Reklama
Reklama

Kolejny rekord padł! Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie

A A A
Edyta Betleja, Certus Nieruchomości

Dodano: 30-04-2018

Kolejny rekord padł! Rynek mieszkaniowy w Rzeszowie

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny podsumowujących budownictwo mieszkaniowe w 2017 r., nie tylko w Rzeszowie, lecz również w Polsce wskaźniki były wyższe niż przed rokiem. Mieszkaniowa hossa wciąż trwa, co więcej budownictwo mieszkaniowe jeszcze nigdy nie odnotowało takiego wyniku.

Edyta Betleja, Certus Nieruchomości

W 2017 roku w porównaniu z poprzednim rokiem oddano do użytku ponad 9% więcej mieszkań. Wzrosła również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, i liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Na rynku w ubiegłym roku pojawiło się 178 258 mieszkań, tj. o ponad 15 tys. więcej niż w 2016 roku. Wśród nich ponad połowa to mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem.

We wszystkich województwach odnotowano wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania, w tym najbardziej: w województwie kujawsko-pomorskim – o 23 %, pomorskim – o 20 % i lubuskim – o 16,3 %.

Reklama

Jeszcze ciekawiej przedstawia się liczba nowych budów. W 2017 roku zaczęto budowę 205 990 mieszkań, tj. o ponad 18 % więcej w porównaniu do roku poprzedniego! Na podstawie tych danych można wywnioskować, że początek tego roku może być również obiecujący w ilości nowych mieszkań, które trafią na rynek.

Powyższe dane mówią same za siebie – inwestorzy nie mają zamiaru zwalniać tempa w budowie nowych mieszkań. Przemawia za tym jeszcze jeden czynnik – od stycznia do grudnia 2017 r. inwestorzy otrzymali ponad 250 tys. pozwoleń na budowę, o prawie 40 tys. więcej niż w roku poprzednim! Czy w tym roku padnie znów kolejny rekord?

W Rzeszowie dobra passa trwa nadal

Sytuację na rynku mieszkaniowy w Rzeszowie można określić jednym zdaniem: „Dobra passa trwa nadal”. Po rekordowych wynikach w 2016 roku mało kto przypuszczał, że rok 2017 będzie wyglądał podobnie, a nawet lepiej.

W Rzeszowie w całym ubiegłym roku oddano do użytkowania 2 606 lokali mieszkalnych. Co prawda wynik z 2016 roku nie został pobity, ale i tak wartość robi duże wrażenie. Ogromną przewagę nad ilością oddanych mieszkań mają te budowane przez deweloperów, z przeznaczeniem na sprzedaż lub wynajem (64%).

Inaczej przedstawia się liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz na których budowę wydano pozwolenie w 2017 r. Była ona o wiele wyższa niż w roku ubiegłym. Jest to najwyższy wynik, jaki udało się osiągnąć do tej pory na rzeszowskim rynku mieszkaniowym.

Od stycznia do grudnia 2017 r. rozpoczęto w Rzeszowie budowę 3 576 mieszkań oraz wydano 3 777 pozwoleń na budowę kolejnych… Te dane obrazują w znaczący sposób sytuacje na rynku mieszkaniowym w Rzeszowie. Budownictwo mieszkaniowe przeżywa prawdziwy rozkwit. Od 2009 do 2017 r. zasób mieszkaniowy miasta powiększył się z ok. 60 tys. do 79,2 tys.

Reklama

W Rzeszowie powstaje dużo nowych inwestycji mieszkaniowych, a chętnych na ich zakup nie brakuje. Deweloperzy wciąż inwestują, powstają nowe budynki wielorodzinne w ścisłym centrum oraz na obrzeżach, które zmieniają wygląd miasta. W ofercie pojawiają się również duże, wieloetapowe inwestycje z liczbą mieszkań przekraczającą nawet 2 000 lokali.

Jak wysoka podaż przekłada się na cenę mieszkania w Rzeszowie?

Obecne ceny ofertowe mieszkań z tzw. „drugiej ręki” są nieco wyższe od cen z rynku pierwotnego. Jest to dość ciekawa sytuacja, ponieważ zazwyczaj w Rzeszowie ceny nowych mieszkań były wyższe od cen mieszkań z rynku wtórnego. Inaczej przedstawiają się ceny transakcyjne. Analizując rynek wtórny występuje duża różnica pomiędzy ceną ofertową, a transakcyjną. Według najnowszych danych w IV kw. 2017 r. cena ofertowa mieszkania z rynku wtórnego w Rzeszowie wyniosła 5 225 zł/m2, natomiast transakcyjna – 4 677 zł/m2. A więc różnica jest duża, a to oznacza, że pole do negocjacji z sprzedającymi jest spore.

Ceny ofertowe nowych mieszkań w Rzeszowie w 2017 roku utrzymywały się na podobnym poziomie, jedynie w II kw. 2017 roku nastąpił gwałtowny wzrost z 4 811 zł/m2 do 5 054 zł/m2. W kolejnych kwartałach sytuacja na obu rynkach uległa zmianie i to mieszkania używane były droższe niż te z rynku pierwotnego.

Jeśli chodzi o ceny transakcyjne nowych mieszkań, nie różnią się znacznie od cen ofertowych. Deweloperzy w odróżnieniu od właścicieli mieszkań z rynku wtórnego nie są skłonni do tak dużych negocjacji i sztywno trzymają się pierwotnej ceny. W IV kw. 2017 roku różnica pomiędzy ceną ofertową (4 992 zł/m2), a transakcyjną (4 842 zł/m2) na rynku pierwotnym wyniosła 150 zł/m2. W porównaniu do III kw. 2017 nastąpił spadek o ok. 2,5 %.

Reklama

Według ekspertów, nowe mieszkania w 2018 roku mogą podrożeć, a to za sprawą wzrastających kosztów wykonawstwa, wynikających z podwyżek cen materiałów budowlanych oraz deficytu pracowników budowlanych. Poza tym pojawiają się obawy co do wzrostu cen gruntów budowlanych, regulacji związanych z obrotem ziemią rolną, które utrudniają deweloperom zakup terenów, co może mieć przełożenie na cenę mieszkania.

Prognozy na ten rok

Początek 2018 roku na rynku mieszkaniowym był niezwykle stresujący, a to za sprawą finału rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. 2 stycznia br. została odblokowana ostatnia pula pieniędzy na dopłaty w zakupie mieszkania. Podczas składania wniosków obowiązywała zasada „kto pierwszy ten lepszy”, dlatego większość zainteresowanych wcześniej przygotowała cały komplet dokumentów, aby jak najszybciej złożyć je w wybranej siedzibie banku. Jak przewidywano, środki rozeszły się w ekspresowym tempie – w ciągu zaledwie dwóch dni pula środków została wykorzystana i BGK wstrzymało przyjmowanie wniosków. Podsumowując cały program od 2014 r. złożono 98 070 wniosków o dofinansowanie w ramach MDM na kwotę ponad 2,5 mld zł. W naszym województwie program nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem jak w innych województwach, takich jak mazowieckie, wielkopolskie, pomorskie. Udział wszystkich złożonych wniosków na Podkarpaciu wyniósł ok. 2 %, a dla porównania na Mazowszu – ponad 15 %.

Koniec MDM. I co dalej?

Brak możliwości skorzystania z dopłaty w ramach programu MDM według wielu analityków może odbić się znacząco na rynku mieszkaniowym w Polsce. Program MDM był jednym z czynników, który napędzał w ostatnim czasie polski rynek mieszkaniowy. Rok 2018 będzie pierwszym od długiego czasu rokiem, kiedy kupujący mieszkania nie będą mieli do dyspozycji żadnego rządowego wsparcia. Mieszkanie dla Młodych odchodzi w zapomnienie, natomiast na mieszkania z programu Mieszkanie + przyjdzie nam jeszcze chwilę poczekać. Jak zareaguje na to rynek nieruchomości? Może spowoduje to wzrost zainteresowania młodych osób lokalami na wynajem, których nie stać na mieszkanie bez rządowego wsparcia?

Reklama

Niewątpliwie bardziej odczuwalnym wskaźnikiem może okazać się nagły wzrost stóp procentowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Analitycy przewidują, że bardzo prawdopodobne, iż zmiana ta nastąpi właśnie w tym roku. To zła wiadomość nie tylko dla obecnych kredytobiorców, lecz również dla tych, którzy planują zakup mieszkania na kredyt. Wzrost stóp procentowych to większe ograniczenia w zdolności kredytowej.

Czy powyższe zmiany na rynku spowodują spadek zainteresowania zakupem mieszkań wśród Polaków? Trudno przewidzieć, czy tak się stanie. Pamiętajmy jednak, że poziom życia w naszym kraju znacznie się poprawił, stopa bezrobocia spada,

a średnie wynagrodzenie wzrasta. Jak wynika z danych NBP, w ciągu ostatnich 5 lat pensje Polaków poszły w górę średnio o 20%. Coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie oszczędności w nieruchomości, najczęściej w mieszkania pod wynajem. Jest to lepsza i bardziej zyskowna opcja niż lokata w banku.

W Rzeszowie na dzień dzisiejszy popyt na mieszkania jest bardzo wysoki. Nowe inwestycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Pytanie, jak długo jeszcze ta dobra passa potrwa.

Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.