Reklama

Czujki w domu i coroczny przegląd urządzeń grzewczych. Jak zapobiegać zatruciom czadem?!

A A A
Ewelina Czyżewska

Dodano: 10-11-2016

Grzegorz Wójcicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Archiwum

Grzegorz Wójcicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. Archiwum Poradnika Budowlanego

Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, umiera ponad sto osób, a blisko dwa tysiące ulega podtruciu. Mimo że prowadzone są akcje społeczne, których celem jest zwiększenie świadomości ludzkiej, to w dalszym ciągu zapominamy o właściwym podejściu do własnego bezpieczeństwa. Na co musimy zwrócić uwagę, by ustrzec siebie i swoich bliskich, przed często nieodwracalnym skutkiem działania czadu?!

Ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem, szczególnie wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Coraz dłużej przebywamy w domach, rzadziej wietrzymy oraz zwiększamy swój komfort cieplny, podkręcając ogrzewanie. Do tego dochodzą nowoczesne technologie. Okazuje się bowiem, że współczesne okna i drzwi wejściowe są tak szczelnie domknięte, że szanse na „niekontrolowany” dopływ  świeżego powietrza są niewielkie. By umożliwić dostanie się tlenu do wnętrza domu, musimy te okna przynajmniej rozszczelnić, co wiąże się z kolei z utratą ciepła.  W takim razie jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i uchronić siebie i bliskich przed zatruciem tlenkiem węgla?

Nowoczesne technologie, a ryzyko zatrucia się czadem

- Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest bezbarwnym i bezzapachowym, ale silnie trującym gazem – wyjaśnia mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Wójcicki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. – Do organizmu dostaje się przez układ oddechowy, a następnie wchłania do krwiobiegu. Zawarte w nim toksyny, uniemożliwiają prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia mózgu oraz innych narządów.

Najbardziej narażeni na zatrucie są mieszkańcy domów jednorodzinnych, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane, ale również mieszkańcy bloków. Zdarza się bowiem, że wyposażając swój dom w nowoczesne technologie, sami przyczyniamy się do zwiększenia ryzyka zatrucia czadem. – Z jednej strony, mamy bezpieczne piecyki z zamkniętą komorą spalania, ale z drugiej, szczelnie zamknięte okna i drzwi wejściowe – tłumaczy Grzegorz Wójcicki. – By zwiększyć swoje bezpieczeństwo musimy pamiętać o tym, by w mieszkaniu cały czas był możliwy dopływ świeżego powietrza. Zwłaszcza do tych pomieszczeń, w których zlokalizowane są urządzenia grzewcze. W bloku to przede wszystkim łazienka i kuchnia, a domach jednorodzinnych są to kotłownie. Co ważne – nie wolno zaklejać kratek wentylacyjnych.

Główne przyczyny zaczadzeń w budynkach mieszkalnych

Najczęściej jest to niesprawność przewodów kominowych - wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Ich wadliwe działanie, może wynikać z nieszczelności, braku czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz często niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do stopnia szczelności okien i drzwi.

Niedrożność przewodów może powodować brak ciągu, a nawet prowadzić do zjawiska ciągu wstecznego. Wówczas dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz – cofa się do pomieszczenia.

Czysty piecyk to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również niższe koszty eksploatacji urządzenia

- Żeby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych domowników, trzeba zadbać o jakość i sprawność urządzeń grzewczych i corocznie je serwisować – uczula oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. -  Ponadto, należy sprawdzić przepływy w przewodach kominowych oraz wentylację, żeby mieć pewność, że jest sprawna.

Reklama

Aby zwiększyć sprawność urządzenia, należy również zwrócić uwagę na to, czy jest wystarczająco czyste. - Podczas całorocznej pracy piecyka, zbierają się w nim spaliny i osad, które należy usuwać – wyjaśnia Grzegorz Wójcicki. - Czyste urządzenie to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale również niższe koszty eksploatacji. Dzięki temu zużywamy mniej energii, a proces spalania jest prawidłowy.

Przed każdym sezonem grzewczym, nasze urządzenia powinny przejść przegląd techniczny, wykonany przez osobę do tego wykwalifikowaną lub kominiarza!

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym m.in. budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

 
Archiwum Poradnika Budowlanego

- Zlecając przegląd naszego urządzenia, otrzymujemy protokół potwierdzający zarówno sprawność urządzeń jak i wentylacji – wyjaśnia Grzegorz Wójcicki. – To nie tylko gwarancja naszego bezpieczeństwa. Takich dokumentów wymagają również firmy ubezpieczeniowe. Ich brak, może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania. W przypadku bloków, o bezpieczeństwo mieszkańców dba administracja osiedla. Właściciele domów jednorodzinnych, muszą zadbać o to sami.

Warto zainwestować w zakup czujki - niejednemu uratowała życie!

Tlenek węgla  jest gazem bezwonnym co powoduje, że nie jesteśmy w stanie wychwycić momentu, w którym zaczyna się ulatniać do atmosfery. - I właśnie z tego powodu apelujemy o zakup czujki, która w sytuacji zagrożenia zatrucia czadem, włączy się alarmując nas o tym – tłumaczy Grzegorz Wójcicki. - W sytuacji pojawienia się nawet minimalnego zagrożenia, powinniśmy przerwać pracę piecyka i natychmiast przewietrzyć pomieszczenie.

Brak czujki to duże ryzyko. Co prawda możemy czuć, że dzieje się coś złego, ponieważ organizm zaczyna reagować objawami zatrucia, ale mogą być one mylone np. z infekcją. To bóle głowy, nudności, zmęczenie i senność. Mogą pojawić się również duszności i trudności z oddychaniem. – Niestety, duże stężenie tlenku węgla poważnie osłabia organizm oraz powoduje zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia – uczula oficer prasowy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie. – Na dalszym etapie rozprzestrzeniania się czadu, zatruty człowiek staje się całkowicie bierny - nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny, traci przytomność – a jeśli nikt w tym czasie nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Służbom medycznym trudno jest uratować zaczadzonego, który poddany był działaniu tego gazu przez dłuższy czas. Czasem wręcz na pomoc jest już za późno, ponieważ czad spowodował tak duże spustoszenie, że nie ma już możliwości, aby ten proces odwrócić.

Za późno! Czad się ulatnia – co zrobić?

- Jeżeli zorientowaliśmy się, że w naszym mieszkaniu ulatnia się tlenek węgla, musimy bezwzględnie wyłączyć urządzenie grzewcze, które może być przyczyną zatrucia,  przewietrzyć mieszkanie, a następnie wezwać fachowca, który znajdzie usterkę – tłumaczy Grzegorz Wójcicki. – Jeżeli mamy do czynienia z ofiarą zatrucia, to taką osobę należy jak najszybciej wynieść na świeże powietrze, a jeśli nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, wykonując sztuczne oddychanie oraz masaż serca. Należy również jak najszybciej wezwać służby ratownicze. Pogotowie ratunkowe - dzwoniąc na numer 999 i straż pożarną - 998 lub 112.

Strażacy do zaczadzonego pomieszczenia wchodzą w aparatach powietrznych, które chronią ich drogi oddechowe. Wyposażeni są również w czujnik, który informuje o sile stężenia gazu. Ratownicy medyczni również zostali wyposażeni w czujki, ponieważ zdarza się, że oni pierwsi są na miejscu. Czasem jednak, ratownik musi zaryzykować i nawet na bezdechu, wejść do pomieszczenia by wynieść nieprzytomnego człowieka.

KOMENTARZE

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na święta?

Ze statystyk policyjnych wynika, że w okresie świąteczno-noworocznym...

Jak kupić bezpieczny zamek do drzwi wejściowych

Dla zapewnienia bezpieczeństwa domu i jego domowników...

Jak przygotować wygodny dom dla seniora?

W starzejącym się społeczeństwie potrzeby seniorów stają się szczególnie...

Eleganckie i skuteczne ogrzewanie domu. Grzejniki dekoracyjne

Kiedyś we wszystkich domach były grzejniki żeliwne. Ich główną rolą było ogrzewanie pomieszczenia. Dziś wymienia się je na stalowe, aluminiowe czy też miedziane. Są również...

Czym ogrzewać dom - węgiel, gaz ziemny, prąd czy olej opałowy?

Wybór paliwa do ogrzewania domu jest jedną z trudniejszych decyzji, z jakimi musi zmierzyć się inwestor. Koszty ogrzewania stanowią nawet siedemdziesiąt procent wydatków...

zobacz więcej
Reklama

Popcorn z własnej działki - jak uprawiać kukurydzę

Kukurydzę wielu spisało na straty z powodu...

Sekrety uprawy pnących róż

Żyzna gleba, dużo słońca i odpowiednie podpory – to dobry początek dla róż pnących...

Kwiaty, który długo kwitną - letnie hiacynty

Cebulki galtoni białawej, nazywanej letnim hiacyntem, najlepiej...

Jak stworzyć ciepły klimat w salonie?

Właśnie przeprowadziłeś się do nowego mieszkania. Wstawiłeś do salonu meble, dorzuciłeś kilka dodatków, jednak wnętrzu wciąż daleko do miana przytulnego pomieszczenia. Brzmi znajomo? By wyczarować w swoim salonie...

Biała kuchnia - czy warto kupić meble w tym kolorze?

Białe meble kuchenne są modne już od wielu lat. Możemy zbudować kuchnię z błyszczącymi, nowoczesnymi frontami lub bardziej klasyczną – matową i w drewnie. Jakie są plusy i minusy posiadania...

Światłem dzielimy salon na strefy

Światło dodaje wnętrzu charakteru i podkreśla jego atuty. Jak rozmieścić je w salonie, jakie dobrać lampy? Razem z ekspertem marki Nowodvorski Lighting szukamy ciekawych rozwiązań.

Reklama

Modułowe meble w łazience ? jak to urządzić?

Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do rozwiązań "szytych na miarę" – niezależnie od tego, jakiej sfery naszego życia dotyczą. Dzięki personalizowanym przedmiotom codzienne funkcjonowanie staje się przyjemniejsze...

Ściana gipsowo-kartonowa bez pęknięć

Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych łatwo wykonać. Wiele osób decyduje się zatem na samodzielny montaż. Jak postawić taką ścianę, by uniknąć rys i pęknięć w miejscu łączenia płyt? Oto kilka podpowiedzi...

Psianka - kwitnące na niebiesko drzewko postawisz na tarasie

Kwitnąca burzą niebieskich kwiatów psianka - Lycjantes Rantonneta - pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Można ja uprawiać w donicy na tarasie - w formie piennego drzewka o wysokości...

Kuchnia w szafie - różne oblicza minimalizmu

Geometryczne kształty, prostota i elegancja - to cechy minimalizmu, który równie dobrze sprawdza się w salonie, jak i kuchni. W tej ostatniej może nawet przybrać formę ściany zbudowanej z drzwi. Trzeba...

Domek na drzewie, huśtawka, bramki - jak urządzić plac zabaw w ogrodzie

Od czego zacząć urządzanie przydomowego placu dla dzieci? Od obserwacji, co milusińscy lubią. Marzeniem jednych jest dużo miejsca do gry w piłkę...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.