Opracowała: Idalia Stochla
Dodano: 07-11-2018
Drabiny pionowe to jedno z nielicznych rozwiązań, które bez wymaganej dużej przestrzeni, zagwarantuje dostęp do wysokich maszyn oraz usytuowanych ponad podłożem urządzeń w zakładzie przemysłowym. Służą przede wszystkim celom kontrolnym i serwisowym, zapewniając wykwalifikowanym specjalistom komfortowe i bezpieczne warunki wykonywania obowiązków służbowych.
Praca na wysokości jest niemal codziennością pracowników produkcyjnych oraz specjalistów ds. utrzymania ruchu. Niezależnie od branży, w każdej fabryce wykorzystywane są pomosty robocze, schody jezdne z platformą lub przejścia stacjonarne, które pozwalają na bieżąco kontrolować proces wytwórczy i szybko reagować na jego nieprawidłowy przebieg. Wszystkie wymienione konstrukcje specjalne, bo o nich mowa, wymagają jednak odpowiedniej przestrzeni, na której zostaną zamontowane lub ustawione. A co, jeśli taką nie dysponujemy?
Drabiny pionowe rozwiązaniem na brak przestrzeni
Drabiny pionowe to jedno z nielicznych rozwiązań, które bez wymaganej dużej przestrzeni, zagwarantuje dostęp do wysokich maszyn oraz usytuowanych ponad podłożem urządzeń w zakładzie przemysłowym. Gdzie znajdują swoje zastosowanie?
– Są najlepszym rozwiązaniem dla fabryk o gęstej zabudowie parku maszynowego oraz dla wąskich przejść w halach produkcyjnych. Mogą także stanowić bezpieczny dostęp do wysoko położonych platform roboczych lub ciągów komunikacyjnych. Służą przede wszystkim celom kontrolnym i serwisowym, zapewniając wykwalifikowanym specjalistom komfortowe i bezpieczne warunki wykonywania obowiązków służbowych – tłumaczy Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta takich konstrukcji.
Wymagania prawne i wytyczne projektowe
Ich wykorzystanie zostało jasno określone w normie PN-EN ISO 14122-4, a wymagania dotyczące samej konstrukcji nie różnią się wiele od drabin mocowanych do budynków. Oto najważniejsze wytyczne:
- Wysokość. Do wysokości 10 m stosuje się drabiny jednociągowe. Powyżej 10 m należy stosować konstrukcje wielociągowe, a maksymalna długość ciągu nie może przekraczać 6 m.
- Pałąki ochronne. Od wysokości ponad 3 m nad podłożem, wymagany jest montaż pałąków ochronnych zabezpieczających przed upadkiem. Ich maksymalny rozstaw wynosi 800 mm.
- Odległość od maszyny. Minimalna odległość drabiny od maszyny, do której została zamontowana, wynosi 150 mm.
- Bezpieczne zejście. Jeśli szczelina przy zejściu z drabiny jest większa niż 75 mm, należy ją zmniejszyć montując dodatkowy stopień zejścia. Co więcej, w niebezpiecznych warunkach warto także stosować obustronne belki, które zabezpieczą użytkownika podczas zejścia z drabiny.
- Kotwy montujące. Sposób mocowania drabin pionowych do maszyn i urządzeń jest kwestią indywidualną. Ich konstruktorzy, na podstawie dokładnych obliczeń, wyznaczają najbardziej optymalne miejsce montażu oraz wskazują instalację kotew, które jednak nie mogą być montowane rzadziej niż co 2000 mm. O tym, jaki rodzaj mocowań zostanie zastosowany, także decydują konstruktorzy.
- Blokada przejścia. To element, który musi być zamontowany, by uniemożliwić korzystanie z drabiny osobom nieupoważnionym.
Drabiny pionowe wewnątrz budynków
Wysoko położone platformy robocze lub usytuowane nad podłożem ciągi komunikacyjne są stałym elementem wyposażenia hal produkcyjnych. Zdarza się jednak, że ograniczona ilość miejsca wokół takich konstrukcji, nie pozwala na instalację tradycyjnych schodów do nich prowadzących. Co wtedy? – Wówczas rekomendujemy montaż drabiny pionowej, który może odbywać się nie tylko do samej platformy, ale także bezpośrednio do sąsiadującej z nią ściany wewnętrznej budynku, gwarantując w ten sposób bezpieczne dostanie się na górę. Co ważne, taka drabina, pomimo że montowana wewnątrz, traktowana jest dokładnie tak, jak drabiny mocowane na stałe do zewnętrznych systemów elewacyjnych i dlatego obowiązują ją te same przepisy i wytyczne konstrukcyjne – wyjaśnia ekspert KRAUSE.
Przykładowe realizacje
Zadaniem konstruktorów było zaproponowanie rozwiązania, które umożliwiłoby bezpieczne dostanie się kładkę, położoną na dachu akumulatorowni w hali produkcyjnej. Bezpieczny i szybki dostęp był wymagany z uwagi na znajdującą się tam aparaturę sterującą systemem wentylacyjnym zakładu. Mając do czynienia z ograniczoną przestrzenią wokół pomieszczenia oraz dużą wysokością (ponad 3 m), na jakiej znajdowała się kładka, zdecydowano się na drabinę pionową. Sięga górnej krawędzi barierki ochronnej, zainstalowanej na kładce, dzięki czemu gwarantuje bezpieczne i wygodne dostatnie się na nią.
Rozwiązanie, które umożliwiło bezpieczne dostanie się na kładkę, położoną na dachu akumulatorowni w hali produkcyjnej. Fot.Krause
Konstrukcja została wykonana w zgodzie z obowiązującymi wytycznymi i wyposażona w niezbędne zabezpieczenia, m.in. pałąki ochronne oraz stopień zejścia.
KOMENTARZE
Montaż szuflady w 6 prostych krokach.
Dzięki szablonom tworzywowym w szybki i wygodny sposób oznaczymy otwory...
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Ekologiczne postanowienia na nowy rok dla miłośników natury
Zdrowe odżywianie jest ważne...
Idealna budka dla ptaków
Od 1 marca do 15 października trwa okres ochronny ptaków, więc właśnie teraz możemy myśleć o przygotowaniu i powieszeniu nowych budek lęgowych.
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego. Cebulki można przechować w domu, wsadzając je do doniczek, i tak uratować swoje tulipany, hiacynty, krokusy i irysy.
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...