Reklama

Salon kąpielowy

A A A
Katarzyna Grzebyk

Dodano: 13-11-2012

fot. archiwum VIP Biznes&Styl

fot. archiwum VIP Biznes&Styl

Zwykła łazienka to zdecydowanie za mało. Luksusowy apartament lub willa wymagają takiego pomieszczenia do higieny i relaksu, które dorównywałoby im klasą, przestrzenią, aranżacją i funkcjonalnością. Dlatego tradycyjne łazienki coraz częściej przybierają formy imponujących salonów kąpielowych stanowiących integralną część sypialni bądź będącymi samodzielnymi pomieszczeniami. Ponieważ urządzenie salonu kąpielowego rządzi się zupełnie innymi prawami niż urządzanie łazienki, zobaczmy, czego nie może w nim braknąć.

Nie w każdym domu można sobie pozwolić na urządzenie salonu kąpielowego. Głównym ograniczeniem jest rozmiar pomieszczenia. Salonowi kąpielowemu z racji funkcji należy się sporo miejsca, architekci mówią o co najmniej 10 - 12 mkw. Większe powierzchnie są oczywiście pożądane, ale nie mogą być też zbyt ogromne, gdyż duże odległości między poszczególnymi elementami pomieszczenia mogą utrudniać poruszanie się w nim. Pomieszczenie musi być również oświetlone dużą ilością światła dziennego.

W parze z sypialnią
 
Kwestia urządzenia w domu salonu kąpielowego połączonego z sypialnią wiążę się też ze stylem życia jego mieszkańców. Jest to idealne rozwiązanie dla singli, młodych małżeństw lub par jeszcze nie mających dzieci. Kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci, konieczne jest odgrodzenie salonu kąpielowego od sypialni, by mieszkańcom zapewnić większą intymność i wyciszyć oba pomieszczenia. Integracja sypialni z salonem kąpielowym może też budzić zastrzeżenia co do akustyki i wentylacji. Na szczęście, w dobie obecnych rozwiązań, nie należy się obawiać, że zapachy, wilgoć i odgłosy z łazienki przenikną do sypialni. Jeśli więc pomieszczenie spełnia wszystkie warunki, nie powinniśmy sobie odmawiać przyjemności urządzenia w nim eleganckiego salonu do kąpieli.

Bardziej pokój niż łazienka

Salon kąpielowy to specyficzne pomieszczenie. Pełni przede wszystkim funkcję miejsca do relaksu, dbania o higienę i urodę, co jednocześnie wiążę się z wykluczeniem funkcji gospodarczej. Dla większości typowych dla łazienki elementów wyposażenia - takich jak pralka, szafka na środki do czystości domu, wiadra i mopa - nie ma w nim miejsca. Dla takich akcesoriów w domu należy znaleźć inne, dyskretne miejsce.
Wykluczenie funkcji gospodarczej pozwala w salonie kąpielowym na funkcję relaksacyjną. To, na co w zwykłej łazience nie ma miejsca, koniecznie powinno się w nim znaleźć.  Mowa oczywiście o sprzęcie audio (muzyka umila proces pielęgnacji), fotelu lub sofie z poduszkami  (idealne rozwiązanie dla kobiet, które w trakcie wykonywania zabiegów kosmetycznych mogą sobie spokojnie usiąść i poczytać książkę czy gazetę), stoliku (znajdą na nim miejsce gazety i książki), toaletce (nie będzie zajmować miejsca w sypialni) czy kwiatach.

Płytki na wagę złota
Reklama

Kwestią ocierającą się o gust domowników jest to, z jakich materiałów będą wykonane podłoga i ściany łazienki. Płytki dadzą salonowi powiew klasyki, natomiast drewniana wodoodporna podłoga wniesie przytulność i naturalny klimat. Ściany mogą być też pokryte samą farbą i na pewno nie będzie to uszczerbek dla wnętrza.
- Płytki do łazienki mają coraz większe rozmiary, 60x120 czy nawet 120x120 cm. Podkarpacie powoli przekonuje się do kontrastów kolorystycznych jak np. czerń i biel, które w Polsce od pewnego czasu są bardzo modne - zauważa Mirosław Bijoś, kierownik działu płytek ceramicznych w Centrum Ceramiki BOZ S.A. w Rzeszowie.
Płytki stanowią także o stylu salonu kąpielowego. Ciepłe pastelowe kolory z wzorkami będą tworzyć wystrój romantyczny, zaś ostre kontrasty i odważne barwy będą świadczyć o nowoczesności. Odpowiednie oświetlenie halogenami lub diodami dodatkowo spotęguje ich charakter.

Z deszczu pod… deszczownię

Salon kąpielowy powinien być wyposażony w najwyższej klasy sprzęt do kąpieli i odnowy biologicznej: wanny z hydromasażem, kabiny prysznicowe czy minisauny. Obowiązkowo musi się w nim znaleźć także umywalka połączona z toaletką oraz sedes i bidet, jednak wyraźnie oddzielone od strefy przeznaczonej do relaksu. Akcesoria w salonie kąpielowym powinny prezentować najwyższy poziom technologii, jednak nie dla podniesienia własnego prestiżu z faktu posiadania tych rzeczy, lecz by korzystanie z nich umiliło i podniosło komfort kąpieli. Kabiny prysznicowe, z których trudno zrezygnować ze względu na funkcjonalność i wygodę, dziś w niewielkim stopniu przypominają narożne, plastikowe kabiny sprzed lat. Kabiny są wyposażone m.in. w panel masażowy, wygodne siedziska, głośniki audio, radio, a nawet telewizor. Często też posiadają generator pary, który pozwala poczuć się jak w saunie. Coraz częściej w kabinach nie montuje się popularnego tradycyjnego brodzika - zastępuje się go idealnie płaską konstrukcją, wbudowaną w posadzkę, ale należy wówczas pamiętać o przestrzeni na syfon.
Kabiny prysznicowe warto wzbogacić o deszczownie. - Są to głowice prysznicowe zamontowane pod sufitem w kabinie natryskowej, których średnica często przekracza metr. Wchodząc pod takie urządzenie człowiek ma wrażenie jakby znalazł się pod chmurą deszczu - dodaje Mirosław Bijoś. - Wyglądają one szczególnie dobrze w dużych kabinach lub kabinach typu walk-in, czyli mających tak wyprofilowane szkło, że pomimo tego, że nie posiadają drzwi woda nie chlapie się poza obszar do tego przeznaczony.

Wanna na klika osób
 
Jednym z ważniejszych, jeśli nie najważniejszych elementów salonu kąpielowego jest wanna. W zwykłych domowych łazienkach została wyparta przez kabiny prysznicowe, lecz salon kąpielowy nie może się bez niej obejść. Wanna to symbol relaksu i komfortu, dlatego w salonie należy jej się honorowe miejsce. W zależności od pomysłu wannę można umieścić przy ścianie, pod oknem (wrażenia podczas kąpieli będą niesamowite, zwłaszcza jeśli okno jest duże) lub w centrum pomieszczenia, dla podkreślenia rangi kąpieli. Najlepiej skorzystać z modeli wyposażonych w uchwyty do wstawania, hydromasaż i bicze wodne.
- W domowych salonach kąpielowych czy domowych miniSPA świetnie sprawdzą się duże wanny kilkuosobowe z hydromasażem. System hydromasażu w takiej wannie z powodzeniem może zastąpić profesjonalne SPA. Tego typu wanny bardzo dobrze wyglądają w wersji wolnostojącej, umiejscowione na środku pomieszczenia zawsze są ozdobą i wcale nie muszą być ogromne. Klienci zwracają przede wszystkim uwagę na to, by były tak wyprofilowane, by czuć się w niej jak w leżaku oraz ekologiczne, by nie zużywać zbyt dużej ilości wody - tłumaczy Mirosław Bijoś.

Ręka znanego designera w naszym domu

Nie bez znaczenia w salonach kąpielowych pozostaje również jakość ceramiki i wyposażenia. Pożądane są wszelkie materiały znanych firm o ugruntowanej pozycji w branży, potwierdzone certyfikatami. Klienci chcą jednak czegoś więcej.
Mirosław Bijoś dodaje, że coraz większą popularność zyskują produkty sygnowane logiem lub podpisem znanych projektantów. Poczynając od znanego na całym świecie Versace, a kończąc na popularnym polskim projektancie mody Macieju Zieniu, który zasłynął jako projektant płytek ceramicznych.

KOMENTARZE

Samochody zabytkowe - pasja i inwestycja

Zabytkowe pojazdy to zdaniem ekspertów finansowych, obok win i dzieł...

Spacer po Przemyślu z mobilnym przewodnikiem

Wybierając się do Przemyśla można wcześniej przygotować...

"Zbliżeniówki" - wygoda czy zagrożenie?

W naszym kraju jest ich przeszło 16 milionów. Szacuje się, że pod...

O sporcie, badaniu wydolności i nie tylko...

Rozmowa z Krzysztofem Wróblem ? terapeutą sportowym z Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego REH-MEDIQ w Tyczynie.

Soczewki bioanalogiczne - przyszłość w okulistyce

Z prof. dr hab. n. med. Ewą Mrukwą-Kominek z Kliniki Okulistyki Katedry Okulistyki Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, rozmawia Jaromir...

zobacz więcej
Reklama

Sekrety uprawy pnących róż

Żyzna gleba, dużo słońca i odpowiednie podpory – to dobry początek dla róż pnących...

Modułowe meble w łazience ? jak to urządzić?

Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do rozwiązań "szytych...

Układanie paneli laminowanych krok po kroku

Z układaniem paneli laminowanych poradzi sobie nawet początkujący...

W dobrze izolowanym domu upał nie taki groźny

Według badań, przy odpowiednim ociepleniu ścian od zewnątrz, nawet przy upałach sięgających 36°C, w pomieszczeniach można utrzymać stabilną temperaturę 25°C, podczas gdy w domach bez termoizolacji...

Karczowanie drzew i krzewów - jak się pozbyć korzeni?

Termin, kiedy wolno nam ściąć drzewa i krzewy to jedno, ale jak się pozbyć korzeni, by na ich miejscu posadzić coś nowego? Aby przyspieszyć proces rozkłady korzeni warto kupić "środek...

Toaletka kosmetyczna - mały mebel, duży efekt

Toaletka kosmetyczna to mebel wywodzący się z Francji. Na ziemiach polskich toaletki pojawiły się w wieku XVIII i przyjęły uroczą nazwę: "gotowalnie". Zarówno nazwa pochodząca z francuskiego, jak i...

Reklama

Zakup szafki RTV - jak wybrać idealny mebel

Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzony jest salon w mieszkaniu, na pewno znajduje się w nim szafka pod telewizor. Tego typu mebel można uznać za podstawowe wyposażenie każdego salonu i wbrew pozorom nie...

Skoszoną trawę rozsyp między grządkami - ściółkowanie pomaga w uprawie

Można ciągle plewić z chwastów grządki z warzywami, ale można też pomagać sobie ściółkowaniem. Dzięki ściółkowaniu nie wyparuje tak...

Odwodnienie liniowe - funkcjonalne, ale czy ładne?

Armatura, profile w kabinach czy odpływy prysznicowe w "kolorach srebra" na dobre wpisały się w łazienkowe trendy. Jaką rolę w dobrym projekcie łazienki, nie tylko od strony praktycznej, ale...

Ściana gipsowo-kartonowa bez pęknięć

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych łatwo wykonać. Wiele osób decyduje się zatem na samodzielny montaż. Jak postawić taką ścianę, by uniknąć rys i pęknięć w miejscu łączenia płyt? Oto kilka podpowiedzi...

Psianka - kwitnące na niebiesko drzewko postawisz na tarasie

Kwitnąca burzą niebieskich kwiatów psianka - Lycjantes Rantonneta - pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Można ja uprawiać w donicy na tarasie - w formie piennego drzewka o wysokości...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.