Katarzyna Grzebyk
Dodano: 13-11-2012
Efektowne i jednocześnie funkcjonalne zaprojektowanie oświetlenia wnętrz stanowi prawdziwe wyzwanie dla każdego projektanta, niezależnie od tego, czy jest on profesjonalistą czy amatorem. Choć odpowiednio dobrane oświetlenie nadaje wnętrzu smaku, może je też całkowicie zepsuć, dlatego jego wybór powinien być tak samo dobrze przemyślany jak wybór mebli.
Różne role
Lampy muszą dawać odpowiednią ilość światła, która z kolei zmienia się w zależności od funkcji wnętrza i wykonywanych w nim czynności. Do czytania i pisania wymagana jest duża ilość światła. Do szycia bądź innych czynności wymagających wielkiej precyzji, pomieszczenie powinno być wręcz rozświetlone, a największe skupienie światła powinno znajdować się w miejscu pracy. Jeśli pomieszczenie przeznaczone jest na relaks czy oglądanie telewizji, można sobie pozwolić na mniejszą ilość światła.
Ponieważ we wnętrzach zwykle łączymy różne funkcje, nie można się ograniczać do jednego źródła światła, lecz zaprojektować kilka źródeł, które będą ze sobą harmonizować, zapewniając niezwykły koncert promieni sztucznego światła. Należy przy okazji koniecznie wziąć pod uwagę rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, korzystając z najnowszych osiągnięć techniki.
Niebanalne oświetlenie - niebanalne wnętrze
- Coraz częściej design oświetlenia nie odstaje meblom, a nawet je przewyższa, dzięki czemu w naszym salonie BOZ design możemy podziwiać świecące dzieła sztuki. Obecnie najmodniejsze są duże klosze lamp oraz ciekawe kształty przyciągające uwagę. Przykładem jest lampa MURANO DUE –ETHER składająca się z dużej ilości nieforemnych baniek szklanych. Taka lampa zawieszona nad jadalnianym stołem nie pozwala przejść obok siebie bez zachwytu - mówi Grzegorz Zgórski, manager salonu BOZ Design w Rzeszowie.
LED-owa inspiracja
Drugą grupą oświetlenia jest oświetlenie inspirowane klubami i barami, tworzące nastój. Jak mówi Grzegorz Zgórski, do kreowania atmosfery miejsca idealnie nadaje się oświetlenie wykonane w technologii LED, które coraz częściej jest wbudowane w pomieszczenie, a kolor światła można dowolnie zmieniać. Wbudowane oświetlenie w technologii LED jest świetnym, nieszablonowym pomysłem, pozwalającym na rozświetlanie wnętrz w zależności od nastroju. Należy o nim jednak pomyśleć na etapie budowy domu. W istniejących już wnętrzach technologia LED również jest możliwa. Oświetlenie LED wbudowuje się w meble (np. pod szafkami kuchennymi) lub umieszcza się je za meblami (np. za sofą w salonie lub za łóżkiem w sypialni). Coraz więcej lamp również jest skonstruowanych przy użyciu tej technologii.
- Oświetlenie ledowe to zdecydowanie mniejsze zużycie energii, przekształcana jest ona bowiem w większości w światło, a nie jak w przypadku tradycyjnej żarówki w ciepło.
Jako przykład lampy o wzorze będącym synonimem luksusu Marta Winiarczyk podaje lampę Royal. - Ma unikatowy wzór, dostosowany do wymagań nowoczesnego wnętrza. Wykorzystuje połączenia błyszczącej, lustrzanej, metalicznej powierzchni, w której odbijają się refleksy światła - i szkła w różnych formach geometrycznych - delikatnej tafli i ciężkich brył. Wszystkie te elementy tworzą wyjątkowy design stając się synonimem luksusu.
Lampa jak żuraw
Niepowtarzalna lampa podłogowa może być w salonie świetną dominantą, pozostawiająca w tyle resztę wnętrza. Lampy podłogowe mogą też tworzyć niesamowite efekty wizualne, dając intrygujący mix kolorów.
Warto zadbać także w domu o impresje świetlne, które wydobędą urodę ważnych dla pomieszczenia detali. We wnętrzach klasycznych, gdzie ważną rolę odgrywają elementy dekoracyjne, takie jak np. zegar, zabytkowa rzeźba, czy bezcenne rodzinne pamiątki, można skorzystać z dodatkowego strumienia światła. Strumień światła skierowany na te właśnie elementy, nie tylko wydobędzie z nich piękno, ale w zależności od intensywności nada im wyjątkowy charakter: teatralny, dramatyczny lub futurystyczny.
Światło sztuczne pozwala uzyskać wiele zaskakujących efektów, które mogą zupełnie zmienić charakter wnętrza. Światło może zmienić kolor tkanin, ścian, mebli, a nawet obrazów, powiększać i pogłębiać wszelkie nisze i zagłębienia znajdujące się w pomieszczeniu i meblach. Pozwala też na optyczne powiększenie lub zmniejszenie wnętrza.
Panel dotykowy i detektor ruchu
Jeśli, zgodnie z obowiązującymi trendami, zdecydujemy się na nowoczesne, inteligentne oświetlenie wnętrz, powinno być ono sterowane panelem dotykowym. Wówczas bez zbędnych komplikacji szybko stworzymy w pomieszczeniu odpowiednie sceny świetlne. Warto też zastanowić się nad zainstalowaniem detektorów ruchu - w ten sposób zbliżając się do drzwi frontowych światło automatycznie zapala się. Jest również możliwość “inteligentnych” opraw, które jasność świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia dziennego.
Tagi: lampa, żyrandol, oświetlenie, wystrój wnętrza, aranżacja,
KOMENTARZE
Zimowe Bieszczady braci Kłysewiczów
Wystarczyło ledwie kilka miesięcy, by dwa filmy o Bieszczadach "Bieszczady...
Samochody zabytkowe - pasja i inwestycja
Zabytkowe pojazdy to zdaniem ekspertów finansowych, obok win i dzieł...
W Krośnie trójwymiarowa opowieść o szkle
W sobotę o godz. 21.45 w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła...
IV Bieszczadzkie spotkania ze sztuką - Rozsypaniec
Od 15 do 18 sierpnia w Cisnej i Łopience spotkanie z poezją, muzyką, dobrym i mądrym słowem? jak zwykle od kilku lat. W święto Matki Boskiej Zielnej rozpoczyna się Rozsypaniec - IV Bieszczadzkie...
Wybory w podkarpackiej PO. Rynasiewicz ponownie przewodniczącym
Wiceminister transportu Zbigniew Rynasiewicz został w piątek wieczorem ponownie wybrany na przewodniczącego podkarpackiej Platformy Obywatelskiej. Był jedynym kandydatem...
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Ekologiczne postanowienia na nowy rok dla miłośników natury
Zdrowe odżywianie jest ważne...
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego. Cebulki można przechować w domu, wsadzając je do doniczek, i tak uratować swoje tulipany, hiacynty, krokusy i irysy.
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...
Łazienkowe rośliny - kiedy jest światło i wybór spory!
Jakie rośliny dobrze się czują w łazience? Kiedy jest doświetlona, wybór mamy naprawdę spory. Możemy stawiać na kwitnące fiołki czy storczyki lub zielone pióropusze paproci. ...