Reklama

Kominek w domu - jaki wybrać, by spełniał oczekiwania domowników

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 21-10-2016

Solidny kominek będzie nam służył przez lata. Warto chwilę poświęcić na wybór odpowiedniego wkładu.

Solidny kominek będzie nam służył przez lata. Warto chwilę poświęcić na wybór odpowiedniego wkładu. Fot. Pixabay

Kominek to dziś jeden z podstawowych elementów wyposażenia domu jednorodzinnego. Czasem tylko zdobi, innym razem ogrzewa cały dom. By odpowiednio spełniał swoją funkcję, powinien być dopasowany do potrzeb domowników, ich rytmu dnia i upodobań. Dlatego zanim zdecydujemy się na określony rodzaj kominka, odpowiedzmy sobie na pytanie, jak często będziemy palić w kominku, tylko w weekendy czy codziennie i czy zamierzamy nim ogrzewać wyłącznie salon czy cały dom.

Powoli mijają czasy świetności kominków żeliwnych, z otwartą komorą spalania, które charakteryzował brak doprowadzonego powietrza z zewnątrz. Dziś najpopularniejsze są wkłady kominkowe, które mają stalowe korpusy i wyłożone są płytą szamotową od wewnątrz.

- Zastosowanie „szamotki” wewnątrz pieca, wpływa na wyższą temperaturę spalania, co zasadniczo podnosi parametry sprawnościowe pieca, w palenisku pozostaje bardzo niewielka ilość popiołu i szyba rzadziej się brudzi - tłumaczy Marcin Deręgowski, projektant kominków i pieców kaflowych z firmy ART-A w Rzeszowie. - Ponadto wkłady stalowo-szamotowe, dają większe możliwości aranżacyjne. W tego typu wkładach kominkowych można zastosować drzwi z szybą samodociskową oraz system przesuwania tych drzwi do góry. System ten zapobiega zadymieniu pomieszczenia podczas dokładania drewna. Ponadto, zastosowanie zamkniętej komory spalania jest obligatoryjnym rozwiązaniem dla domów pasywnych, w których ilość powietrza wyjściowego i wejściowego musi się bilansować.

Kominek tradycyjny zimny czy z wkładem piecowym?

- To zależy od tego, w jaki sposób będziemy z tego kominka korzystali – mówi Marcin Deręgowski. – Jeżeli na co dzień nie palimy w kominku, czyli używamy go sporadycznie np. w weekendy, to wystarczy zastosować powietrzny, tradycyjny kominek zimny. Spełnia on doraźną funkcję grzewczą, a podstawowym źródłem energii dla domu jest np. piec gazowy. W takim kominku pali się dla przyjemności, a często stanowi efektowny element dekoracyjny domu.

Jeżeli natomiast chcemy korzystać z kominka codziennie, warto pomyśleć o takim, w którym zamontowano wkład piecowy lub palenisko zduńskie, podłączone do masy kumulacyjnej.

– W tego typu urządzeniu, możemy palić w tzw. trybie napałowym - tłumaczy specjalista firmy ART.-A w Rzeszowie. Trzy razy na dobę, uzupełniamy cały kominek drewnem, a ilość energii, która wyprodukowana będzie w procesie spalania tego drewna, wystarczy na ogrzanie całego domu. Wówczas kominek działa jak tradycyjny piec kaflowy, zaś regulację procesu spalania kontroluje mikroprocesor.

Generalnie powietrzne systemy kominkowe, dzielimy na trzy typy. Pierwszy to konwekcyjny. Do tego typu zaliczamy konstrukcje z powietrznym wkładem kominkowym, z tzw. obudową zimną i z szeroką wizją ognia, czyli dużą szybą.

Reklama

- Są to kominki, w których powietrze opływa wkład grzewczy i nagrzane wydobywa się poprzez umieszczone w obudowie kominka kratki – tłumaczy specjalista. - Zaletą tego typu konstrukcji jest szybki czas nagrzewania pomieszczeń oraz możliwość nadmuchowego rozprowadzania ciepła. Pamiętać tu jednak musimy o tym, że ruch cząstek powietrza w mieszkaniu może powodować zabrudzenia i wzmagać zapach kurzu w domu.

Drugi typ powietrznych systemów kominkowych to typ kumulacyjny, w którym spaliny przepuszczane są przez dużą masę kumulacyjną o wadze min. 500 kg, a następnie wypuszczane do komina.

- Są to tzw. pieco-kominki, z których możemy korzystać codziennie, również do ogrzewania powierzchni o dużej kubaturze – mówi Marcin Deręgowski. – Do kominka podłączony jest system sterowania elektronicznego, dzięki któremu otrzymuje on odpowiednią ilość tlenu, a my musimy pamiętać o tym, by co osiem godzin dokładać drewno.

Pieco-kominek działa na takiej zasadzie, jak piec kaflowy, w którym efekt grzewczy odczuwalny jest dopiero po ok. 1,5 godz. palenia. Ogień w tego typu piecu pali się do trzech godzin, a przez następne pięć piec oddaje energię do pomieszczenia. Pomieszczenia nagrzewają się wolniej, ale za to nie ma mamy problemu ze wzmaganiem zapachu kurzu w domu.

- W takich piecach stosujemy małe paleniska z podwójną szybą, a  zabudowa wykonana jest z płyt szamotowych – wyjaśnia specjalista. – Wykończone są tynkiem termicznym lub elementami ceramicznymi np. kaflami. Są to urządzenia, które doskonale sprawdzają się pomieszczeniach otwartych.

Trzeci typ kominków to jest tzw. typ mieszany, konwekcyjno-kumulacyjny. - Jest on wybierany bardzo często z tego względu, że szybko ogrzewa pomieszczenie, zapewnia dużą wizję ognia, a do tego nie musimy rezygnować z kumulacji ciepła i możliwości zastosowania ciepłej obudowy - tłumaczy specjalista od projektowania kominków. - Takie konstrukcje posiadają kratki o małej powierzchni, a jednocześnie dużą szybę i pozwalają na szybkie ogrzanie pomieszczeń. Po wygaśnięciu kominka nagrzana masa kumulacyjna wewnątrz kominka grzeje kaflową lub szamotową obudowę przez ok. sześć godzin.

Kominki z płaszczem wodnym

Coraz częściej ludzie decydują się na kominki z płaszczem wodnym. - W tym przypadku przy wyborze pieca najważniejszą kwestią jest jego jakość - uczula Marcin Deręgowski. -Wybieramy przecież główne urządzenie grzewcze domu, a nie tylko sporadycznie odpalany kominek. Tutaj na oszczędności nie ma miejsca.

Istotne  jest, aby komora takiego pieca była wyłożona płytami szamotowymi. - Dzięki temu, temperatura wewnątrz będzie na tyle wysoka, by gorącym strumieniem spalin ogrzewała wymiennik wodny, który z kolei zasili bufor ciepła zainstalowany w domu - tłumaczy Marcin Deręgowski.  - Ponadto ważne jest, aby instalacja hydrauliczna kominka z płaszczem wodnym, wyposażona była w system podnoszenia temperatury wody powracającej do kominka. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, wewnątrz pieca nie będzie dochodziło do wykroplenia spalin i powstania agresywnego kondensatu, który może w przyszłości doprowadzić do zniszczenie pieca. Dobrze jest także, kiedy w takim piecu mamy zamontowaną podwójną szybę. Redukuje ona ilość ciepła emitowanego do pokoju, przez co zapobiega przegrzaniu tego pomieszczenia. Warto również pomyśleć o systemie przesuwnym drzwi do góry, aby zmniejszyć ryzyko zadymienia pomieszczenia, w którym znajduje się kominek. To ważne, ponieważ do kominka z płaszczem wodnym częściej dokładamy drewno, co jest związane z otwieraniem drzwi kominkowych.

KOMENTARZE

Czy warto postawić na ogrzewanie domu gazem?

Rożne są sposoby na ogrzanie mieszkania. Jedni decydują się na energię elektryczne, inni na piece węglowe, a jeszcze inni na gaz w butli. Wybór jest naprawdę duży, dlatego trzeba wybrać możliwie jak najlepiej...

Norweskie kominki i piece - ciepło i elegancja w jednym

Norweska grupa J?tul, obecna na światowym rynku już od ponad stu sześćdziesięciu lat, ma w swej ofercie bogaty wybór kominków kompletnych, wkładów, pieców wolnostojących i obudów...

zobacz więcej
Reklama

Popcorn z własnej działki - jak uprawiać kukurydzę

Kukurydzę wielu spisało na straty z powodu...

Sekrety uprawy pnących róż

Żyzna gleba, dużo słońca i odpowiednie podpory – to dobry początek dla róż pnących...

Kwiaty, który długo kwitną - letnie hiacynty

Cebulki galtoni białawej, nazywanej letnim hiacyntem, najlepiej...

Jak stworzyć ciepły klimat w salonie?

Właśnie przeprowadziłeś się do nowego mieszkania. Wstawiłeś do salonu meble, dorzuciłeś kilka dodatków, jednak wnętrzu wciąż daleko do miana przytulnego pomieszczenia. Brzmi znajomo? By wyczarować w swoim salonie...

Modułowe meble w łazience ? jak to urządzić?

Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do rozwiązań "szytych na miarę" – niezależnie od tego, jakiej sfery naszego życia dotyczą. Dzięki personalizowanym przedmiotom codzienne funkcjonowanie staje się przyjemniejsze...

Układanie paneli laminowanych krok po kroku

Z układaniem paneli laminowanych poradzi sobie nawet początkujący. Z poradami eksperta jest to bardzo łatwe. Oto poradnik, jak wykonać montaż, by podłoga była idealna.

Reklama

Światłem dzielimy salon na strefy

Światło dodaje wnętrzu charakteru i podkreśla jego atuty. Jak rozmieścić je w salonie, jakie dobrać lampy? Razem z ekspertem marki Nowodvorski Lighting szukamy ciekawych rozwiązań.

Biała kuchnia - czy warto kupić meble w tym kolorze?

Białe meble kuchenne są modne już od wielu lat. Możemy zbudować kuchnię z błyszczącymi, nowoczesnymi frontami lub bardziej klasyczną – matową i w drewnie. Jakie są plusy i minusy posiadania...

Psianka - kwitnące na niebiesko drzewko postawisz na tarasie

Kwitnąca burzą niebieskich kwiatów psianka - Lycjantes Rantonneta - pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Można ja uprawiać w donicy na tarasie - w formie piennego drzewka o wysokości...

Ściana gipsowo-kartonowa bez pęknięć

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych łatwo wykonać. Wiele osób decyduje się zatem na samodzielny montaż. Jak postawić taką ścianę, by uniknąć rys i pęknięć w miejscu łączenia płyt? Oto kilka podpowiedzi...

Domek na drzewie, huśtawka, bramki - jak urządzić plac zabaw w ogrodzie

Od czego zacząć urządzanie przydomowego placu dla dzieci? Od obserwacji, co milusińscy lubią. Marzeniem jednych jest dużo miejsca do gry w piłkę...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.