Reklama

Dom

Jarmuż – ostatnie, jesienne warzywo. Uprawa i odmiany

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 17.11.2017
35865_jarmuz
Share
Udostępnij

Po przymrozkach nadchodzi czas zbioru jarmużu. Jarmuż należy do rodziny kapustowatych i, co ciekawe, nie występuje w środowisku naturalnym, ale tylko i wyłącznie w uprawie. Jak na odmianę kapusty przystało, jarmuż posiada głęboki system korzeniowy i chrupiące, kędzierzawe, przeważnie zielone liście.

Jarmuż dorasta do 120 cm wysokości, posiada jedną grubą łodygę, wokół której rośnie nawet do 40 liści.

Nie jest rośliną zbyt popularną, choć można go coraz częściej spotkać w ogródkach. Warto uprawiać jarmuż, ponieważ zawiera dużo białka i witaminy C, karoten, witaminy z grupy B, witaminy PP, E, K i H, oraz sole mineralne. Liście jarmużu można jeść na surowo lub gotować, smażyć, mrozić i piec, uzyskując zdrowe chipsy. Jarmuż jest warzywem lekko strawnym o dużej zawartości błonnika. Świeży sok z jarmużu działa przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo.

Jarmuż jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że pozostawiony na drugi roku uprawy wytwarza pęd kwiatostanowy i wydaje nasiona. Roślina ta dobrze rośnie na glebie piaszczysto-gliniastej i wilgotnej, w słonecznym miejscu. Jarmuż można uprawiać jako plon główny lub jako poplon po wczesnych warzywach.Jest łatwy w uprawie, można go siać prosto na grządki lub z rozsady.

Nasiona wysiewamy w maju lub czerwcu na rozsadniku, a po 7 tygodniach wysadzamy rozsadę na miejsce stałe w rozstawie 50 x 50 cm. Możemy również wysiać nasiona wprost do gruntu w czerwcu lub w lipcu.Jarmuż najlepiej rośnie po cebuli, sałacie, fasoli, marchwi i szpinaku. Nie powinniśmy uprawiać go po innych kapustowatych, ze względu na możliwość występowania chorób i szkodników. Gleba powinna być dobrze spulchniona i wzbogacona w kompost. Liście jarmużu zbieramy po około 100 dniach od posadzenia rozsad.

Liście jarmużu zrywamy późną jesienią, najlepiej po przymrozkach, a zbiór może trwaćpraktycznie przez całą zimę. Po przymrozkach liście zawierają w sobie więcej cukrów i tracą charakterystyczną goryczkę. Najpierw odrywamydolne liście, kierując się ku górnym. Po pierwszych przymrozkach rośliny należy okryć cienką warstwą białejagrowłókniny.Jeżeli przetrzymamy roślinę przez okres zimy, wówczas wiosną z dolnej części łodygi wybiją młode pędy.

Jarmuż, jaki i inne rośliny należy podlewać w razie potrzeby i można stosować nawożenie mineralne stosując superfosfat lub amofoskę. Należy jednak uważać, aby nie przenawozić azotem, ponieważ takie rośliny są podatne na przemarzanie.

Polecane odmiany

  • Niski ZielonyKędzierzawydorasta do30 cm wysokości, ma mocno kędzierzawe liście i jest odporny na niskie temperatury
  • Średnio Wysoki Zielony, o kędzierzawych liściach, dorasta do60cm, nie jest odporny na niskie temperatury
  • Wysoki Zielony Kędzierzawy dorasta do 120 cm wysokości
  • Winterbor F1 – odmiana średnio wysoka (20-80cm wysokości), zimująca w gruncie, o liściach mocno karbowanych, które zrywa się od listopada do marca
  • Redbor F1 – odmiana wysoka o fioletowo-zielonych i niezbyt mocno karbowanych liściach
  • Arsis F1-odmiana średnio wysoka, o ciemno zielonych, mocno karbowanych liściach, bardzo odporna na niską temperaturę
  • Refleks F1– odmiana średniowysoka, o ciemnozielonych, silnie karbowanych liściach, odporna na niskie temperatury
  • Scarlet– wysoka odmiana o mocno karbowanych, czerwono-filetowych liściach, znosi niskie temperatury
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy