Opracowała: Idalia Stochla
Dodano: 11-07-2018
Dobry i zaprzyjaźniony sąsiad lepszy od alarmu, ale warto ułatwić mu obserwację, a złodzieja zniechęcić do działania.Jednym z rozwiązań są czujniki ruchu, które włączają światło, gdy ktoś spróbuje się wedrzeć na posesję. Warto dostosować odpowiednie urządzenie do różnych stref- innego użyć na większej przestrzeni w ogrodzie, innego przy wejściu do domu, a jeszcze innego- we wnętrzu.
Najdroższe zabezpieczenia na nic się zdają, gdy brakuje podstawowej ostrożności. Wyjazd na egzotyczne wakacje wiele osób komunikuje w mediach społecznościowych. Rzecz w tym, że złodzieje też z nich korzystają. I to chętnie – nie narażając się na podejrzenia, mają wiedzę: kto, dokąd i na jak długo wyjeżdża. Już wiedzą, ile ma czasu na działanie. Wielu włamywaczy robi dokładne rozpoznanie, zanim weźmie się do „roboty”. Policjanci przestrzegają od lat: wyjeżdżając na wakacje, nie ogłaszajmy tego wszem i wobec! Nie pomagajmy złodziejom!
Sąsiad lepszy od alarmu
Ale są osoby, którym warto o tym powiedzieć – to zaprzyjaźnieni, zaufani sąsiedzi. Nie ma lepszego zabezpieczenia przed złodziejami. Mogą pomóc na wiele sposobów:
- Wyciągną przesyłki ze skrzynki pocztowej (zostawione listy mówią złodziejowi, że właścicieli nie ma w domu).
- Sprzątną ulotki i listy, które ktoś wsunął w drzwi albo zostawił przed wejściem do mieszkania (to też sygnał dla włamywacza).
- Zareagują, gdy zauważą przed posesją podejrzany ruch.
- Odsłonią okna co jakiś czas (co sugeruje, że ktoś jest w domu).
Żeby jednak sąsiadowi ułatwić obserwację, a złodzieja zniechęcić do działania, warto odpowiednio wyposażyć posesję.
Światło, które płoszy
Złodzieja trzeba potraktować tak, jak na to zasługuje – świecić mu prosto w twarz – jak w czasie przesłuchania na policji. Ten sposób można z powodzeniem wykorzystać na swojej posesji. Wystarczy skorzystać z gotowych, sprawdzonych rozwiązań i odpowiednio wszystko rozplanować.
– Na terenie solidnie oświetlonym w środku nocy włamywacz nie będzie czuł się pewnie. To zadanie doskonale wykonają naświetlacze z czujnikiem ruchu – podpowiada Radosław Szczebak, menadżer produktu w Lange Łukaszuk. Jak dodaje, trzeba jednak dostosować odpowiednie urządzenie do różnych stref: innego użyjemy na większej przestrzeni w ogrodzie, innego przy wejściu do domu, a jeszcze innego – we wnętrzu.
Zaczynamy polowanie w ogrodzie
Jeśli chodzi o przestrzeń w ogrodzie, bardzo skutecznym rozwiązaniem będzie użycie jednego nowoczesnego naświetlacza XLED Home 2 np.firmy Steinel. Warto wybrać model z precyzyjnym czujnikiem ruchu i na przykład dwa dodatkowe bez sensora. Naświetlacz z czujnikiem montujemy nad tarasem, a na bocznych ścianach domu zawieszamy dwa pozostałe, które łączymy przewodem zasilającym z tym pierwszym. To tak zwane połączenie master-slave: kiedy czujnik wykryje człowieka w pobliżu, włączą się automatycznie wszystkie trzy naświetlacze. Złodziej poczuje się jak na przesłuchaniu.
Czujnik wykrywa ruch w odległości do 14 m. Czas świecenia można ustawić (w zależności od potrzeb) w zakresie od 8 sekund do 35 minut. Naświetlacz działa skutecznie w temperaturze od – 20 do + 40 stopni, zapewniając strumień świetlny o mocy aż 1184 lumenów. Fot.materiał prasowy
Wejście do domu pod kontrolą
Jeśli to nie przestraszy przestępcy, przy drzwiach wejściowych będzie czekała na niego kolejna przeszkoda. – W tym miejscu sprawdzi się inne urządzenie: lampa LED Steinel L 825 z czujnikiem iHF. Można wybrać, w jakim trybie ma pracować. Na przykład w takim, że po zapadnięciu zmroku świeci na 10 procent, a po wykryciu ruchu włącza się z pełną mocą – tłumaczy Radosław Szczebak. – Jej zaletą jest to, że pozwala uniknąć fałszywych alarmów, bo nie wykrywa małych zwierząt – takich poniżej 4 kilogramów – uzupełnia.Urządzenie zadziała, gdy wykryje ruch w odległości do 7 merów. Lampę można również uruchomić w takim trybie, by świeciła z pełną mocą bez przerwy przez 4 godziny.
Światło w środku twierdzy
Żeby nic nie zostawić przypadkowi, warto pomyśleć o ostatniej linii oporu, jaką jest wnętrze domu. Tutaj zaleca się użycie oprawy Steinel RS LED M1 z czujnikiem. Można ją zamontować zarówno na suficie, jak i na jednej ze ścian. Jej ogromną zaletą jest bezgłośna praca gdyż nie słychać charakterystycznego klikania, gdy czujnik wykryje ruch. To stanowi dodatkowy element zaskoczenia, a czujnik wykrywa ruch w zakresie od 3 do 7 metrów. Wszystkie te urządzenia nie tylko zapewniają praktyczne użycie, ale też są bardzo estetyczne. Decydując się na takie rozwiązanie, zawsze warto poradzić się eksperta, jakie urządzenie będzie odpowiednie do domu i jak je optymalnie zaprogramować. To sprawi, że złodziej poczuje się niepewnie, a zaprzyjaźniony sąsiad, który wie o urlopie właścicieli domu zauważy, że dzieje się tam coś złego. I będzie mógł w porę powiadomić policję.
Tagi: alarm, czujniki, czujniki ruchu, dom, ochrona, oświetlenie, Zabezpieczenie
KOMENTARZE
Demograficzny alarm. Za późno?
Polska znajduje się w fazie kryzysu demograficznego: współczynnik dzietności spadł...
Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na święta?
Ze statystyk policyjnych wynika, że w okresie świąteczno-noworocznym...
Domy na Podkarpaciu, czy projekt jest dla nas ważny?
Gdy w latach 60-70 XX wieku zlikwidowano na wsi...
Drugi dom - zbędny luksus czy inwestycja?
W pierwszym toczy się codzienne życie, drugi nabiera rumieńców w weekendy, ferie czy wakacje. Pierwszy jest bazą, do której wraca się po ciężkim dniu pracy, w drugim odpoczywa się od nadmiaru codzienności...
Grzejnik - ciepło i designe w twoim domu
Można je zamówić niemalże w każdym wymarzonym kolorze. Dostępne są też w najróżniejszych kształtach i formach, o jakich jeszcze kilkanaście lat temu można było jedynie marzyć. Grzejniki przestały już...
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Ekologiczne postanowienia na nowy rok dla miłośników natury
Zdrowe odżywianie jest ważne...
Idealna budka dla ptaków
Od 1 marca do 15 października trwa okres ochronny ptaków, więc właśnie teraz możemy myśleć o przygotowaniu i powieszeniu nowych budek lęgowych.
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego. Cebulki można przechować w domu, wsadzając je do doniczek, i tak uratować swoje tulipany, hiacynty, krokusy i irysy.
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...