Reklama

Dom

Ozdobna kapustka na rabaty i do jesiennych bukietów

Jadwiga Brzozowska
Dodano: 12.10.2020
51847_kapusta
Share
Udostępnij
W ogrodach można posadzić kapustki ozdobne wzdłuż ścieżek i murków, można zrobić z nich kolorową wyspę albo obwódkę rabaty lub posadzić dosłownie kilka sztuk obok siebie dla barwnego efektu. Ozdobne kapusty nadają się do późnojesiennych bukietów, a nawet na kwiat cięty. Wytrzymują mrozy do -15 stopni C i wyglądają bardzo atrakcyjnie, gdy oprószy je śnieg. 

Przywykliśmy do tradycyjnych odmian kapusty, które wykorzystywane są w kuchni: kapuśniak, bigos i pierogi często goszczą na naszych stołach. Kapuściane głowy zbieramy z grządek przed nastaniem zimy, ale niektóre odmiany można pozostawić w gruncie. Mowa oczywiście o ozdobnych kapustach, które coraz częściej są sadzone nie tylko w ogrodach, ale i w skrzynkach na balkonach.  
 
Kolorowa rozeta klasycznych lub mocno karbowanych, a nawet pierzastych liści przyciąga wzrok. Dolne okółki liści są zielone, a te bliżej środka kapusty mogą być dwubarwne, różowe, fioletowe, czerwone, kremowe lub żółte.
 
W ogrodach można posadzić kapustki wzdłuż ścieżek i murków, można zrobić z nich kolorową wyspę albo obwódkę rabaty lub posadzić dosłownie kilka sztuk obok siebie dla barwnego efektu. Ozdobne kapusty nadają się do późnojesiennych bukietów, a nawet na kwiat cięty. Wytrzymują mrozy do -15 stopni C i wyglądają bardzo atrakcyjnie, gdy oprószy je śnieg. 
 
Nasiona kapusty ozdobnej wysiewamy od stycznia do czerwca. Nasiona wysiane w czerwcu dadzą rośliny o zwartym pokroju. Nasiona kiełkują szybko, po 7-10 dniach pokazują się siewki, które należy przepikować, gdy odrobinę podrosną. Po 4-6 tygodniach od wysiewu uzyskamy rośliny, które możemy wysadzić na miejsce stałe. Dobrym wyjściem jest siew do multidoniczek lub do mniejszych pojemników np. po jogurtach. 
 
Kapusty ozdobne wymagają gleby żyznej, zawsze z dodatkiem kompostu, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej, o odczynie lekko zasadowym. Sadzimy je na stanowisku słonecznym, wtedy najlepiej się wybarwiają. Żeby główki dobrze się zawiązały musimy pamiętać o podlewaniu gleby, szczególnie latem. W innym razie wyrosną luźne liście, w ogóle nie przypominające kapusty.
 
W lekkie zimy kapustki przezimują w gruncie, ale jeśli zapowiadane są większe mrozy, koniecznie należy dobrze je okryć. Z nastaniem wiosny ścinamy pęd na wysokości 5-7cm i dzięki temu kapustki znów wypuszczą ozdobne liście.
 
Wiosną można kupić nasiona, a o tej porze roku gotowe do posadzenia kapustki. Cena nasion waha się od 1,3zł-5zł, a sadzonki kupimy z 6-15zł za sztukę.
 
Popularne odmiany niskie, dorastające do wysokości 30-40cm:
 
– 'Nagoya' ma liście jak jarmuż, o mocno karbowanych brzegach, o liściach fioletowych
 
– 'White Peacock' o mocno pierzastych liściach, dolne zielone, a kolejne w kolorze kremowym, z delikatnie różowym środkiem. U odmiany 'Peacock' liście są czerwone.
 
– 'Osaka' o ładnym, zwartym pokroju, liście delikatnie powcinane, dolne zielone, kolejne kremowe i fioletowe, główki o średnicy do 50 cm
 
– 'Tricolor' o liściach najbardziej kapustnych, dolne liście są zielone, kolejne są kremowe lub żółte, a środek jest fioletowy
 
– 'Crane Pink' to odmiana wysoka, dorasta do 60 cm wysokości i jest przeznaczona na kwiat cięty. Liście od spodu są dwukolorowe, a od góry fioletowe.
 
– 'Sunrise' z pokroju trochę przypomina różę, z pędu głównego wyrasta kilka atrakcyjnych „kwiatów” o wielobarwnych płatkach białych, żółtych,  czerwonych, fioletowych, różowych i zielonych.
 
 
Nadaje się na kwiat cięty.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy