Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 31-07-2017
Murowanie na tzw. cienką spoinę to nowoczesny sposób na wznoszenie ścian, chętnie wykorzystywany zwłaszcza w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych. Warunkiem stosowania cienkich spoin jest jednak użycie materiałów o dużej powtarzalności wymiarowej. Podpowiadamy czy można ją zastosować do bloczków silikatowych.
- Silikaty to elementy murowe o dużej powtarzalności wymiarowej, przeznaczone do wznoszenia ścian fundamentowych i piwnicznych. Odznaczają się niską nasiąkliwością i wysoką wytrzymałością, a dzięki temu doskonale nadają się do murowania na tzw. cienką spoinę - wyjaśnia Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny z Grupy SILIKATY. – To nowoczesny sposób na wznoszenie ścian, który wykorzystywany zwłaszcza w przypadku budynków energooszczędnych i pasywnych. Na izolacyjność termiczną przegród wpływ bowiem ma nie tylko rodzaj materiału murowego, ale także sposób jego łączenia. Tradycyjna spoina o grubości od 6 do 15 milimetrów, może stanowić potencjalne źródło mostków termicznych. Problem ten można zminimalizować poprzez zastosowanie specjalnych zapraw klejowych, które pozwalają tworzyć spoiny grubości zaledwie 0,5-3 milimetrów. Tego rodzaju łączenie nie obniża izolacyjności termicznej muru. Co więcej - znacznie ułatwia i przyspiesza prace ekipy budowlanej.
Z produktów wapienno-piaskowych można tym sposobem wznosić nie tylko ściany konstrukcyjne i działowe, ale też fundamentowe i piwniczne. - Bloczek fundamentowy z silikatu charakteryzuje bowiem wysoka dokładność wymiarowa – wyjaśnia doradca techniczny z Grupy SILIKATY. - Łatwość wykonania muru o gładkiej i równej powierzchni pozwala też na pozostawienie nieotynkowanych ścian w pomieszczeniach piwnicznych przy zachowaniu dobrego efektu estetycznego. Prace ułatwiają optymalne wymiary bloczka (500 x 200 x 140 mm) oraz specjalne uchwyty montażowe. Pamiętać jednak należy, że w przypadku ścian fundamentowych, ze względu na obciążenia pochodzące od gruntu, konieczne jest wypełnianie zarówno spoin poziomych, jak i pionowych.
KOMENTARZE
Czy nadszedł czas na suburbia dla Rzeszowa?
Mieszkańcy Rzeszowa już od dawna na budowę własnego domu często...
Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną
Wybierając działkę budowlaną, na której chcemy...
Dom na zgłoszenie. Ułatwienie, które może utrudnić życie inwestorom?
Jeżeli jesteś...
Ułatwienie, które może utrudnić życie inwestorom
Jeżeli jesteś inwestorem chcącym wybudować budynek mieszkalny, jednorodzinny, wolnostojący, to uważaj! Wprawdzie ? w myśl znowelizowanego Prawa budowlanego ? o wiele szybciej załatwisz formalności...
Jak prawidłowo zamontować drzwi zewnętrzne?
Dobrej jakości, solidnie osadzone drzwi wejściowe, to niezbędny element wyposażenia domu. Przekonujemy się o tym zwłaszcza wtedy, kiedy na zewnątrz temperatura spada poniżej zera, a przez nieszczelne drzwi...
Garden Expo 16-17 marca w G2A Arena
Kilkudziesięciu wystawców, producenci i dystrybutorzy narzędzi, maszyn i akcesoriów...
Dlaczego budownictwo modułowe jest dobre dla Twojej firmy?
Wielu przedsiębiorców, gdy podejmuje...
Jaką wybrać najlepszą lodówkę do 1500 zł?
Jednym z głównych akcesoriów, w które wyposażamy mieszkanie...