nowa drużyna PGE Marma Rzeszów w Millenium Hall
W piątkowy wieczór, dwa miesiące przed inauguracją sezonu ligowego, drużyna żużlowców PGE Marmy Rzeszów spotkała się z kibicami w Centrum Kulturalno-Handlowym Millenium Hall. W prezentacji nowej...
Ogród - zielone zacisze Greinplast
Zarówno projektowanie ogrodów, jak również ich urządzanie, są czynnościami wymagającymi zaangażowania oraz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, którą niewątpliwie posiada Pan Stanisław ? ogrodnik firmy Greinplast, który...
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Ekologiczne postanowienia na nowy rok dla miłośników natury
Zdrowe odżywianie jest ważne...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego. Cebulki można przechować w domu, wsadzając je do doniczek, i tak uratować swoje tulipany, hiacynty, krokusy i irysy.
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych...
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...
Łazienkowe rośliny - kiedy jest światło i wybór spory!
Jakie rośliny dobrze się czują w łazience? Kiedy jest doświetlona, wybór mamy naprawdę spory. Możemy stawiać na kwitnące fiołki czy storczyki lub zielone pióropusze paproci. ...