Ewelina Czyżewska
Dodano: 15-02-2017

Nowy klej ma takie właściwości, jakie deklaruje producent. Gdy termin wazności mija - nie jest to już wiążące. Fot. Pixabay
Klejenie jest jedną z najbardziej uniwersalnych technik łączenia materiałów. Ale przy wyborze kleju musimy mieć na uwadze, jakie materiały chcemy połączyć, bowiem im bardziej klej jest uniwersalny, tym mniejsza jest jego skuteczność. Dlatego, by mieć pewność, że spoina jest trwała, a materiały rzeczywiście sklejone, warto wybierać kleje wyspecjalizowane. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze kleju.
Klejenie, w przeciwieństwie do innych metod, umożliwia szczelne połączenie różnych materiałów, z zachowaniem ich specyficznych właściwości. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup kleju, powinniśmy dobrze przyjrzeć się materiałom, które chcemy połączyć. Ważny jest ich rodzaj - guma, plastik czy metal – ponieważ, aby klej był skuteczny, musi tworzyć z łączonymi materiałami wiązania chemiczne, nie powodując odbarwień i odkształceń lub innych zniszczeń.
Duże znaczenie ma również gładkość i kształt łączonych powierzchni. Jeśli powierzchnia styku jest duża, a materiały chropowate, zawsze należy wybierać spoinę o odpowiednich właściwościach. Bowiem im klej jest bardziej uniwersalny, tym jego skuteczność jest mniejsza.
Podział klejów ze względu na zastosowanie
Kleje mogą rozpuszczalnikowe, na bazie żywic polimerowych i te tworzone na bazie żywicy wymieszanej z rozpuszczalnikiem lub z monomerem, czyli popularne kropelki. Możemy je również podzielić ze względu na zastosowanie. Do klejenia metali i ceramiki stosujemy kleje epoksydowe, do drewna aminowe, do papieru i drewna kleje ftalowe, a do metali, tworzyw sztucznych i skóry - kleje poliuretanowe. Skórę i drewno połączymy za pomocą klejów poliwinylowych, a metal z ceramiką i tworzywami sztucznymi - klejem poliakrylowym. Są jeszcze kleje silikonowe, które stosujemy do łączenia kauczuku i silikonu.
Kleje rozpuszczalnikowe, łączą dwa materiały częściowo je rozpuszczając, powodując trwałe „zlanie się” tych materiałów w jedną całość. Najlepiej stosować je do łącznia tworzyw sztucznych. Kleje na bazie żywic polimerowych, czyli kleje epoksydowe, wnikają głęboko w materiał, a po utwardzeniu są bardzo odporne i dają się obrabiać mechanicznie. Dlatego idealnie nadają się do łączenia elementów z metalu.
Kleje na bazie żywicy wymieszanej z rozpuszczalnikiem, podobnie jak kleje polimerowe, głęboko wnikają w klejony materiał. Stosowane mogą być jednak również do klejenia materiałów porowatych, takich jak drewno, papier. Przykładem tego tupu kleju jest popularny butapren. Kleje na bazie żywicy wymieszanej z monomerem (kleje cyjanoakrylowe) są to kleje szybko schnące, które należą do grupy uniwersalnych, czyli popularna kropelka.
Kleje do metalu, plastiku i tworzyw sztucznych
Aby skutecznie i trwale połączyć elementy metalowe, należy wybierać kleje epoksydowe. Mają one specyficzny zapach i dość długo schną, tworząc przy tym niezbyt elastyczną spoinę. Jeżeli z metalami chcemy połączyć tworzywa sztuczne, w tym gumy silikonowe i syntetyczny kauczuk, możemy użyć kleju na bazie poliuretanu. Tworzą one elastyczną i trwałą spoinę. Dodatkowym atutem używania tego typu klejów jest duża trwałość spoiny, bez względu na warunki atmosferyczne. Na efekt łączenia nie ma wpływu ani wilgotność powietrza, ani temperatura, chociaż decydują o czasie zasychania kleju.
Większość klejów do metalu i tworzyw to kleje dwuskładnikowe. Oznacza to, że bazę i utwardzacz łączy się bezpośrednio przed zastosowaniem. Dzięki temu charakteryzuje je duża elastyczność, jeśli chodzi o czas wiązania, co przydaje się także do manipulowania grubością spoiny.
Do klejenia tworzyw sztucznych używa się klejów poliakrylowych. Są to kleje, które wchodzą w reakcję z plastikiem i rozpuszczają go, tworząc spoinę z tej masy. Spoina tworzy się błyskawicznie pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu, dlatego materiały przygotowane do sklejenia, należy od razu połączyć. Zbyt długie oczekiwanie spowoduje, że spoina zastygnie, nie pozwalając na trwałe połączenie tworzywa.
Czas wiązania i osiągania pełnej wytrzymałości
Wybierając odpowiedni klej, należy zwrócić uwagę na informację, która dotyczy czasu wiązania i osiągania pełnej wytrzymałości kleju. Pierwszy – krótszy - oznacza czas, jaki musi minąć do chwili wstępnego związania. W tym momencie można jeszcze spoinę rozdzielić. Po osiągnięciu pełnej wytrzymałości, spoina jest maksymalnie wytrzymała i osiąga odporność na temperaturę właściwą dla danego typu kleju, np. na wodę.
Kleje, nawet tego samego typu, mogą wymagać odmiennej procedury przygotowania podłoża. Wynika to z ich składu – nawet, jeśli podstawowy składnik aktywny jest we wszystkich przypadkach taki sam, to zawarte w kleju składniki dodatkowe, mogą mieć znaczący wpływ na przykład na elastyczność lub wrażliwość spoiny.
Kleje w większości przypadków ulegają stosunkowo szybkiemu utlenianiu, więc nawet zamknięte mogą reagować z powietrzem w tubce. Dwuskładnikowym raczej to nie zaszkodzi, ale kleje jednoskładnikowe, po pewnym czasie od pierwszego otwarcia, mogą zmienić swoje właściwości. Charakterystyka podawana przez producenta zawsze dotyczy nowo otwartego kleju.
KOMENTARZE
Ozdabianie mebli metodą decoupage
Decoupage to jedna z najstarszych metod zdobniczych. Znana była już w XII-wiecznych...
Jak zrobić meble ogrodowe z palet lub starych ram okiennych
Moda na recykling na dobre zagościła...
Jak właściwie ułożyć panele laminowane [zdjęcia i film]
Popularne panele laminowane wydają...
Z dokarmianiem ptaków poczekaj na mrozy
Ptaki dokarmiajmy dopiero, kiedy nadejdą mrozy, wiatry i śnieg. Inaczej...
Trendy 2021. Jakie drzwi będą modne w nowym roku?
Każdej jesieni zarówno profesjonaliści, jak i...
Kredyt hipoteczny na remont
Kredyt hipoteczny na remont jest możliwy, choć zazwyczaj o takim rodzaju finansowania myślimy...
Domy coraz bardziej energooszczędne. Od 2021 roku wyższe wymagania
Rok 2021 przynosi ze sobą zmianę warunków technicznych, czyli wymagań, które będą musiały spełniać wszystkie nowopowstające czy modernizowane budynki. Znowelizowane...
Jaki wąż do wody i ścieków sprawdzi się w konkretnej instalacji? Sprawdź dostępne rozwiązania
Układy hydrauliczne występują niemal wszędzie - zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak...
Rośnie rynek materacy w Polsce. Po jakie materace najchętniej sięgają nad Wisłą?
Ze statystyk sprzedaży wynika, że Polacy z roku na rok kupują coraz więcej materacy. Z czego to wynika? Czym się kierują przy...
Kalendarz biodynamiczny - lepsze zbiory w pełni czy nowiu Księżyca?
Zbiory naszych plonów zależą od tego, czy Księżyc wznosi się lub opada. Wznoszący księżyc wyciąga soki ku górze rośliny, gdzie kumulują się, a opadający...
Kabiny prysznicowe - poznaj najpopularniejsze modele i sprawdź, które z nich najlepiej spełnią Twoje potrzeby
Łazienki Polaków z roku na rok są coraz ładniejsze. Przemyślana kolorystyka...
Drzwi tarasowe - odstawne-przesuwne, uchylne?
Duże przeszklenia cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem bo przecież kto z nas nie chciałby móc cieszyć się pięknym widokiem zza swoich drzwi tarasowych popijając poranną kawę. Wybór odpowiedniej...
Mieszkanie 3.0 - w czasach pandemii i pracy w domu funkcjonalność jeszcze ważniejsza
Użyteczność i funkcjonalność nabrały w kończącym się roku jeszcze większego znaczenia. To przełoży się na następny...
Najpopularniejsze układy mieszkań pod inwestycje
Zakup mieszkania pod inwestycję to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które chcą racjonalnie dysponować swoimi pieniędzmi. Regularny czynsz płacony przez lokatorów może okazać się sporym zastrzykiem...