Reklama

Dom

Światło tam, gdzie potrzebujesz – lampy z ruchomym źródłem

Materiały prasowe
Dodano: 14.11.2022
68937_orbit
Share
Udostępnij
Optymalne oświetlenie przestrzeni to nie tylko warunek dobrze przemyślanej aranżacji, ale w perspektywie również komfort i wygoda użytkowników. O czym zatem warto pomyśleć planując korzystanie z danej przestrzeni? O zaletach i możliwościach wykorzystania lamp z ruchomym źródłem światła opowiada Paulina Boś, ekspert marki Nowodvorski Lighting.

Nawet rozbudowane systemy z podziałem na funkcje i strefy, nie wspominając już o jednej centralnej lampie, nie zawsze są w stanie zapewnić nam odpowiednie oświetlenie w miejscu, w którym go aktualnie potrzebujemy. Przy pracach wymagających precyzji albo nawet delikatnej zmianie aranżacji wnętrza, często okazuje się, że światło, które do tej pory znajdowało się w idealnym miejscu, należałoby dla wygody przesunąć. Rozwiązaniem dla zmiennych potrzeb w zakresie oświetlenia są lampy z ruchomym źródłem. Możliwości w postaci regulowania kąta padania światła czy przesunięcia kilku źródeł w jedno miejsce, często pozwalają osiągnąć znaczną poprawę komfortu związanego z użytkowaniem danej strefy czy nawet całego pomieszczenia, mówi Paulina Boś, ekspert marki Nowodvorski Lighting.

Jak zapewnić większą elastyczność?

Jednym z rozwiązań, oferujących swobodę w uzyskaniu potrzebnego w danej chwili efektu, stanowią lampy z regulowanym źródłem światła. Są to zarówno niewielkie, punktowe lampy, które sprawdzą się idealnie w przestrzeniach o mniejszym metrażu, jak i okazałe oprawy, mogące z powodzeniem pełnić rolę oświetlenia głównego. Spoty np. z kolekcji M czy India znakomicie sprawdzą się w mniejszych przestrzeniach, jak korytarze, kuchnie albo jako oświetlenie uzupełniające w pokoju dziennym. Dzięki regulowanej główce z powodzeniem doświetlimy półki w spiżarni czy szafkę z butami. Z kolei lampy wiszące, często o kilku źródłach światła, poza rolą światła centralnego stanowią również element dekoracyjny. Tak jest np. w przypadku lamp z kolekcji Disk – do wyboru z dwoma lub trzeba źródłami światła. Wykonane z naturalnej sklejki, o ruchomych elementach przypominających kształtem dysk, pozwalają na regulację kierunku padania światła w zakresie 90 stopni w płaszczyźnie pionowej i 350 stopni w płaszczyźnie poziomej. Dodatkowo wygląd samej lampy również się zmienia w zależności od tego jaki kierunek padania światła wybierzemy, mówi Paulina Boś.
 
Inną kategorię stanowią lampy, których klosze znajdują się na wysuniętym ramieniu. Jego obrót umożliwia przesunięcie po łuku źródła światła umieszczając je raz nad częścią główną pomieszczenia, innym razem np. nad stołem w jadalni albo fotelem, w którym czytamy książki. Wśród dostępnych rozwiązań warto zwrócić tu uwagę np. na lampę z kolekcji FALCON, która dzięki dwóm ramionom, o różnych długościach (44 i 76 cm) pozwala nie tylko na obrót, ale także na rozsunięcie lub zbliżenie do siebie punktów świetlnych, co umożliwia również regulację intensywności światła nad określoną przestrzenią. Lampy z kolekcji Orbit oferują podobne możliwości choć wykorzystują inne rozwiązanie. Na obydwu końcach poszczególnych i zamontowanych centralnie ramion umieszczone są źródła światła, które możemy ustawić w jednej linii lub na krzyżujących się prostych. 
 
Ciekawym konceptem są także lampy Chillin które łączą w sobie klasyczną formę sypialnianych kinkietów zapewniających stałe, nastrojowe oświetlenie, jak i rozwiązania w postaci elastycznego peszela pozwalającego na precyzyjne ukierunkowanie światła, co sprawdza się np. podczas wieczornego czytania książki, mówi Paulina Boś.

Jeszcze więcej swobody

W przestrzeniach o większym metrażu idealnie sprawdzą się szynoprzewody. Ich montaż możliwy jest zarówno w wersji na- jak i podtynkowej lub w systemie szyn podwieszanych na linkach, wzdłuż których możemy przesuwać poszczególne oprawy, dopasowując je do bieżących potrzeb.
 
Instalacja szynoprzewodów zapewnia użytkownikom największą swobodę w aranżacji oświetlenia. W dowolnym momencie możemy przesunąć lampę z jednego końca pokoju na drugi zupełnie zmieniając efekt, grupować je w jednym miejscu lub rozsuwać po całym pomieszczeniu. Na szynoprzewodach montujemy przeznaczone do nich specjalne oprawy. W ofercie Nowodvorski Lighting znajdują się zarówno nieduże, punktowe lampy np. Profile Mike albo Profile India, jak i bardziej nowoczesne rozwiązania, jak np. PROFILE FOCUS LED z kilkoma źródłami światła. Specjalne adaptery Profile pozwalają na zamontowanie dekoracyjnej lampy sufitowej np. z systemu Cameleon na szynie, standardowo mocowanej do sufitu, mówi Paulina Boś.
 
Na szczególne wyróżnienie wśród lamp przeznaczonych do szynoprzewodów zasługuje lampa Profile Zoom Led. Możemy ją nie tylko przesuwać wzdłuż szyn oraz dzięki ruchomemu przegubowi nakierowywać w dowolną stronę, ale również regulować szerokość kąta świecenia, co umożliwia obrotowy element oprawy. Pozwala to otrzymać bardziej skupiony lub rozproszony strumień światła w zakresie od 15 do 50 stopni.
 
Nowoczesne systemy oświetleniowe pozwalają na komfortowe użytkowanie przestrzeni. Podążając za aranżacyjnymi rozwiązaniami dedykowanymi naszej wygodzie warto zatem postawić na lampy podążające za naszymi potrzebami. Wszystkie rozwiązania przytoczone w materiale pochodzą z oferty Nowodvorski Lighting.

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy