Reklama

Dom

Zmiany w przepisach dla branży budowlanej i maszynowej

Artykuł sponsorowany
Dodano: 17.07.2016
27922_Spons
Share
Udostępnij
Pomimo, że oznakowanie CE funkcjonuje na rynkach Unii Europejskiej już od dawna, zarówno społeczeństwo jak i przedsiębiorcy wciąż nie mają wystarczającej wiedzy  o zasadach stosowania oznakowania i jego znaczeniu.

Oznakowanie CE jest deklaracją producenta, że produkt spełnia wymagania zawarte w dyrektywach dotyczących danego produktu. Wprowadzenie oznaczenia CE w znacznym stopniu ułatwia wymianę handlową na terenie całego jednolitego rynku, gdyż stanowi gwarancję, że produkt został oceniony i zbadany przed wprowadzeniem na rynek oraz spełnia wszystkie wymogi prawne. Wprowadzenie oznaczenia CE na produktach pozwala na ograniczenie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów, a w konsekwencji ułatwia konkurencję i wyrównuje szanse wszystkich producentów.

Według nowych przepisów wszystkie materiały budowlane sprzedawane na rynku muszą posiadać oznaczenie CE. Według wcześniejszych przepisów produkty budowlane mogły być oznaczone znakiem CE pod warunkiem, że posiadały deklarację zgodności potwierdzającą spełnienie wymagań unijnych. Po zmianach, aby materiały budowlane mogły być oznaczone znakiem CE muszą posiadać tzw. deklarację właściwości użytkowych. Dzięki nowym przepisom firmy zostały zobligowane do przedstawiania wiarygodnych danych na temat materiałów budowlanych dotyczących właściwości użytkowych. Nowa deklaracja zawiera bowiem opis cech wyrobu oraz zasady jego stosowania. Wymagania obejmują zarówno producentów, jak i importerów oraz dystrybutorów materiałów, co w konsekwencji uchroni rynek przed napływem niskiej jakości towarów o niepotwierdzonej jakości, a konsumentom umożliwi uzyskanie szerszych informacji o danym produkcie.

Aby przygotować przedsiębiorców do nadawania oznaczenia CE na ich wyrobach oraz pomóc w interpretacji zachodzących zmian w przepisach prawnychośrodek Enterprise Europe Network działający przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie świadczy bezpłatne usługi doradcze obejmujące również zagadnienia o szerszym zakresie m.in.

– określenie warunków dopuszczenia do obrotu wyrobu zgodnie z dyrektywami i normami zharmonizowanymi


– kwalifikacje wyrobu po kątem oceny zgodności – sposobu przeprowadzenia oceny zagrożeń i szacowania ryzyka

– pomoc w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia oceny zgodności

– określenie konieczności przeprowadzenia badań i ich zakresu

– przedstawienie wykazu zaleceń w celu doprowadzenia do pełnej zgodności wyrobu z wymaganiami

Pierwsza połowa 2016 r. to kolejne zmiany w przepisach dotyczące Ustawy o Systemie Oceny Zgodności oraz niektórych Dyrektyw Nowego Podejścia, które zmieniają wymogi w ocenie zgodności maszyn i urządzeń, a tym samym modyfikują dokumentację maszynową.

Nowa ustawa wprowadza do naszego prawa krajowego Nowe Ramy Prawne Unii Europejskiej (NFL – New Legal Framework) związane przede wszystkim ze zmianami w całym systemie oceny zgodności. Wprowadzenie Ustawy łączy się również z koniecznością wprowadzenia zmian do niektórych przepisów wykonawczych – Dyrektywy Nowego Podejścia.

Zachodzące zmiany w przepisach mają na celu przede wszystkim zapewnienie skutecznego, proporcjonalnego i odstraszającego systemu kar, który zgodnie z założeniami ma wpłynąć na zwiększenie poziomu ochrony konsumentów i użytkowników oraz wyeliminować z rynku nieuczciwe podmioty gospodarcze oferujące wyroby niespełniające unijnych przepisów.

W związku z wprowadzonymi zmianami w przepisach ośrodek Enterprise Europe Networkorganizuje bezpłatne szkolenia informacyjne:

– 22 września 2016 r. „Zasadnicze i minimalne wymagania dla maszyn nowych, modernizowanych oraz już użytkowanych przez pracowników podczas

– 23 września 2016 r. „Zasadnicze i minimalne wymagania dla maszyn nowych, modernizowanych oraz już użytkowanych przez pracowników podczas pracy wg dyrektyw europejskich 2006/42/WE i 2009/104/WE” – Tarnobrzeski Park Przemysłowo Technologiczny, ul. Aleja Warszawska 227A, Tarnobrzeg

– 20 października 2016 r. „Przepisy europejskie i krajowe dla wyrobów budowlanych obowiązujące po 1 lipca 2013 roku Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011” – Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, ul. Sucharskiego 2, Rzeszów.

Szkolenie poprowadzą specjaliści z Zakładu Badań i Atestacji „ZETOM” im. Prof. F. Stauba w Katowicach.

Zgłoszenie udziału w szkoleniu można przesyłać pocztą elektroniczną na adres: een@wsiz.rzeszow.pl

Enterprise Europe Network
ul. Sucharskiego 2; 35-225 Rzeszów
Tel/Fax: 17 852 49 75
e-mail: een@wsiz.rzeszow.pl 
www.een.wsiz.pl
www.facebook.com/EENRzeszow

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy