Reklama

Mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy - czy to się opłaca ?

A A A
Materiał Partnera

Dodano: 05-12-2019

Mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy - czy to się opłaca ?
W ostatnich latach najem krótkoterminowy jest coraz popularniejszy. Właściciele mieszkań zlokalizowanych w dużych miastach lub kurortach wypoczynkowych chętnie udostępniają je turystom. Jak wyróżnić swoją ofertę, by zapełnić terminarz? Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym?

Prywatna kwatera zamiast hotelowego pokoju
Czym jest wynajem krótkoterminowy? Najem krótkoterminowy to przeciwieństwo najmu długoterminowego – najemca korzysta z mieszkania lub apartamentu przez kilka lub kilkanaście dni.
Dotychczas zyski z tej formy dodatkowego zarobku czerpali głównie właściciele nieruchomości położonych w kurortach. Teraz coraz więcej ogłoszeń o krótkoterminowym wynajmie mieszkań można znaleźć również w dużych miastach. Dobrym przykładem jest Warszawa – z raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluation wynika, że nowe inwestycje powstają w pobliżu stref biurowych – na terenie Służewca i okolicy Ronda Daszyńskiego[1]. Również w dzielnicy Wawer można znaleźć coraz więcej mieszkań na sprzedaż pod wynajem krótkoterminowy – https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/warszawa/wawer/.

Kto korzysta z najmu krótkoterminowego?
Najmem krótkoterminowym szczególnie zainteresowani są turyści. Dla wielu z nich skorzystanie z pełni wyposażonego mieszkania prywatnego to doskonała alternatywa dla hotelowego standardu. Wraz ze wzrostem zainteresowania najmem krótkoterminowym właściciele nieruchomości oferują coraz lepszy standard oraz liczne udogodnienia. W rezultacie wynajęcie apartamentu w środku sezonu turystycznego jest porównywalne cenowo z zarezerwowaniem pokoju w dobrym hotelu.
Z najmu krótkoterminowego równie chętnie korzystają biznesmeni i pracownicy (stąd skoncentrowanie nowych inwestycji w okolicach stref biurowych). Ten trend widoczny jest jednak w największych miastach Polski.

Wynajem krótkoterminowy – formalności
Od strony formalnej wynajem krótkoterminowy nie jest szczególnie skomplikowany. Wielu właścicieli mieszkań spisuje umowę tylko wówczas, gdy klient nie zarezerwował mieszkania/apartamentu przez jeden z serwisów kojarzących wynajmujących z najemcami.
Znalezienie najemców nie jest większym problemem. Właściciele lokali, którzy chcą zarabiać na wynajmie krótkoterminowym, chętnie korzystają z serwisów typu Booking.com czy Airbnb. W ten sposób docierają do dużego grona potencjalnych klientów, a dodatkowo zabezpieczają się na wypadek, gdyby najemca nie chciał uregulować płatności – serwisy pobierają opłatę z góry.
Reklama
Dobrą wiadomością dla wszystkich osób posiadających nieruchomość w centrum miasta lub w kurorcie turystycznym jest to, że do prowadzenia wynajmu krótkoterminowego nie jest potrzebna działalność gospodarcza. Takie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym?
Stopa zwrotu z mieszkania wynajmowanego na doby jest wyższa w porównaniu do wynajmu długoterminowego. Potwierdzają to liczne raporty, np. z raportu „Rynek hotelarski w Polsce 2018” wynika, że stopa zwrotu z takich inwestycji kształtuje się na poziomie od 5 do 7 proc., czyli więcej niż w przypadku innych inwestycji alternatywnych[2]. To właśnie wyższe zyski są jednym z głównych powodów, dla których inwestorzy tak chętnie kupują mieszkania i apartamenty pod wynajem krótkoterminowy.
Ile może zarobić właściciel mieszkania udostępnianego na doby? Za wynajem 2-pokojowego mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić ok. 200 zł za dobę. Miesięczny czynsz kosztuje średnio ok. 2400 zł. Jak łatwo policzyć, taką kwotę właściciel nieruchomości wynajmowanej turystom lub biznesmenom może uzyskać już po 12 dniach. Warto jednak uwzględnić, że nieruchomość nie będzie wynajęta przez cały miesiąc. Do tego dochodzą również bieżące wydatki – właściciel opłaca czynsz, media oraz reguluje pozostałe rachunki.

Standard mieszkania pod wynajem krótkoterminowy
Mieszkania oferowane pod wynajem krótkoterminowy to przede wszystkim nieruchomości o wysokim standardzie. By zmaksymalizować zyski, właściciele muszą postawić na jakość i udogodnienia. Lokale oferowane w tym segmencie to często apartamenty, do których przynależy miejsce parkingowe. Najemcy mogą skorzystać nie tylko z kuchni, ale również żelazka czy pralko-suszarki.
W przypadku condohoteli, czyli budynków wznoszonych z myślą o wynajmie krótkoterminowym, do dyspozycji właścicieli i najemców często oddawane są wspólne części rekreacyjne. Należą do nich jacuzzi, siłownia czy basen. Mimo że lokale w takich budynkach są droższe, ich kupno może się opłacać w dłuższej perspektywie – to szansa na wyższy zarobek.

Czy będą zmiany w wynajmie krótkoterminowym?
Nie da się nie zauważyć, że działalność prywatnych właścicieli mieszkań i apartamentów wpływa na funkcjonowanie i zyski hoteli. Z tego względu w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają zaawansowane prace legislacyjne. Ich celem jest stworzenie rejestru mieszkań/apartamentów wynajmowanych na doby – i co za tym idzie – ich większa kontrola. Czy to oznacza, że nie opłaca się inwestować w mieszkania pod taki najem?
Mimo zapowiadanych zmian włodarze miast, w których wynajem krótkoterminowy prężnie się rozwija, podkreślają, że nie dojdzie do likwidacji tego segmentu rynku. Jest on za bardzo zaawansowany i ceniony przez turystów.
 
[1] Emmerson-evaluation.pl, Rynek hoteli oraz condohotele w Polsce 2018 (odczyt z dnia 4.12.2019).
[2] Issuu.com, Rynek hotelarski w Polsce. Raport 2018 (odczyt z dnia 4.12.2019).

KOMENTARZE

Podsumowanie sytuacji na rzeszowskim rynku nieruchomości

Wielu naszych klientów zadaje pytania...

Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną

Wybierając działkę budowlaną, na której chcemy...

Cena, lokalizacja, infrastruktura - co decyduje o kupnie mieszkania

Rozmowa z JOANNĄ LASKO, właścicielką biura Lasko Nieruchomości z Rzeszowa

Radni PO wypominają PIS-owi, że zmniejszył wydatki na inwestycje

Radni PO zarzucili władzom województwa podczas konferencji prasowej i na sesji sejmiku, że te postanowiły zmniejszyć w budżecie na ten rok - i tak już skromne -...

zobacz więcej
Reklama

Jak poprawnie wykonać bruzdowanie pod instalację

Jak poprawnie wykonać bruzdowanie pod instalacje...

Murować spoiną tradycyjną czy cienkowarstwową?

Nowoczesny sposób murowania polega na wykorzystywaniu...

Metanizacja, czyli nowa metoda recyklingu bioodpadów

Bioodpady mogą i powinny być podawane recyklingowi...

Pastelowy neo mint - modny trend we wnętrzach

Pastelowy kolor neo mint to gorący trend wnętrzarski w tym sezonie. Jest lekki i orzeźwiający i wprowadza nutę świeżości. Świetnie się komponuje z innymi kolorami. Nadaje się na ściany i w formie dodatków...

III Kongres Smart na EXPO DOM. Udział bezpłatny, wystarczy rejestracja

Prelekcje o najnowszych rozwiązaniach w projektowaniu, budownictwie i architekturze, publiczne debaty uznanych architektów i inżynierów, z udziałem wykonawców...

Światowa premiera produktu Marma Polskie Folie na Expo Dom w Rzeszowie

Marma Polskie Folie opatentowała rewolucyjny materiał izolujący do nowoczesnych konstrukcji dachowych. Światowa premiera produktu odbędzie się podczas Podkarpackich...

Reklama

Segregacja śmieci - o czym warto pamiętać

Od początku 2020 roku jesteśmy zobowiązani do segregacji śmieci na nowych zasadach. Ponieważ segregujemy inaczej niż w poprzednich latach, należy zapoznać się z wytycznymi i ściśle ich przestrzegać. Ponieważ...

Kiedy wysiewać warzywa?

Czy to już pora na wysiew warzyw? Marzec i pierwsze dni słonecznej i cieplejszej pogody skłaniają do zastanowienia się nad uprawą grządek. Ale czy pierwsze symptomy wiosny to już powód, by posiać pierwsze nasiona?

Jak urządzić piękną i funkcjonalną sypialnię

Piękna sypialnia to marzenie domowników. Pomieszczenie to, służące do odpoczynku i snu, powinno być urządzone funkcjonalnie i estetycznie. Piękna aranżacja sypialni sprzyja relaksowi, cieszy oko...

Oryginalna kuchnia - jak ja zaaranżować?

Urządzając kuchnię warto pomyśleć na wyjątkowy design. Nawet utrzymane w stonowanej kolorystyce wnętrza dużo zyskają, gdy przełamiemy je oryginalnym dodatkiem lub kolorem, otrzymując nietuzinkowy efekt. Oryginalną...

Wybieramy oświetlenie zewnętrzne do domu

Jak wybrać właściwe oświetlenie zewnętrzne do domu? Odpowiednio dobrane lampy powinny spełniać szereg wymogów technicznych (m.in. współczynnik IP), aby były bezpieczne w użytkowaniu. Powinny także wyróżniać...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.