Reklama

Dom

Pomysły na linoleum – podpowiadają architekci

Redakcja
Dodano: 09.04.2021
53119_szafa-_projekt_jan_strumillo-_julia_jankowska_jan_strumillo_architekt_1
Share
Udostępnij
Materiał naturalny, ekologiczny, atrakcyjny wzorniczo, a ponadto wytrzymały i odporny na zabrudzenia. Czy takie są nasze pierwsze skojarzenia, kiedy słyszymy nazwę linoleum? Niestety nie! Aby walczyć ze stereotypem i głęboko zakorzenionym w nas obrazem tego materiału, marka Forbo zorganizowała w zeszłym roku konkurs „Linoleum od nowa” dla architektów, projektantów i wykonawców. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że było warto – widzimy, że linoleum cieszy się zainteresowaniem projektantów wnętrz prywatnych i publicznych. Codziennie zyskuje kolejnych zwolenników, zwłaszcza że można go używać również do wykończenia mebli.
 
O tym, że linoleum meblowe jest materiałem chętnie używanym przez projektantów świadczyć może kilkadziesiąt zgłoszeń, które wpłynęły na konkurs „Linoleum od nowa”. – Bardzo nas cieszy coraz większe zainteresowanie tym produktem. Organizując konkurs, chcieliśmy odczarować linoleum. To przecież naturalny, przyjazny środowisku materiał, który oferuje wiele zalet zarówno użytkownikom, jak i projektantom – mówi Monika Framska, Marketing Manager Forbo Flooring. Wśród nadesłanych prac znajdowały się projekty pojedynczych mebli, jak i całych wnętrz. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia. Poza głównymi nagrodami w dwóch kategoriach (Najlepszy Projekt i Najlepsze Wykonanie) przyznali wyróżnienia trzem projektom, w których linoleum meblowe miało wpływ na estetykę i funkcjonalność. 
 
Specjalne wyróżnienie za wysokie oceny w obydwu kategoriach zdobyło MOWO Studio, czyli Monika Elikowska-Opala i Wojciech Opala, za projekt kolekcji mebli dziecięcych Nino, wyprodukowanych przez firmę Fameg. – To nasz pierwszy projekt z użyciem linoleum meblowego Forbo. Oprócz walorów dekoracyjnych przekonało nas naturalne pochodzenie materiału oraz właściwości praktyczne. Linoleum meblowe jest bakteriostatyczne, jego powierzchnię łatwo utrzymać w czystości i zdezynfekować, co w przypadku mebli dziecięcych i przestrzeni publicznych ma duże znaczenie – mówi Monika Elikowska-Opala. – Wysoka odporność materiału to dodatkowy atut, meble dziecięce muszą być wytrzymałe. Ponadto linoleum meblowe tłumi uderzenia i hałas, co jest również bardzo istotne, biorąc pod uwagę jak dynamicznie dzieci potrafią się bawić.
 
Wyróżnienie w kategorii Najlepszy Projekt otrzymali Jan Strumiłło i Julia Jankowska z pracowni Jan Strumiłło Architekt, za wykorzystanie linoleum na froncie dużej zabudowy meblowej. Materiał został naklejony na powierzchnię sklejki, a następnie całą płaszczyznę poddano frezowaniu tak, że powstał wzór siatki. – Chcieliśmy mieć regularną siateczkę podziałów, trochę inspirowaną japońszczyzną. Naszym zamiarem było ukrycie podziałów szafy w regularnym rastrze, dlatego frezy są dość szerokie. Ostateczny efekt bardzo pozytywnie nas zaskoczył, nie mieliśmy pojęcia co się kryje wewnątrz płyty – opowiada Jan Strumiłło. – Gdy stolarz przywiózł gotowe fronty, bardzo się sumitował, że całość wygląda brzydko. Pamiętam, że szedłem na budowę z niepokojem, a kiedy zobaczyłem efekt, byłem zachwycony. Linoleum meblowe Forbo w cielistym odcieniu, skontrastowane z trochę organicznymi, strupowato-siniakowatymi wzorami z wnętrza sklejki. Niepokojące, fajne, oryginalne. Pozostało tylko jedno wyzwanie: wytłumaczyć stolarzowi dlaczego nam się to podoba. Chyba pomimo wysiłków nie udało mi się pana Grzegorza do końca przekonać, ale za to klientka doceniła i używa z dumą – przytacza historię z realizacji architekt. Ta anegdota doskonale pokazuje, że linoleum daje duże możliwości aranżacji i jej odbioru, a dzięki kreatywności projektantów może zamienić wydawałoby się zwykły element wnętrza w charakterystyczny akcent budzący emocje.
 
Kolejne wyróżnienie otrzymali inż. arch. Emilia Durka-Zielińska i inż arch. Walenty Durka, właściciele manufaktury domów modułowych DOM ARCHITEKTÓW. – Linoleum w naszych projektach używamy od 2007 roku. Wówczas zastosowaliśmy je po raz pierwszy, nie tylko do wykończenia podłóg, ale także do wykończenia mebli we własnym, pionierskim, ekologicznym budynku. Użytkujemy go zatem z zadowoleniem od wielu już lat i stosujemy w realizacjach ekologicznych budynków dla naszych klientów. Wybór padł na linoleum meblowe Forbo, gdyż jest to materiał przede wszystkim naturalny, tworzący piękne matowe wykończenie, wpisujące się w każdą stylistykę. Udowadniamy to zaprezentowaną w konkursie realizacją kuchni, w której uzyskaliśmy subtelne połączenie nowoczesności z antykami – mówi inż. arch. Emilia Durka-Zielińska.
 
Wszyscy laureaci konkursu zgodnie podkreślają, jak ważne jest dla nich używanie materiałów naturalnych, bezpiecznych dla środowiska. Wybierają linoleum Forbo także ze względu na wyjątkową estetykę. – Moją uwagę zwróciła świetnie dobrana gama kolorystyczna, właściwie każdy odcień mi się podoba, rezonuje z moimi osobistymi preferencjami. Myślę, że te kolory dokładnie wyznaczają granicę odrobiny szaleństwa, na które może zdobyć się osoba konserwatywna, taka jak ja – mówi Jan Strumiłło. Podobne cechy są ważne dla inż. arch. Emilii Durki-Zielińskiej – linoleum meblowe Forbo to materiał naturalny, niezwykle trwały, miły i ciepły w dotyku, tworzący piękne matowe wykończenie dowolnych powierzchni, mebli czy ścian. Bogactwo kolorystyczne i powyższe zalety stawiają go w czołówce nowoczesnych materiałów ekologicznych.
 
Współpraca z architektami oraz uświadamianie i edukacja, jak ważne jest wybieranie materiałów dobrej jakości, a także pokazywanie użytkownikom szerokich możliwości, jakie daje stosowanie linoleum, to jeden z priorytetów marki Forbo. – Konkurs sam w sobie wyłonił niesamowite projekty. Osobiście nie spodziewałem się takiej różnorodności form, a niekiedy i funkcji – podsumowuje Maciej Kloc, International Key Account Manager EE Industry Forbo Flooring. – Z mojej perspektywy ważne jest widoczne zainteresowanie rynku (projektantów form przemysłowych, architektów oraz szeroko pojętego przemysłu meblarskiego), które – parafrazując nazwę konkursu – z pewnością mogę nazwać „zainteresowaniem od nowa”.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy