Reklama

Czy warto zainwestować w rekuperator

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 10-03-2016

Rekuperator, Fot. Fotolia

Rekuperator, Fot. Fotolia

Rekuperacja jest specyficzną instalacją. Jej działanie nie jest tak namacalne, jak np. przy ogrzewaniu podłogowym (ciepłe płytki), a efekty trudno dostrzec gołym okiem. Klient może sobie zadawać pytania, po co inwestować w taką instalację? Dlatego przed zamontowaniem rekuperatora warto pilnie obserwować jakość spania i samopoczucia w domu bez rekuperacji, a potem w domu z rekuperacją. Różnice są naprawdę duże. Pewien monter systemów rekuperacji radzi nawet, żeby prowadzić dzienniczek i zapisywać stan samopoczucia, po to właśnie, by na kartce mieć twarde dowody. - Inaczej moglibyśmy nie zwrócić na nie uwagi - mówi. 

Wydawać by się mogło, że nowy dom, wybudowany zgodnie z obowiązującymi normami, spełniający wymogi domu energooszczędnego, nie powinien zaskoczyć swoich mieszkańców żadnym przykrym zjawiskiem, np. pleśnią. Niestety, w pomieszczeniach narażonych na wilgoć,  pleśń szybko znajduje dogodne warunki do rozwoju. 
 
W obecnym systemie budownictwa, w którym obowiązują szczelne okna, szczelne drzwi i wszelkie izolacje, wentylacja grawitacyjna nie funkcjonuje. - Nie ma napływu powietrza, które mogłoby się swobodnie wydostać. Gromadzące się powietrze powoduje tzw. „zaduch” - potwierdza Konrad Pelc, doradca ds. techniczno-handlowych w JLM Air Comfort z Rzeszowa, specjalizującej się m.in. w zakładaniu rekuperatorów. - Dlatego wiele osób decyduje się na wentylację mechaniczną.
 
Jak działa rekuperator?

Rekuperatory zapewniają cyrkulację i wymuszoną wymianę powietrza w budynku za pomocą kanałów wentylacyjnych. Sprawność odzysku ciepła najlepszych urządzeń, według zapewnień producentów, wynosi ok. 90 proc.  
 
Urządzenia te są rozwiązaniem wysoce energooszczędnym dzięki zastosowanych w nich wymiennikach ciepła i silnikach prądu stałego. Zasada działania polega na tym, że ciepło zostaje pobrane ze zużytego powietrza, usuwanego z budynku, a następnie wykorzystane do ogrzania powietrza świeżego, które jest wtłaczane do pomieszczeń objętych systemem. Powietrze zużyte nie miesza się ze świeżym, dzięki czemu zachowana zostaje wysoka higiena, zapewniająca bezpieczne i komfortowe warunki w budynku. Cały system nazywany jest wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Na rekuperator składają się wymiennik ciepła oraz wentylatory, których zadaniem jest dostarczanie oraz usuwanie powietrza z budynku. 
 
Do urządzenia podłącza się dwa przewody prowadzące do czerpni i wyrzutni, którymi dostarcza się świeże powietrze z zewnątrz i usuwa zużyte powietrze na zewnątrz, oraz  dwa przewody z pomieszczeń. Wyciąg zużytego powietrza łączy się z rurami poprowadzonymi z tak zwanych pomieszczeń „brudnych” - kuchni, łazienki, korytarza i toalety, a nawiew powietrza świeżego, już ogrzanego podłącza się do przewodów wentylacyjnych prowadzących do anemostatów (regulowanych nawiewników), umieszczonych w pomieszczeniach „czystych” - salonie, sypialniach, gabinetach. 
 
Reklama
Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła najlepiej montować na etapie budowy domu (niektóre projekty domów zawierają już w sobie projekt rekuperacji), co nie oznacza, że nie można sobie na nią pozwolić w starszym budownictwie, czy w domach niedawno wybudowanych. - Możemy wówczas wykorzystać istniejące kanały wentylacji grawitacyjnej jako kanały wywiewne, natomiast do nawiewu świeżego powietrza musimy wykonać nową instalację z rur wentylacyjnych, ale wiąże się to z dodatkowymi robotami budowlanymi - zaznacza Konrad Pelc.
 
Dlaczego warto zainwestować w rekuperator?

Lepsze samopoczucie i lepszy sen

Wszyscy dobrze znamy atmosferę panującą w długo niewietrzonych pomieszczeniach. Jeśli dodatkowo przebywa w nich kilka osób, komfort pracy czy relaksu drastycznie spada. Brak świeżego powietrza powoduje m.in. apatię, bóle głowy, senność i ogólne zmęczenie. Wentylacja mechaniczna oferuje świeże powietrze przez cały czas; to tak jakbyśmy mieli otwarte okna i dostęp do świeżego powietrza, co poprawia samopoczucie, dodaje energii i gwarantuje lepszy sen.
 
Koniec z infekcjami
 
Wiele osób po zamontowaniu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła obserwuje poprawę stanu zdrowia, zwłaszcza gdy mają problemy z alergią i nawracającymi infekcjami układu oddechowego. Jest to istotne w przypadku małych dzieci. - Wentylacja może być wyposażona w nawilżacz i nawilżać suche powietrze zimą, natomiast w lecie może schładzać, przy czym nie schłodzi ona pomieszczeń tak jak klimatyzacja, lecz doprowadzi jedynie powietrze o niższej temperaturze  - mówi Konrad Pelc.
 
Koniec z pleśnią i parą na lustrze

Pleśń jest zmorą także w nowo wybudowanych domach. Bez odpowiedniej wentylacji plamki pleśni mogą pojawić się w łazienkach, zwłaszcza przy oknach dachowych nawet po krótkim czasie użytkowania. Dzięki rekuperacji problem pleśni przestaje istnieć. Jednym z widocznych efektów jest także brak pary na lustrze w łazience, np. po gorącej kąpieli.
 
Komfort użytkowania

Rekuperator umieszczany jest zwykle na poddaszach (może być stojący, leżący lub podwieszany), na co dzień nie widać go ani nie słychać. Śladem rekuperacji są jedynie anemostaty w suficie oraz niewielki panel sterowania, który można zamontować w dowolnym miejscu w domu. Za pomocą sterownika  można zaprogramować parametry pracy centrali  zgodnie z potrzebami  użytkowników. 
 
Czy to się opłaca?

Koszt rekuperacji w domu jednorodzinnym to jednorazowy wydatek rzędu 10-15 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju wybranego urządzenia, funkcji dodatkowych (np. aplikacja, która pozwala zdalnie sterować rekuperatorem z dowolnego miejsca), ilości kanałów wentylacyjnych i rodzaju wybranych nawiewników. Suma dość duża, biorąc pod uwagę inne wydatki na etapie budowy. -  Rekuperator pracuje cały czas, pobierając prąd. Jego normalne działanie można porównać mniej więcej do świecącej się przez całą dobę 100-watowej żarówki, ale działanie to można regulować panelem sterowania i np. zmniejszyć wydajność, gdy nikogo nie ma w domu. Koszty inwestycyjne nie należą do niskich, jednak korzyści, jakie daje rekuperacja, są nieocenione. Rekuperacja znacznie poprawia klimat w domu i samopoczucie mieszkańców, a w domu przecież spędzamy większą część życia - dodaje Konrad Pelc.
 
Nasz rozmówca radzi, aby rekuperator zakupić u sprawdzonego producenta i z odpowiednimi certyfikatami.

KOMENTARZE

Instalacje dodatkowe. Które z nich warto mieć w domu?

Odkurzacz centralny, ogrzewanie nadmuchowe...

W takiej bieliźnie poczujesz się wyjątkowo

Luksusowa damska bielizna to doskonały prezenty dla każdej...

Norweskie kominki i piece - ciepło i elegancja w jednym

Norweska grupa J?tul, obecna na światowym...

Najlepszy adres dla tych, co budują i urządzają się ze smakiem

Chcesz dobrej jakości płytek w łazience, porządnej podłogi w salonie i drzwi, które nie są z tektury? Wybierz się do Galerii Wnętrz Dexa w Rzeszowie, gdzie znajdziesz...

Jedyny na Podkarpaciu sklep z podłogami HARO

Przestrzeń naszego mieszkania, to często efekt decyzji, które podejmowaliśmy bardziej lub mniej świadomie. Zanim, zatem wybierzemy podłogę, po której będziemy chodzić przez lata, warto wziąć pod uwagę...

zobacz więcej
Reklama

Wywar z wrotyczu na mrówki i mszyce

Ta niepozorna roślina rzadko spotykana jest w wypielęgnowanych ogródkach, ale...

Przygotowanie mebli ogrodowych do sezonu jesienno-zimowego

Sezon wakacyjny powoli odchodzi w zapomnienie...

Rumianek na obwódki rabat i do wazonu

Jastruń właściwy, zwany czasem rumiankiem, dawniej rósł raczej na łąkach, dziś awansował do ogrodów. Sprawdza się jako obwódka rabat, kolorowy akcent wśród innych kwiatów, a także jako kwiat do wazonów.

Jesienny czas sadzenia drzew i krzewów, użyźniania gleby

Noce stały się chłodniejsze, a poranna rosa i nie tak mocne jak latem promienie słoneczne sprawiają, że wrzesień i październik to najlepsza pora na sadzenie krzewów i drzewek...

Tynki cementowo-wapienne mają sporo zalet

Mimo konkurencji ze strony tynków gipsowych, tradycyjne tynki cementowo-wapienne nie odchodzą do lamusa. Wręcz przeciwnie, wiele osób docenia przyjazny mikroklimat mieszkania, jaki dzięki nim udaje się uzyskać...

Reklama

Jak poprawić komfort użytkowania winylowej podłogi? Stosując dźwiękochłonne maty

Równa, stabilna i elegancka podłoga to bezsprzecznie fundament dobrze urządzonego wnętrza. Z tego też względu wybierając...

Czas na jesienne sadzenie drzew - smaczna śliwomorela

Śliwomorela rodzi owoce lubiane przez dzieci, do jedzenia prosto z drzewa i dobre na przetwory. Powstała ze skrzyżowania śliwki japońskiej i moreli. Dorasta od 3 do 5 metrów wysokości...

Kulfik - drzewko dobre również do uprawy w donicy

Puszyste czerwone kwiaty czynią kuflika (Callistemon) drzewkiem wyjątkowo urodziwym. Można nim ubarwić ogród, ale także taras czy balkon, ponieważ nadaje się do uprawy w doniczce.

Niebieskie elementy ścian? Na topie. Trzeba tylko dobrze komponować

Jeśli lubicie niebieski i chcielibyście go wprowadzić do swoich wnętrz, warto o tym pomyśleć już na etapie wykańczania ścian. Pamiętajmy przy tym, że nie...

Ozdobna kapustka na rabaty i do jesiennych bukietów

W ogrodach można posadzić kapustki wzdłuż ścieżek i murków, można zrobić z nich kolorową wyspę albo obwódkę rabaty lub posadzić dosłownie kilka sztuk obok siebie dla barwnego efektu...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.