Reklama

Pierwiosnki - łatwe w uprawie dla ogrodników amatorów

A A A
Jadwiga Brzozowska

Dodano: 07-05-2018

Fot.Pixabay

Fot.Pixabay

Te byliny o skromnych rozmiarach już samą nazwą zapewniają nas o swej pierwszej pozycji w kwiatowym korowodzie nowego sezonu. Dziś, łatwo dostępne, czarują nas niezwykłymi białymi, żółtymi, pomarańczowymi, czerwonymi i niebieskimi kwiatami. 

Naturalne stanowiska pierwiosnków znajdziemy w górach Europy i Azji. W Polsce pierwiosnki rosną na Pogórzach i czystych łąkach. Trzeba pamiętać, że są objęte ścisłą ochroną gatunkową, dlatego nie powinniśmy wykopywać ich do swych ogródków.

Pierwiosnki jako rośliny na obwódki

Pierwiosnki dobrze sprawdzają się na kwietnych rabatach i skalniakach (bezłodygowy, gruziński, łyszczak, ząbkowany, zarzyczkowaty), w wiosennych kompozycjach, jako rośliny na obwódki (gruziński, bezłodygowy i wyniosły) oraz do nasadzeń w doniczkach. Przy oczkach wodnych dobrze będą rosły pierwiosnki: omączony, kwiecisty i japoński. Ale trzeba sadzić je pod wyższymi roślinami, które osłonią latem ich korzenie.

Feria barw

Kwiaty pierwiosnków cieszą oko barwami od białej lub żółtej przez różową do fioletu i czerwieni. Kwiaty mają płatki gładkie lub karbowane, z barwnymi obwódkami lub bez, a kwiaty mogą być zebrane w wiechy lub w kulki. Pędy kwiatowe mogą być krótkie 2-3 cm, mogą również dorastać do 1 m.

Pierwiosnki zaleca się do skalnych ogródków, na rabaty, do tworzenia obwódek. Można sadzić je pod drzewami, krzewami, a także przy zbiornikach wodnych. Fot.Pixabay

Wrażliwe  na nadmiar wody

Pierwiosnki lubią słońce, ale warto sadzić je pod drzewami. W okresie bezlistnym konary nie zasłonią kwiatów, a potem ochronią korzenie przed palącym, letnim słońcem. W miejscach słonecznych można uprawiać tylko pierwiosnki gruzińskie, bezłodygowe, lekarskie i kwieciste ale należy pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu. Pamiętajmy, że pierwiosnek omączony i Viala, są wrażliwe na nadmiar wody w podłożu. Pierwiosnki w większości gatunków są mrozoodporne, ale w bezśnieżne zimy mogą przemarzać. Dlatego zawsze trzeba okryć je stroiszem, torfem lub białą włókniną. Okrycia na zimę wymagają wrażliwe na mróz odmiany ogrodowe pierwiosnka bezłodygowego oraz starsze egzemplarze pierwiosnków ząbkowanego i Viala.

Gleby

Rośliny wymagają gleb żyznych, próchnicznych, stosunkowo ciężkich i gliniastych, które dłużej otrzymują latem wilgoć. Na glebach lekkich i piaszczystych, nawet przy systematycznym podlewaniu, rośliny rosną gorzej.Pierwiosnki: omączony, japoński, kwiecisty i Beesa preferują gleby żyzne i torfowe. Pierwiosnki łyszczak i omszony dobrze rosną na glebie zawierającej wapń. Pierwiosnek zarzyczkowaty preferuje gleby lekkie, próchniczne i ubogie w wapń.

Rozmnażanie i wysiew pierwiosnków

Reklama

Prymulki najłatwiej jest rozmnożyć przez podział kęp w maju i czerwcu lub przez wysiew nasion (pierwiosnek ząbkowany i jego odmiany). Pierwiosnki zarzyczkowaty i omączony wysiewamy zaraz po zbiorze nasion. Jeżeli decydujemy się na wysiew nasion pierwiosnków: wyniosłego, bezłodygowego i gruzińskiego (kiełkuje nawet po dwóch sezonach wegetacyjnych) to trzeba nasiona przechłodzić. Skrzynkę z wysianymi nasionami umieszczamy np. na balkonie, ale dopiero wtedy, gdy temperatura utrzymuje się powyżej 0 stopni C. Natomiast nasiona pierwiosnka łyszczaka powinniśmy przemrozić. Generalnie, nasiona primulek wysiewamy w maju do płaskich skrzynek wypełnionych przygotowanym podłożem: torf, ziemia ogrodowa i piasek. Nasiona delikatnie uklepujemy, całość zraszamy, skrzynki okrywamy perforowana folią i czekamy do trzech tygodni. Siewki można przepikować do większych doniczek lub od razu latem wysadzić na miejsce stałe, w rozstawie 25x25 cm.

Mszyce i przędziorki- jak zwalczać?

Podczas wilgotnej pogody na liściach i kwiatach może pojawić się szara pleśń. Jeżeli w porę nie zastosujemy środków chemicznych, to choroba szybko opanuje roślinę, którą trzeba będzie wyrzucić. Przy pierwszych objawach stosujemy Switch 62,5 WG lub Teldor 500 SC. Zdarza się, że na pierwiosnkach mogą pojawić się mszyce oraz przędziorki. Aby zwalczyć mszyce należy zastosować Afik lub Calypso 480 SC, a przędziorki zwalczymy stosując Omite 30 WP i Magus 200 SC.

Najczęściej sadzone gatunki

 Pierwiosnek gruziński dorasta do 5 cm wysokości; ma różnobarwne kwiaty: od białych, różowych, czerwonych, do purpurowych, a nawet niebieskawych, są również kwiaty ciemnofioletowe z żółtym oczkiem, kwitnie od marca do maja.

Pierwiosnek lekarski ma pomarszczone liście, od spodu pokryte białym nalotem; żółte kwiaty są zebrane w długie 10–25cm kwiatostany. Kwitnie od marca do maja.

Pierwiosnek bezłodygowy dorasta do 15-25 cm wysokości, ma kwiaty o barwie od białej, różowej, czerwonej, po niebieskie, fioletowo-niebieskie. Wyrastają one ze środka rozety liściowej w kwietniu.

Pierwiosnek omączony ma wydłużone liście z białym nalotem od spodu, łodyga kwiatostanowa dorasta do 25 cm, a kwiaty są: różowe, purpurowe, fioletowe z żółtą gardzielą i pojawiają się w kwietniu.

Pierwiosnek ząbkowany ma sztywne i wysokie do 30 cm pędy kwiatostanowe, które pojawiają się przed rozwojem liści w marcu. Kwiaty są: białe, purpurowe i ciemnofioletowe.

Pierwiosnek wyniosły ma liście pomarszczone, omszone po obu stronach, prawie 40 cm łodygę kwiatostanową, a kwiaty: białe, kremowe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, rdzawe, purpurowe; kwitnie w kwietniu.

Pierwiosnek Viala ma gęste, wydłużone kwiatostany do 40–60 cm wysokości, dwubarwne kłosy: kielichy ciemnoczerwone, kwiaty różowo-liliowe, kwitnie od czerwca do lipca.

Pierwiosnek kwiecisty jest najbardziej okazały, jego łodygi kwiatostanowe dorastają do 1 m wysokości; kwiaty są żółte, pojawiają się od czerwca do lipca.

KOMENTARZE

Anitta Rotter-Pucz - malarka z solińskiego wzgórza

Mówią o niej "Dzikuska znad jeziora" albo bieszczadzka...

Biegnę, więc jestem - wyznania maratończyka

Gdy Piotr Latawiec pierwszy raz pomyślał o przebiegnięciu...

Rynek Galicyjski w Sanoku

Po pięćdziesięciu latach dyskusji i snucia projektów w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku otwarto...

Jan Bury - Chce mówić o kompetencjach i procedurach zamiast "wielkich kadrowych"

Z posłem Janem Burym, liderem podkarpackiego PSL, przewodniczącym Klubu Parlamentarnego tej partii, zwycięzcą rankingu VIP-a w kategorii...

Z każdej strony świata na Podkarpacie

Z różnych powodów ludzie od zawsze decydują się na rewolucyjne zmiany w swoim życiu i? o dziwo te zmiany prawie zawsze są zmianami na lepsze. Historie wyjątkowych cudzoziemców, którzy związali się z Podkarpaciem...

zobacz więcej
Reklama

Monstera dziurawa - łatwa w uprawie i w modzie

Monstera dziurawa, łac. Monstera deliciosa, to tropikalne...

Kulfik - drzewko dobre również do uprawy w donicy

Puszyste czerwone kwiaty czynią kuflika (Callistemon)...

Ozdobna kapustka na rabaty i do jesiennych bukietów

W ogrodach można posadzić kapustki wzdłuż ścieżek i murków, można zrobić z nich kolorową wyspę albo obwódkę rabaty lub posadzić dosłownie kilka sztuk obok siebie dla barwnego efektu...

Niebieskie elementy ścian? Na topie. Trzeba tylko dobrze komponować

Jeśli lubicie niebieski i chcielibyście go wprowadzić do swoich wnętrz, warto o tym pomyśleć już na etapie wykańczania ścian. Pamiętajmy przy tym, że nie...

Technologia budowy domu a koszt. Poradnik doboru odpowiedniego projektu

Przed inwestorami chcącymi wybudować swoją własną nieruchomość, zawsze pojawiało się mnóstwo ważnych lub pilnych kwestii koniecznych do rozstrzygnięcia...

Reklama

Mulczowanie, czyli jak użyźnić glebę

Zamiast gołej ziemi na grządkach lepiej zostawić rośliny mulczujące. Zwiększają one zawartość materii organicznej w glebie, dzięki czemu są też większe zasoby próchnicy w glebie i poprawia się jej struktura...

Jak zaprojektować ogród, by jesienią był kolorowy

Im więcej czerwonego barwnika w liściach, tym roślina jest bardziej odporna na przemarzanie. Dlatego warto posadzić w ogrodzie rośliny, których liście jesienią stają się czerwone. A co...

Chrzan - najwięcej zdrowia w dwuletnich korzeniach

Chrzan jest dobry na poprawę odporności, a najwięcej mikroelementów znajduje się w dwuletnich korzeniach.

Rośliny z wyprzedaży - jak poznać okazję

Na posezonowych wyprzedażach roślin kupić można bulwy, cebulki, sadzonki. Na co zwrócić uwagę, aby okazja nie zmieniła się w nietrafiony wydatek?

Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić

Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie regulowanych wsporników, na których układa się płyty. Pozwala to regulować wysokość i do pewnego stopnia niwelować nierówności gruntu...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.