Reklama

Dom

Płaski dach wraca do łask. Można na nim zrobić taras

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 29.07.2016
28511_fot.-Okpol-750x500
Share
Udostępnij

Do niedawna na polskich domach, dominowały dachy skośne. Dziś coraz częściej spotyka się dachy płaskie. Są bardzo funkcjonalne, odporne na działanie wiatru, a w dodatku dają możliwość stworzenia dodatkowej powierzchni. To jednak nie koniec korzyści wynikających z posiadania płaskiego dachu.

Domy z płaskim dachem uznawane są za nowoczesne i bardzo komfortowe. To jeden z najnowszych trendów w budownictwie.

Stropodach, czyli inaczej dach płaski, jak wynika z nazwy, pełni funkcję dachu i stropu, a ich kąt nachylenia wynosi nie więcej niż dwanaście stopni. Stropodachy składają się z kilku warstw. W zależności od konstrukcji, mogą być wentylowane lub niewentylowane – tak zwane pełne.

Wentylowane stropodachy budową przypominają dachy strome, dlatego warstwę spadkową często wykonuje się z materiałów drewnopochodnych – płyt OSB, sklejki, lub z keramzytu na podsypce piaskowej. Budowa dachu niewentylowanego różni się od pozostałych konstrukcji dachowych. Nie występują tu oddzielne elementy, brak jest pustki, a cały ciężar przenoszony jest przez konstrukcję stropową w postaci żelbetowej płyty nośnej.

Płaski dach nie da się wichurze

Od dachów spadzistych odróżnia je nie tylko kształt i forma. Są one bardziej odporne na działanie wiatru. Nawet wichura nie jest w stanie uszkodzić połaci dachu. Ponadto wybierając stropodach oszczędzamy energię, ponieważ tego typu konstrukcja, redukuje straty ciepła. Ciekawą zaletą tego typu zadaszenia jest możliwość, wykorzystania go jako dodatkowej przestrzeni, tworząc na niej np. taras, ogród, czy nawet miejsce na basen.

W tego typu dachach, możemy również zamontować okna, które zwiększą ilość wpadającego do pomieszczeń światła. Dzięki temu mieszkanie będzie jaśniejsze, a przez to optycznie większe.

– W przypadku nowoczesnych brył w kształcie sześcianu, najlepiej sprawdzą się specjalne okna do dachów płaskich, które skutecznie doświetlą pomieszczenia salonów, sypialni, pokojów dziennych, kuchni, łazienek oraz biur – mówi Marcin Demski z firmy OKPOL, produkującej okna dachowe. – Dobrym wyborem będą okna wykonane z PCV. Nie wymagają bowiem konserwacji i nadają się do pomieszczeń narażonych na podwyższoną wilgotność. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych i stanowią dobrą inwestycję na długie lata.

Płaski dach – na co uważać

Decydując się na płaski dach należy jednak pamiętać, że zimą konieczne jest kontrolowanie ilości zalegającego na nim śniegu. Mimo że są one zaprojektowane tak, by utrzymać dość dużą ilość śniegu, nie oznacza to, że nie wymagają odśnieżania. Z dachu należy również odprowadzać wodę opadową. Można to robić grawitacyjnie lub podciśnieniowo.

W pierwszym przypadku rura spustowa biegnie pionowo wewnątrz budynku. Jej dolny koniec jest połączony bocznym odgałęzieniem z kanalizacją zewnętrzną. W drugim wpusty dachowe kierują wodę poziomym odcinkiem umieszczonym pod stropodachem do rury spustowej wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Możliwe jest też odwadnianie dachu płaskiego poprzez przepusty w attyce, połączone z bocznymi, zewnętrznymi rurami spustowymi.

Poza tym, o ile plan lub warunki zabudowy nie są sformułowane inaczej, to 50% stropodachu, który jest większy niż dziesięć metrów kwadratowych, a wykorzystywany jest jako taras zieleni, może zbyć doliczony do powierzchni biologicznie czynnej działki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy