Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13-11-2012
Sama lub w duecie
- Jadalnia coraz rzadziej występuje jako oddzielne pomieszczenie. Obecnie najczęściej jest to część kuchni lub salonu, bądź też jednego i drugiego, gdy wnętrze domu czy mieszkania jest pozbawione ścian działowych - zauważa Grzegorz Zgórski, manager salonu BOZ Design w Rzeszowie.
- Jadalnia w oddzielnym pomieszczeniu, to najlepsze rozwiązanie. Jednak potrzebujemy wówczas dużej przestrzeni, a jest to komfort, na który nie zawsze możemy sobie pozwolić. Współczesne wnętrze otwiera się na jadalnię podporządkowując jej inne pomieszczenia, np. kuchnię i korytarz. Granice zacierają się, pomieszczenia integrują się w jedną całość, tak, aby maksymalnie optycznie powiększyć przestrzeń - dodaje Ewa Ambroziewicz, design manager firmy Kler S.A.
Funkcjonalność i wygoda
- Okrągły stół jest idealnym rozwiązaniem dla niewielkich pomieszczeń, natomiast prostokątny wykorzystamy w dużych, przestronnych wnętrzach. Bardzo ważne jest, aby stół był stabilny i bezpieczny - mówi Ewa Ambroziewicz. - Pamiętajmy, że wybierając materiał, z jakiego będzie wykonany, wybieramy styl i nastrój. Szklane zimne blaty są eleganckie i nowoczesne, jednak będą odpowiednie tylko dla osób, które rzadko jedzą w domu. Drewno jest cieplejsze w dotyku, bardziej przyjazne rodzinie oraz łatwiejsze w użytkowaniu.
Materiał i proporcje
W przypadku, gdy uznamy, że charakter jadalni powinny oddawać meble drewniane, zdecydujmy się na orzech amerykański będący ostatnio niekwestionowanym liderem wśród materiałów. Nie mniejszym powodzeniem cieszy się dąb, pojawia się też drewno bardzo ciemne o dużej zawartości pigmentu. Coraz częściej spotyka się połączenia drewna z tworzywem sztucznym imitującym kamień.
Współczesna moda jest na tyle elastyczna, że pozwala na odważną zabawę stylami, często niemającą ograniczeń. Zacierają się granice pomiędzy nowoczesnością a klasyką.
- Najwyraźniej widać to w kolorystyce mebli - elementy barokowe lub bardzo klasyczne w jaskrawych kolorach, uproszczone do granic możliwości nie są już rzadkością. Aranżując jadalnie w konkretnie wybranym stylu warto pamiętać, aby stół i krzesła pasowały do reszty mebli znajdujących się w otwartym wnętrzu. Klasyczne stoły i krzesła potrzebują kontynuacji w meblach skrzyniowych o tym samym ,,ciężarze" i proporcjach - wyjaśnia Ewa Ambroziewicz.
Światło
Oświetlenie jest bardzo istotnym elementem wnętrza. Potrafi wprowadzić przyjemny nastrój. Oświetlenie o wysokim wskaźniku oddawania barw sprawi, że potrawy będą wyglądały naturalnie i apetycznie. Lampa powinna wisieć 50-60 cm nad blatem, tak, aby nie zasłaniała osób siedzących przy stole.
Kolor w roli głównej
Eksperci z salonów meblarskich przekonują, by wnętrze uspokajać kolorami ziemi - brązami, beżami, zieleniami i szarościami, ponieważ te barwy pozwalają zatrzymać się w biegu i spokojnie celebrować rodzinne posiłki. Na zdecydowany kolor można pozwolić sobie w dodatkach. - W tym sezonie serwujemy bakłażan, wszelkie odcienie fioletu oraz limonkę. Modne są też ponadczasowe, uniwersalne i eleganckie dodatki w kolorze srebra, miedzi, czerni i bieli - mówi Ewa Ambroziewicz.
Kolory - w dodatkach - są też dozwolone podczas dekoracji stołu na wyjątkowe okazje, np. święta Bożego Narodzenia. Pamiętamy oczywiście, by nakrycie stołu współgrało z całym wnętrzem, ale trudno odmówić sobie barw typowo bożonarodzeniowych, czyli np. złota, czerwieni, zieleni i srebra.
Tagi: jadalnia, meble, wystrój, oświetlenie, kolorystyka, aranżacja
KOMENTARZE
Zimowe Bieszczady braci Kłysewiczów
Wystarczyło ledwie kilka miesięcy, by dwa filmy o Bieszczadach "Bieszczady...
Samochody zabytkowe - pasja i inwestycja
Zabytkowe pojazdy to zdaniem ekspertów finansowych, obok win i dzieł...
Rajd zabytkowych piękności
W piątek i sobotę Bieszczadami zawładną stare samochody, motocykle i najróżniejsze pojazdy...
Od czwartku trwa 22. Rajd Rzeszowski
Tegoroczna edycja Rajdu Rzeszowskiego jest 4. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i 6. Rundą Rajdowego Pucharu Polski, rajd jest również wliczany do klasyfikacji Rajdowych Mistrzostw FIA-CEZ, a to wyznacza prestiżową...
Nóż ostry jak brzytwa
Bez ostrego noża trudno wyobrazić sobie pracę w kuchni. Dobrze naostrzone narzędzie pozwala pracować szybko i wygodnie. Dlatego tak istotne jest odpowiednie ostrzenie.
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Ekologiczne postanowienia na nowy rok dla miłośników natury
Zdrowe odżywianie jest ważne...
Idealna budka dla ptaków
Od 1 marca do 15 października trwa okres ochronny ptaków, więc właśnie teraz możemy myśleć o przygotowaniu i powieszeniu nowych budek lęgowych.
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego. Cebulki można przechować w domu, wsadzając je do doniczek, i tak uratować swoje tulipany, hiacynty, krokusy i irysy.
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...