Reklama

Dom

Telewizor LED, OLED, czy QLED – czym się różnią

Materiał Partnera
Dodano: 20.01.2023
70990_zdjecie-resizer-750q75
Share
Udostępnij

Wybór telewizora oznacza konieczność szczegółowego przeanalizowania specyfikacji technicznej wielu urządzeń. W opisach pojawiają się skróty i sformułowania, które dobrze rozumieć, by móc zdecydować się na odpowiedni sprzęt, który dobrze trafi w nasze potrzeby. Jednymi z najczęściej przywoływanych terminów są LED, OLED, QLED. Wszystkie odnoszą się do rodzaju matrycy, każdy – oznacza coś zupełnie innego. Dobrze orientować się, na czym polega każda z technologii, bo jej zastosowanie ma bezpośrednio wpływ na cenę urządzenia. Czas sprawdzić, czym się różnią i na które rozwiązanie najlepiej postawić!

Telewizory LED i QLED – czym się różnią?

Aby zrozumieć różnice między LED a QLED, warto zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie są dominujące na rynku telewizory LED. To skrót od light emitting diode, a więc diody emitującej światło. Używa się ich do podświetlenia matrycy, która w jest najważniejszą częścią telewizora, odpowiadającą za to, jak obraz prezentuje się na ekranie.

Przed LED, były jeszcze telewizory LCD – tutaj do podświetlania matrycy używana była lampa fluorescencyjna z zimną katodą.

Warto wiedzieć, że podświetlenie LED może różnić się w zależności od modelu. Znajdziemy telewizory z podświetleniem na krawędziach (edge LED) lub całego ekranu (full LED). Najlepiej oceniane jest jednak podświetlanie strefowe, które pozwala uzyskać lepszy kontrast.

Znając już specyfikę telewizorów LED, możemy przejść do QLED. To technologia, która jest rozwinięciem LED i jej udoskonaleniem. Niesie ze sobą wiele korzyści – większą jasność panelu, wiernie odwzorowane kolorów, które prezentują się soczyście i naturalnie.

QLED to skrót od quantum-dot light emitting diode. Mamy tutaj do czynienia z technologią kropek kwantowych. Są one różnej wielkości, umieszczone na specjalnej folii, przez którą przechodzi niebieskie światło z diod LED. Uzyskujemy w ten sposób wiązkę o specyficznym widmie emisyjnym, która – po tym, jak przejdzie przez filtry kolorów – daje nam czyste barwy podstawowe RGB.

Dobrze zdawać sobie sprawę, że technologia QLED jest tańsza niż OLED, który omówimy za chwilę. Szukając doskonałej jakości obrazu, warto postawić na sprzęty ją uwzględniające. To autorskie rozwiązanie marki Samsung, dostępne w wielu modelach, a od niedawna także w urządzeniach marki TCL.

Czy QLED ma wady? W porównaniu z OLED, nie pozwala uzyskać doskonałej, nieprzeniknionej czerni. Samsung jednak stara się rozwiązać tę kwestię, wprowadzając szereg zaawansowanych technologii optymalizacji obrazu do swoich telewizorów QLED.

Co to jest OLED?

Po tym, jak poznaliśmy szczegóły dotyczące LED i QLED, czas na prawdziwą innowację! OLED to inaczej organic light emitting diode, czyli organiczne diody będące źródłem światła. Wykonana z nich matryca, złożona z samoświecących pikseli, nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Co to oznacza? Przede wszystkim możliwość perfekcyjnego odwzorowania kolorów, a także – osiągania naturalnej, głębokiej czerni oraz czystej bieli. Różnica jest widoczna gołym okiem i docenią ją miłośnicy filmów podróżniczych i przyrodniczych oraz zapaleni gracze. Dostrzegą oni bowiem w ciemności każdego skradającego się przeciwnika!

Zastanawiając się nad wyborem telewizora OLED, dobrze wiedzieć, że to technologia droższa niż LED i QLED – i póki co to największa wada tego rozwiązania.

Na jaki telewizor postawić? Gdy szukamy sprzętu, który będzie dobrą inwestycją na najbliższe lata, warto zastanowić się nad OLED, dobrze również przejrzeć ciekawe rozwiązania QLED, które oferuje Samsung.

Pomocny może być też ranking telewizorów 65 cali w sklepie MediaMarkt, który prezentuje różne modele – LED, OLED, QLED.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy