Reklama

Dom

Nostrzyk żółty – w ogrodzie i medycynie ludowej

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 19.11.2018
42384_isndf
Share
Udostępnij

Nostrzyk żółty, zwany lekarskim, działa przeciwzapalnie i rozkurczająco na naczynia krwionośne. stosowany zewnętrznie przy ropniach skóry, obrzękach i stanach zapalnych skóry. Jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Często rośnie na wyższych miejscach, w dolinach rzek, na usypiskach żwiru, przydrożach, zboczach czy pastwiskach

Nostrzyk kwitnie od połowy czerwca do października i jest cenną rośliną miododajną. Ma małe wymagania glebowe, wyrośnie na glebach żwirowatych, piaszczystych, lekko gliniastych ale o wysokim pH, czyli na glebach wapiennych. Nie toleruje gleb kwaśnych i podmokłych.

Wzbogaca glebę w azot

Nostrzyk żółty jest niezastąpioną rośliną wysiewaną również jako poplon, ponieważ jego długie korzenie wyciągają z głębszych warstw gleby cenne składniki tj.: fosfor, potas i wapń. Dodatkowo, korzenie nostrzyka rozluźniają głębsze warstwy gleby co znacząco wpływa na poprawę jej struktury. Dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi nostrzyk wzbogaca glebę w azot. Roślina ta należy do rodziny bobowatych, dlatego nie można wysiewać jej po zbiorze roślin należących do tej rodziny, czyli po bobie, fasoli lub grochu.

Jesienią ścinamy pędy i wyrzucamy na kompost

Choć nostrzyk pobiera składniki z gleby, przed wysiewem podłoże należy zasilić wieloskładnikowym nawozem w ilości 10-15g/m kwadratowy. Nasiona lubią wilgoć, wtedy kiełkują najlepiej, dlatego warto przysłonić grządkę białą włókniną. Nasiona siejemy rzutowo na głębokość około 2 cm w ilości do 3g/m kwadratowy. Gdy podrośnie można go przekopać – doskonale użyźni glebę. Nostrzyk możemy zachować na rok przyszły: jesienią ścinamy pędy i wyrzucamy na kompost, a latem zbieramy ziele i wykorzystujemy.

Wyciąg z nostrzyka

W medycynie ludowej znajdziemy wiele zastosowań na wyciąg z nostrzyka. Stosowany zewnętrznie w postaci okładów lub kompresów korzystnie wpływa na skórę: przyspiesza gojenie się ran, czyraków i wygładza skórę. 2 łyzki ziela zalewamy 0,5 szklanki wrzątku. Po upływie 40 minut naparem nasączamy np. tetrową pieluchę i przykładamy do rany. Takie okłady możemy trzymać na ranach do 2 godzin, a całą operację powtarzamy co 8 godzin.Nostrzyk działa rozświetlająco i odświeżająco na cerę, ma również działanie antyseptyczne i przeciwzapalne. Jeżeli okłady będziemy stosować regularnie, to zmniejszą się worki i cienie pod oczami.

Nostrzyk jest dobrym użyźniaczem gleby, to dzięki kumarynie działa odstraszająco na ogrodowe gryzonie i mole. Fot.Pixabay

Do takich zabiegów nadaje się ziele zbierane z części wierzchołkowych ale tylko wówczas, kiedy zaczyna zakwitać. Ścinamy pędy o długości 20-25cm i suszymy w przewiewnym i cienistym miejscu.

Nostrzyk zawiera dwukumarol

Wyciągi z ziela nostrzykowego działają rozkurczowo i uspokajająco, mają również zastosowanie w leczeniu np. zapalenia żył oraz w profilaktyce zakrzepicy. Ale stosowanie wyciągu zawsze należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym ponieważ nostrzyk zawiera dwukumarol, który zmniejsza krzepliwość krwi co może doprowadzić do przedłużającego się krwawienia, uszkodzenia wątroby i nerek.Oprócz tego, że nostrzyk jest dobrym użyźniaczem gleby, to dzięki kumarynie działa odstraszająco na ogrodowe gryzonie i mole.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy