Reklama

Czym ogrzewać dom - węgiel, gaz ziemny, prąd czy olej opałowy?

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 05-10-2016

Decyzja, czym ogrzewać dom, jest jedną z najważniejszych, jakie musi podjąć inwestor.

Decyzja, czym ogrzewać dom, jest jedną z najważniejszych, jakie musi podjąć inwestor.

Wybór paliwa do ogrzewania domu jest jedną z trudniejszych decyzji, z jakimi musi zmierzyć się inwestor. Koszty ogrzewania stanowią nawet siedemdziesiąt procent wydatków, które wiążą się utrzymaniem budynku. Najlepiej, jeśli mamy dostęp do gazu ziemnego. Ale co jeśli go nie ma? Który ze sposobów ogrzewania domu jest najlepszy i najbardziej opłacalny?

Zanim zdecydujemy się na określony sposób ogrzewania domu, dobrze wszystko przeanalizujmy. Konsekwencje podjętej decyzji, przede wszystkim finansowe, będziemy odczuwać przez wiele lat. Koszty ogrzewania dominują nad pozostałymi, związanymi z utrzymaniem domu. Czasem jest to nawet siedemdziesiąt procent w odniesieniu do innych wydatków.

- Odpowiedź na pytanie, czym ogrzewać dom, nie jest jednoznaczna – mówi Zygmunt Wacławski, właściciel firmy WABUD w Rzeszowie. – By ją podjąć, warto przeanalizować kilka kwestii. Z punktu widzenia inwestora, najistotniejszą jest cena nośnika energii, a więc szacowane koszty ogrzewania domu. Lecz na finansach rozważania nie powinny się zakończyć. Zdarza się bowiem, że zastosowanie taniego paliwa jest niemożliwe ze względu na brak dostępności. Warto mieć również na uwadze to, czy wybrane źródło energii wymaga miejsca do przechowywania, a jeśli tak, to czy jesteśmy w stanie takie miejsce wygospodarować.

Istotną kwestią jest również komfort obsługi zasilającego instalację urządzenia grzewczego. Niektóre wystarczy włączyć i można zapomnieć o ich dalszej kontroli, inne będą wymagały regularnego, ręcznego uzupełniania paliwa. Duże znaczenie ma także wpływ danego nośnika energii na środowisko. Ekologia jednak nie jest tania i często przekłada się na wyższą cenę urządzenia grzewczego.

Najlepiej, jeśli mamy dostęp do gazu ziemnego

- Idealnie jest wtedy, kiedy inwestor kupując dom, ma dostęp do gazu ziemnego – wyjaśnia Zygmunt Wacławski. - Wówczas rozwiązuje to problem z wyborem rodzaju energii, używanej później do ogrzewania domu. Gaz ziemny jest jednym z tańszych źródeł energii, tym bardziej, że dyrektywa unijna nakłada na nas obowiązek korzystania z kotłów kondensacyjnych, które są ekonomiczne i zużywają mniej gazu niż urządzenia dotychczas stosowane. Ogrzewanie gazem ziemnym nie wymaga od nas dodatkowego nakładu pracy, a jeśli przestrzegamy podstawowych zasad ogrzewania gazem, jest również jednym z bezpieczniejszych.

Kotłownia węglowa – czy warto?

Problem zaczyna się w sytuacji, gdy tego dostępu do gazu nie mamy. Wówczas jesteśmy zmuszeni do szukania innego rozwiązania.

- I tu musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, na czym nam najbardziej zależy – tłumaczy specjalista. - Gdybyśmy chcieli się kierować wyłącznie ceną i kosztami eksploatacji, to najtańszy będzie węgiel w różnej postaci i drewno. By jednak ogrzewać dom węglem, musimy go zakupić przed sezonem, a następnie znaleźć miejsce do jego przechowywania, bo gdzieś musimy go magazynować. To musi być pomieszczenie w miarę suche, bo zamoknięty opał traci swoje wartości kaloryczne.

Inną kwestią jest sposób, w jaki korzystamy z kotłowni węglowej. - By potrzymać komfort cieplny ogrzewanego budynku, należy pilnować, żeby w piecu nie wygasło – wyjaśnia Zygmunt Wacławski. – Wiąże się to ze stałą kontrolą, a co gorsze, wymaga od nas dodatkowego wkładu pracy. Żeby w piecu nie wygasło, musimy ten węgiel dosypywać do ognia, a później usuwać zwęglony popiół. Jest to też niewątpliwie najmniej estetyczny sposób ogrzewania, ponieważ w kotłowni jest brudno od popiołu i sadzy.

Olej opałowy, gaz propan-butan, energia elektryczna - najdroższe źródła ogrzewania

Inne źródło energii, które możemy zastosować, to olej opałowy lub gaz propan-butan.

Reklama

- Są one znacznie droższe niż gaz ziemny czy węgiel, ale pozwalają nam na skonstruowanie systemu ogrzewania, który może być w pełni bezobsługowy – mówi właściciel firmy WABUD w Rzeszowie. - Olej opałowy jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, niemniej jednak dużo droższym, tym bardziej, że należałoby wybierać olej dobrej jakości i od jednego producenta. Oleje od różnych producentów różnią się kalorycznością.

Koszt ogrzewania olejem opałowym może się kształtować w kwotach od sześciu tysięcy w górę. Niewątpliwie jest to jedno z najdroższych źródeł energii, dlatego do korzystania z niego są zmuszeni ci, którzy nie mają dostępu do gazu ziemnego,  a nie chcą ogrzewać węglem.

Innym rodzajem paliwa jest gaz propan-butan. Jest to jednak mniej bezpieczny gaz niż gaz ziemny i dlatego związane są z nim pewne ograniczenia techniczne.

- Polskie przepisy zabraniają lokalizowania kotłowni zasilanej gazem propan-butan, poniżej poziomu ziemi, czyli np. w piwnicy – tłumaczy Zygmunt Wacławski. – W przypadku nieszczelności instalacji zasilanej tymże gazem, musimy wiedzieć, że jeśli będzie się ulatniał z dołu, to zatrzyma się przy poziomie podłogi. Kratka wentylacyjna, która umieszczona jest gdzieś pod stropem, nie zda w tej sytuacji egzaminu. Wygląda więc to tak, że na działce musimy ustawić jakąś pojemną butlę i doprowadzić gaz do instalacji grzewczej. Najczęściej taką butlę dzierżawimy od dystrybutorów gazu propan-butan, co wiąże się również z niemałymi kosztami.

Do ogrzewania domu możemy wykorzystać również energię elektryczną. Do ściany montujemy grzejnik i podłączamy go bezpośrednio do prądu. Jest to jednak najdroższe źródło energii, dlatego zastosowanie tego sposobu jest marginalne.

Źródła odnawialne – warto zainwestować

Energię elektryczną możemy jednak wykorzystać jako źródło zasilania np. do pomp ciepła, które do ogrzewania domu wykorzystują tak zwane źródła odnawialne.

– W tym przypadku koszty zużycia prądu wyglądają zupełnie inaczej – tłumaczy specjalista od urządzeń grzewczych. - Pompy ciepła korzystają z energii ziemi, wody czy powietrza, a energię elektryczną wykorzystują tylko w ok. dwudziestu pięciu procentach.

Pompa ciepła to urządzenie, które do ogrzewania wykorzystuje ciepło uzyskane dzięki przemianom termodynamicznym – takim samym, jakie zachodzą w zwykłych lodówkach, a także klimatyzatorach. „Przepompowuje” źródła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka. Tym zimniejszym źródłem, tak zwanym dolnym, z którego jest odbierane ciepło, może być grunt, woda, a nawet powietrze. Źródłem górnym, do którego ciepło jest dostarczane, jest ogrzewana przez pompę woda, która krąży w instalacji grzewczej.

Pompa jest zasilana energią elektryczną. Na szczęście nie potrzebuje jej dużo i dlatego ogrzewanie nią kosztuje mniej niż kotłem na gaz czy olejem opałowym.

Hybrydowe sposoby ogrzewania

Nowością na rynku „ogrzewania” są hybrydowe systemy grzewcze. – To połączenie kotła kondensacyjnego gazowego z powietrzną pompą ciepła – wyjaśnia specjalista. - Te rozwiązania idealnie nadają się do modernizacji sytemu ogrzewania w starym budownictwie.

Ich działanie polega na tym, że pompa ciepła korzysta z energii powietrznej, a kocioł - z gazu. Jeżeli na zewnątrz mamy dużo energii w powietrzu, to pracuje pompa, ale jeśli temperatura zewnętrzna spada, to spada również opłacalność pracy pompy. W tej sytuacji automatyka urządzenia przełącza je na kocioł gazowy. Obydwa urządzenia pracują w taki sposób, że na daną chwilę pracuje to, które zużywa mniej prądu. Niestety, na chwilę obecną cena tych urządzeń jest bardzo wysoka, dlatego niewielu może sobie na nie pozwolić.

Co wpływa na efektywność ogrzewania domu?

Na ogrzewanie domu składa się wiele czynników. Nie tylko zakup źródła energii czy koszt instalacji grzewczej.

– Jeśli budynek będzie zimny z powodu nieszczelnych okien lub nieocieplonego dachu i podłogi, to nawet najlepsze urządzenie grzewcze nas nie usatysfakcjonuje – uczula Zygmunt Wacławski. – Istnieje zależność pomiędzy stanem naszego domu a jego ogrzewaniem. Jeśli budynek będzie ciepły i szczelny, to kocioł grzewczy będzie włączał się rzadziej, w domu będzie cieplej, a tym samym będzie mniejsze zużycie prądu.

KOMENTARZE

Czy warto postawić na ogrzewanie domu gazem?

Rożne są sposoby na ogrzanie mieszkania. Jedni decydują się na energię elektryczne, inni na piece węglowe, a jeszcze inni na gaz w butli. Wybór jest naprawdę duży, dlatego trzeba wybrać możliwie jak najlepiej...

Reklama

Tynki cementowo-wapienne mają sporo zalet

Mimo konkurencji ze strony tynków gipsowych, tradycyjne tynki cementowo-wapienne...

Monstera dziurawa - łatwa w uprawie i w modzie

Monstera dziurawa, łac. Monstera deliciosa, to tropikalne...

Kulfik - drzewko dobre również do uprawy w donicy

Puszyste czerwone kwiaty czynią kuflika (Callistemon)...

Czas na jesienne sadzenie drzew - smaczna śliwomorela

Śliwomorela rodzi owoce lubiane przez dzieci, do jedzenia prosto z drzewa i dobre na przetwory. Powstała ze skrzyżowania śliwki japońskiej i moreli. Dorasta od 3 do 5 metrów wysokości...

Ozdobna kapustka na rabaty i do jesiennych bukietów

W ogrodach można posadzić kapustki wzdłuż ścieżek i murków, można zrobić z nich kolorową wyspę albo obwódkę rabaty lub posadzić dosłownie kilka sztuk obok siebie dla barwnego efektu...

Niebieskie elementy ścian? Na topie. Trzeba tylko dobrze komponować

Jeśli lubicie niebieski i chcielibyście go wprowadzić do swoich wnętrz, warto o tym pomyśleć już na etapie wykańczania ścian. Pamiętajmy przy tym, że nie...

Reklama

Strój roboczy na jesień powinien składać się z trzech warstw

Arsenał jesiennej pogody jest bogaty, ale biorąc pod uwagę zjawiska najbardziej uciążliwe podczas pracy na zewnątrz, to dominują wśród nich wilgoć oraz wiatr. Kompletując...

Technologia budowy domu a koszt. Poradnik doboru odpowiedniego projektu

Przed inwestorami chcącymi wybudować swoją własną nieruchomość, zawsze pojawiało się mnóstwo ważnych lub pilnych kwestii koniecznych do rozstrzygnięcia...

Jak zaprojektować ogród, by jesienią był kolorowy

Im więcej czerwonego barwnika w liściach, tym roślina jest bardziej odporna na przemarzanie. Dlatego warto posadzić w ogrodzie rośliny, których liście jesienią stają się czerwone. A co...

Mulczowanie, czyli jak użyźnić glebę

Zamiast gołej ziemi na grządkach lepiej zostawić rośliny mulczujące. Zwiększają one zawartość materii organicznej w glebie, dzięki czemu są też większe zasoby próchnicy w glebie i poprawia się jej struktura...

Chrzan - najwięcej zdrowia w dwuletnich korzeniach

Chrzan jest dobry na poprawę odporności, a najwięcej mikroelementów znajduje się w dwuletnich korzeniach.

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.