Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 06-01-2020
Do drobnych prac betoniarskich potrzebna jest sucha mieszanka betonowa i woda. Do niedawna potrzebny był także prąd, ale dzięki nowym technologiom stosowanym w produkcji suchych mieszanek betonowych, cały proces jest znacznie łatwiejszy. Wystarczy polać mieszankę wodą z konewki i...zaprawa związana.
Jest trwały, wytrzymały, w wielu przypadkach niezastąpiony i znany już od czasów starożytnego Rzymu. Beton, bo o nim mowa, na dobre zadomowił się w naszym życiu i nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że to niekwestionowany numer jeden wśród materiałów budowlanych. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów wokół nas jest z niego wykonanych.
Podążając jego śladami natkniemy się zarówno na wielkie inwestycje, jak i mniejsze realizacje. Nie trzeba daleko szukać, by go spotkać. Wystarczy, że rozejrzymy się wokół naszych domów. Murki, słupki, wiaty, grille, donice i inne detale ogrodowe… to tylko początek długiej listy elementów, przy których powstawaniu był obecny.
Drobne prace betoniarskie - suche mieszanki betonowe
Większe ilości betonu dostarczają na place budowy betonomieszarki samochodowe z obrotowym mieszalnikiem, zwane potocznie „gruszkami”. W przypadku zapotrzebowania na mniejsze ilości, niezastąpione są suche mieszanki betonowe oferowane w workach.
To rozwiązanie, które doceniają nie tylko profesjonalni wykonawcy, lecz coraz częściej także majsterkowicze, którzy sami podejmują się prac np. w ogrodzie, na działce czy wokół domu. Fabrycznie przygotowane mieszanki gwarantują jednorodność oraz stałą, wysoką wytrzymałość, a przy tym zawierają dodatki ułatwiające obróbkę i są mrozoodporne.
Co więcej, gotowe zaprawy występują również w odmianach błyskawicznie wiążących, pomagających przeprowadzić prace w dużo szybszym tempie. Tego typu wyroby posiadają zatem zalety, których najczęściej pozbawione są zaprawy przygotowywane samodzielnie na budowie. Warto również wspomnieć, że produkty w workach są łatwiejsze w transporcie. Problem może pojawić się wówczas, gdy betonowanie (np. montaż słupków) chcemy wykonać w miejscu bez dostępu do energii elektrycznej, ale i na to technolodzy znaleźli już odpowiedź.
Betonowanie bez prądu
Beeton montażowy Baumit Gala Fix błyskawicznie wiąże i jest bardzo łatwy w zastosowaniu, nie wymaga stosowania mieszadeł elektrycznych czy innych urządzeń mieszających. Jest mrozoodporny, dlatego można go bezpiecznie stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Świetnie zatem sprawdzi się przy montażu elementów małej architektury, takich jak np. słupki ogrodzeniowe, lampy ogrodowe, ławki, huśtawki, pergole czy altany.
Montaż skrzynek pocztowych, suszarek do ubrań, a nawet masztów i znaków informacyjnych oraz drogowych – to zadania, w których również wzorowo zda egzamin. Ale to wciąż nie wszystko co potrafi ten produkt. Z powodzeniem możemy go wykorzystać przy niewielkich pracach betoniarskich oraz naprawczych w domu i ogrodzie oraz wykonywaniu podkładów betonowych, a także do niekonstrukcyjnych napraw betonu, jako zaprawa CC (na cemencie hydraulicznym).
Wysyp, zalej i gotowe!
Jeśli chcemy zamocować elementy w gruncie, zacznijmy od przygotowania pod nie wykopu, zwracają uwagę na jego wymiary. Te bowiem powinny być min. 20-30 cm większe we wszystkich kierunkach niż wymiary samego elementu kotwionego.
Po zwilżeniu wykopu wodą, możemy rozpocząć wsypywanie mieszanki betonowej. Robimy to 10-centymetrowymi warstwami, aż osiągniemy pożądaną grubość. Każdą z nich polewamy odpowiednią ilością wody (możemy użyć konewki ogrodowej) i czekamy ok. 1 minuty do jej całkowitego wchłonięcia.
Na koniec warstwę wierzchnią możemy wyrównać np. kielnią. Zaprawa bardzo szybko wiąże (po ok. 5 minutach od zalania mieszanki wodą), dlatego w trakcie montażu należy kontrolować położenie osadzanego elementu. Jego lekkie obciążanie jest możliwe po ok. 30 minutach, natomiast po ok. 48 godzinach beton osiąga pełną wytrzymałość.
Prace betoniarskie bez prądu - mieszadło w ruch
Ta mieszanka betonowa doskonale sprawdzi się również, gdy potrzebujemy zastosować zaprawę betonową w standardowy sposób. Wówczas wystarczy wymieszać suchą mieszankę z określoną ilością wody, używając do tego wolnoobrotowego mieszadła elektrycznego lub betoniarki.
Przygotowaną w ten sposób zaprawę układamy w miejscu zastosowania, nie zapominając o odpowiednim zagęszczeniu i wyrównaniu oraz wygładzeniu bądź zatarciu powierzchni (zależnie od rodzaju prac). Pełne obciążenie wykonanych elementów jest możliwe już po ok. 48 godz., a beton osiąga bardzo wysoką wytrzymałość na ściskanie – powyżej 40 MPa.
Tak przygotowana zaprawa betonowa wiąże pewnie oraz w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu prace przebiegną szybko i sprawnie, a ich efekt będzie trwały i zapewniający bezpieczne użytkowanie.
Tagi: betonowanie, prace betoniarskie, Baumit, beton, sucha mieszanka,
KOMENTARZE
Zdrowy czy chory dom - jak dobierać materiały budowlane
Filozofia Healthy Living (Zdrowego...
Tynki cementowo-wapienne mają sporo zalet
Mimo konkurencji ze strony tynków gipsowych, tradycyjne tynki cementowo-wapienne...
Wspólnie poszukają inwestorów dla Mielca
Choć inwestorzy, którzy zdecydowali się ulokować swój biznes...
Zostać milionerem. 7 zasad dobrego przedsiębiorcy
Sukces Johna Rockefellera to ziszczenie się amerykańskiego snu "od pucybuta do milionera". Jednak to dzięki ciężkiej pracy, stawianiu wyzwań, celów Rockefeller osiągnął tak wiele. Ponad 56...
Beksiński w Wiedniu
"Mroki podświadomości" - pod takim tytułem zaprezentowane zostaną na przełomie maja i czerwca br. w Phantastenmuseum w Wiedniu obrazy Zdzisława Beksińskiego. Druga po brukselskiej ekspozycja zagraniczna prac artysty zorganizowana została przez Muzeum Historyczne...
Z dokarmianiem ptaków poczekaj na mrozy
Ptaki dokarmiajmy dopiero, kiedy nadejdą mrozy, wiatry i śnieg. Inaczej...
Trendy 2021. Jakie drzwi będą modne w nowym roku?
Każdej jesieni zarówno profesjonaliści, jak i...
Kredyt hipoteczny na remont
Kredyt hipoteczny na remont jest możliwy, choć zazwyczaj o takim rodzaju finansowania myślimy...
Domy coraz bardziej energooszczędne. Od 2021 roku wyższe wymagania
Rok 2021 przynosi ze sobą zmianę warunków technicznych, czyli wymagań, które będą musiały spełniać wszystkie nowopowstające czy modernizowane budynki. Znowelizowane...
Jaki wąż do wody i ścieków sprawdzi się w konkretnej instalacji? Sprawdź dostępne rozwiązania
Układy hydrauliczne występują niemal wszędzie - zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak...
Rośnie rynek materacy w Polsce. Po jakie materace najchętniej sięgają nad Wisłą?
Ze statystyk sprzedaży wynika, że Polacy z roku na rok kupują coraz więcej materacy. Z czego to wynika? Czym się kierują przy...
Kalendarz biodynamiczny - lepsze zbiory w pełni czy nowiu Księżyca?
Zbiory naszych plonów zależą od tego, czy Księżyc wznosi się lub opada. Wznoszący księżyc wyciąga soki ku górze rośliny, gdzie kumulują się, a opadający...
Kabiny prysznicowe - poznaj najpopularniejsze modele i sprawdź, które z nich najlepiej spełnią Twoje potrzeby
Łazienki Polaków z roku na rok są coraz ładniejsze. Przemyślana kolorystyka...
Drzwi tarasowe - odstawne-przesuwne, uchylne?
Duże przeszklenia cieszą się wciąż rosnącym zainteresowaniem bo przecież kto z nas nie chciałby móc cieszyć się pięknym widokiem zza swoich drzwi tarasowych popijając poranną kawę. Wybór odpowiedniej...
Mieszkanie 3.0 - w czasach pandemii i pracy w domu funkcjonalność jeszcze ważniejsza
Użyteczność i funkcjonalność nabrały w kończącym się roku jeszcze większego znaczenia. To przełoży się na następny...
Susza fizjologiczna może dotknąć rośliny w ogrodzie zimą
Po zimie często okazuje się, że niektóre rośliny nie przetrwały, nawet wówczas, gdy nie było dużych mrozów. Dlaczego tak jest i jak utracie ulubionych krzewów zapobiec? ...