Reklama

Garderoba czy spiżarka? Jak zaprojektować funkcjonalne mieszkanie i dom

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 01-06-2016

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Reklama
Projektując własne cztery kąty, weźmy pod uwagę funkcjonalność pomieszczeń. Chodzi o to, by to co jest praktyczne dziś, służyło przez lata. W domu jednorodzinnym przestrzeń do zagospodarowania jest znacznie większa niż w mieszkaniu. Ale czy musimy w nim mieć spiżarkę i dlaczego deska do prasowania wciąż stoi za drzwiami? Jak dobrze zaplanować swoją przestrzeń, podpowiada Urszula Gacek, architekt wnętrz.

Przestrzeń mieszkalną bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny czy M-3 w bloku, najczęściej dzielimy na strefy użytkowe, np. wydzielając strefę roboczą jaką jest kuchnia i wypoczynkową, czyli salon lub sypialnię. W domu jednorodzinnym przestrzeni mamy znacznie więcej, więc sprawa planowania jego funkcjonalności wydaje się prostsza. Pojawiają się dodatkowe pomieszczenia pomocnicze np. spiżarka czy pralnia. Mieszkanie projektujemy przede wszystkim mając na uwadze przechowywanie. Dobre rozwiązania w tej kwestii, pozwolą nam się cieszyć przestrzenią użytkową.
 
Korytarz – łącznik i miejsce do przechowywania

Miejscem, na którym warto skupić się już na samym początku jest korytarz. Dobrze zaprojektowany, ma duży wpływ na naszą wygodę w życiu codziennym. To tzw. węzeł komunikacyjny, z którego wchodzimy do innych pomieszczeń. Często dzieli dom na strefy, ale świetnie się również sprawdza jako miejsce przechowywania, zwłaszcza w mieszkaniu.
- Projektując korytarz w małym mieszkaniu, powinniśmy pilnować, żeby nie zabrał nam zbyt dużo przestrzeni – mówi Urszula Gacek, architekt wnętrz. - Zazwyczaj jest on dość wąski, ale żebyśmy swobodnie mogli z niego korzystać, powinien mieć przynajmniej 120 cm szerokości. W starym budownictwie w korytarzu spotyka się wnęki, które dobrze jest wykorzystać na różne systemy przechowywania np. szafki na buty czy wieszak na odzież wierzchnią. W nowo projektowanych mieszkaniach takie wnęki to rzadkość, ale wtedy stawiamy tzw. szafę wnękową, która spełnia funkcję przechowalni. Kiedyś były modne pawlacze. Są one jednak niepraktyczne, zwłaszcza gdy po latach ciężko nam dosięgnąć do upchanych w nich rzeczy.

W domach jednorodzinnych dobrze zaprojektowany korytarz, ułatwia codzienne krzątanie się po domu. Chodzi przede wszystkim o wygodne przejścia między pomieszczeniami, ale także  dodatkowe wyjścia np. z korytarza do ogrodu. Na korytarz warto wygospodarować wystarczająco dużo przestrzeni, bo małe powierzchnie będą zbyt ciasne, a tym samym niepraktyczne.

Pomieszczenia pomocnicze

W mieszkaniu trudno o przestrzeń na dodatkowe pomieszczenia. Brak dodatkowej wentylacji powoduje, że tzw. pomieszczenie gospodarcze w mieszkaniu jest niepraktyczne.

- Rzeczy tam zamykane, mogłyby pleśnieć - mówi Urszula Gacek. - Jeśli dysponujemy dużym metrażem i bardzo nam zależy na dodatkowych pomieszczeniach, to możemy zbudować garderobę, ewentualnie schowek pod schodami, gdy mamy mieszkanie dwupoziomowe. Dobrze byłoby jednak zaprojektować tę przestrzeń tak, żeby była spójna z pozostałą częścią mieszkania.
 
W domu jednorodzinnym mamy większe pole do manewru, dlatego warto, a nawet trzeba pomyśleć o dodatkowych pomieszczeniach. Żeby nie okazało się później, że znów potykamy się o rowery w przedsionku, a deska do prasowania jak dawniej stoi za drzwiami w pokoju. Wykorzystując wolną przestrzeń możemy zaplanować nawet kilka pomieszczeń. Spiżarkę, pralnię, garderobę lub duży schowek pod schodami. - Zanim jednak zaczniemy te wszystkie pomieszczenia planować, powinniśmy się zastanowić, co tak naprawdę będzie nam potrzebne oraz zwrócić uwagę na rozmieszczenie tych pomieszczeń – tłumaczy architekt wnętrz. - Tylko jeśli ta przestrzeń będzie dobrze zaplanowana, zachowamy porządek i utrzymamy wygląd pomieszczeń zgodny z ich przeznaczeniem.

Czy spiżarka w domu jest niezbędna?


- Zanim zdecydujemy się na wybudowanie spiżarki, musimy zadać sobie pytanie, czy naprawdę mamy wystarczająco dużo miejsca i czy nasze potrzeby są tak duże  – tłumaczy Urszula Gacek. - Wejście do spiżarki powinno być w kuchni, a to zabiera nam przestrzeń, którą moglibyśmy zagospodarować w inny sposób. Czasem po prostu warto zrobić więcej szafek w kuchni. Kiedyś takie pomieszczenia miały funkcję chłodzenia. Dziś to raczej składzik na niepotrzebne nam rzeczy.

Schowek pod schodami

- Jeśli mamy w domu schody betonowe nie ażurowe, to możemy pod nimi zbudować dodatkowe pomieszczenie do przechowywania – mówi architekt wnętrz. – Najczęściej pod schodami jest dużo miejsca, dlatego jest ono idealne do przechowywania rowerów, wózków, pudeł z ubraniami lub innych dużych rzeczy. W polskim domu najczęściej takim miejscem jest garaż, a co za tym idzie nie spełnia on swojej funkcji.

Garderoba

Garderoba w domu jednorodzinnym jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto jednak dobrze ją zaprojektować, bo tylko wtedy będzie spełniała swoje funkcje. Powinna być obszerna i dobrze oświetlona.

- Garderobę dobrze jest podzielić na strefy – tłumaczy Urszula Gacek. – Jeśli mamy możliwość, oddzielamy strefę męską od damskiej. Ponadto, musimy wygospodarować miejsce na ubrania wiszące, buty oraz półki na ubrania. Bardzo ważne są również szuflady. Uważam, że lepiej jest, kiedy szuflady są płytkie, ale jest ich więcej. Dzięki temu widzimy co w tych szufladach się znajduje. Warto też mieć na uwadze wysokość półek. Jeśli będzie zbyt duża, będziemy upychać na każdej zbyt wiele ubrań, a później przy wyciąganiu jednej rzeczy będą wypadały nam inne. Można też odizolować odzież okazjonalną od odzieży codziennej.

Pralnia

- Przestrzeń domu jednorodzinnego pozwala nam na wygospodarowanie miejsca na pralnię – mówi architekt wnętrz. - Dobrze byłoby, gdyby było w niej okno oraz dobra wentylacja. Żeby była na tyle duża, aby oprócz pralki zmieściła się w niej suszarka z ubraniami. Warto też pomyśleć o wyjściu z pralni na ogród, by móc rozwiesić pranie na świeżym powietrzu. Żeby zachować czystość w łazience, jeśli mamy zwierzęta, w pralni możemy wygospodarować miejsce na ich pielęgnację.

Salon z otwartą kuchnią


Otwarta kuchnia ma i zwolenników, i przeciwników. O ile w mieszkaniu może być dobrym pomysłem na większą przestrzeń, o tyle w domu jednorodzinnym warto się zastanowić, czy taka potrzeba rzeczywiście istnieje. Otwarta kuchnia wymaga jednolitych rozwiązań stylistycznych, bo tylko wtedy będzie integralną częścią pokoju. Ponadto takie rozwiązanie wymaga utrzymywania jej w ładzie i porządku, bo jest stale widoczna. 

- Czy w domu warto otwierać kuchnię na salon? – pyta Urszula Gacek. - To zależy od naszego stylu życia. Jeśli gotujemy codziennie, to lepiej tego nie robić. Wtedy dobrze jest połączyć kuchnię z jadalnią. Jest to i praktyczne pod względem estetyki, i pod względem użytkowym. Mając takie połączenie, nie musimy przechodzić z jedzeniem do innego pomieszczenia.

Kuchnia z wydzielonym miejscem na duży stół, to także wygodne miejsce spotkań ze znajomymi, ale także do zabaw z dziećmi, kiedy to wspólnie lepimy pierogi czy przygotowujemy świąteczne ciastka. Oddzielona od pokoju kuchnia pozwala również na zatrzymanie w niej zapachów gotowania.

Część dzienna i nocna

W domach jednorodzinnych oddzielenie części nocnej od dziennej, jest stosowane praktycznie zawsze. Najczęściej ogólnodostępna część dzienna znajduje się na parterze, a część nocna na górze. Czasem na parterze jest sypialnia rodziców. Takie oddanie piętra we władanie dzieci, zapewnia większą prywatność i spokój dorosłym.

- W mieszkaniu warto stworzyć sobie część dzienną i nocną, jeśli mamy możliwości kubaturowe – tłumaczy architekt wnętrz. - Jeśli mamy małe mieszkanie, musielibyśmy to robić przy pomocy zasłon lub parawanów. Taki zabieg prowadzi do zmniejszenia salonu. Ale gdy mamy dodatkowy pokój, wtedy możemy zrobić sypialnię połączoną z garderobą.
 

KOMENTARZE

Reklama

Jak poprawnie wykonać bruzdowanie pod instalację

Jak poprawnie wykonać bruzdowanie pod instalacje...

Murować spoiną tradycyjną czy cienkowarstwową?

Nowoczesny sposób murowania polega na wykorzystywaniu...

Metanizacja, czyli nowa metoda recyklingu bioodpadów

Bioodpady mogą i powinny być podawane recyklingowi, który przekształci je w zieloną energię oraz naturalny nawóz. Niestety, gospodarowanie tymi odpadami nadal nie jest efektywne. Metanizacja...

Światowa premiera produktu Marma Polskie Folie na Expo Dom w Rzeszowie

Marma Polskie Folie opatentowała rewolucyjny materiał izolujący do nowoczesnych konstrukcji dachowych. Światowa premiera produktu odbędzie się podczas Podkarpackich...

Pastelowy neo mint - modny trend we wnętrzach

Pastelowy kolor neo mint to gorący trend wnętrzarski w tym sezonie. Jest lekki i orzeźwiający i wprowadza nutę świeżości. Świetnie się komponuje z innymi kolorami. Nadaje się na ściany i w formie dodatków...

Reklama

Segregacja śmieci - o czym warto pamiętać

Od początku 2020 roku jesteśmy zobowiązani do segregacji śmieci na nowych zasadach. Ponieważ segregujemy inaczej niż w poprzednich latach, należy zapoznać się z wytycznymi i ściśle ich przestrzegać. Ponieważ...

Oryginalna kuchnia - jak ja zaaranżować?

Urządzając kuchnię warto pomyśleć na wyjątkowy design. Nawet utrzymane w stonowanej kolorystyce wnętrza dużo zyskają, gdy przełamiemy je oryginalnym dodatkiem lub kolorem, otrzymując nietuzinkowy efekt. Oryginalną...

Trwają targi budowlane. Prawie 200 wystawców, konkursy i rabaty

Europejskie premiery nowoczesnych rozwiązań w budownictwie, wartościowe dyskusje ekspertów z branży budowlanej i okołobudowlanej oraz wysokie rabaty dla zwiedzających...

Jak dobrze izolować kanały wentylacyjne

Jak dobrze izolować kanały wentylacyjne, aby zredukować hałas i ochronić przed kondensacją pary wodnej? Jakich produktów użyć, by montaż przebiegał szybko i sprawnie? Zanim przystąpimy do prac lub powierzymy...

Kiedy wysiewać warzywa?

Czy to już pora na wysiew warzyw? Marzec i pierwsze dni słonecznej i cieplejszej pogody skłaniają do zastanowienia się nad uprawą grządek. Ale czy pierwsze symptomy wiosny to już powód, by posiać pierwsze nasiona?

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.