Reklama

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na święta?

A A A

Dodano: 16-12-2016

Fot. Yale

Fot. Yale

Ze statystyk policyjnych wynika, że w okresie świąteczno-noworocznym, znacznie wzrasta liczba kradzieży i włamań do domów. W tym czasie, często podróżujemy, a dłuższa nieobecność to niewątpliwie doskonała okazja dla złodziei. W pustym domu lub mieszkaniu, może dojść również do zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zalanie, które często wywołane są działaniem niekorzystnych warunków pogodowych. By nie martwić się o swój dobytek podczas dłuższej nieobecności, powinniśmy dobrze się zabezpieczyć. Na co musimy zwrócić uwagę?

Innowacyjne zamki, antywłamaniowe drzwi i czujne oko sąsiadów to czasem za mało, by ustrzec się przed włamywaczami. Bowiem, jak wynika ze statystyk policyjnych, w czasie świąt liczba kradzieży znacznie wzrasta. Zaabsorbowani przygotowaniami do tych kilku najważniejszych dni w roku oraz pochłonięci obowiązkami, często nie dostrzegamy sytuacji, w których należałoby interweniować lub zaalarmować policję. W tym czasie najczęściej uśpiona jest również czujność sąsiadów.

Nie informujmy zbyt wielu osób o planowanym wyjeździe

Najczęściej jest tak, że zawodowi włamywacze  przeprowadzają tzw. wywiad środowiskowy. Dzięki temu ustalają, które mieszkania lub domy będą w tym czasie puste. Mając to na uwadze, unikajmy opowiadania zarówno o planowanym wyjeździe, jak i o cennych przedmiotach znajdujących się w domu. Złym pomysłem jest także nagrywanie wiadomości na automatyczną sekretarkę, z której wynikałoby, że nie będzie nas w domu czy mieszkaniu przez pewien czas.

Jeśli jest taka możliwość, najlepiej na czas nieobecności powierzyć klucze dobrym znajomym, którzy będą doglądali naszego mieszkania. Otworzą okno, zapalą światło i tym samym zniechęcą złodziei, którzy być może obserwują nasz dobytek i tylko czekają na dogodną chwilę, by dokonać kradzieży.

System zabezpieczeń alarmowych

By wzmocnić ochronę naszej posiadłości, warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu i już w trakcie budowy, zamontować system alarmowy. Tego typu urządzenie jest gwarancją spokoju o każdej porze roku, niezależnie od zaplanowanych wyjazdów. Jeśli jednak wcześniej o tym nie pomyśleliśmy, możemy zabezpieczyć dom tuż przed wyjazdem na święta.

Reklama

– Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie alarm bezprzewodowy - mówi Marlena Bogus, ekspert marki Yale, lidera branży zabezpieczeń domowych. - Montuje się go szybko i bez zbędnych prac budowlanych. Nie wymaga okablowania, ponieważ działa w oparciu o fale radiowe. W przypadku próby uszkodzenia nieruchomości lub włamania się do niej, uruchomiona zostaje syrena alarmowa i mrugająca lampa.

- Często już sam alarm umieszczony przy wejściu skutecznie zniechęca potencjalnych włamywaczy – dodaje Marlena Bogus. – Takie zabezpieczenie wpływa również na zmniejszenie składki w przypadku ubezpieczenia domu.

Ubezpieczenie domu od nieszczęśliwych zdarzeń losowych

By ustrzec dom przed następstwem nieoczekiwanych zdarzeń losowych, warto przed wyjazdem sprawdzić, czy wszystkie okna, zwłaszcza te balkonowe są domknięte oraz odciąć dopływ gazu i zakręcić wodę. Ponadto, konieczne jest sprawdzenie stanu zamków drzwi wejściowych oraz bramy wjazdowej, a także poprawność działania rolet antywłamaniowych, jeśli takowe posiadamy.

Niestety, niektórych zdarzeń nie powstrzymamy, zwłaszcza gdy będziemy setki kilometrów od domu. Wówczas dobrym rozwiązaniem, będzie ubezpieczenie całej nieruchomości.

– Dzięki temu, w razie nieoczekiwanych zdarzeń losowych, możemy starać się o odszkodowanie, które pokryje koszty skradzionych lub uszkodzonych elementów wyposażenia - mówi Ewelina Duchnik z firmy ubezpieczeniowej Ewedus w Puławach. - Zazwyczaj polisa dzieli się na ochronę ruchomości i nieruchomości przed kradzieżą oraz przed zdarzeniami losowymi.

Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują również tzw. polisy all risk, czyli takie, które obejmują swym zakresem wszystkie zdarzenia niepożądane - od kradzieży i włamania, poprzez pożary, powodzie i wypadki losowe. - To kompleksowe i wygodne rozwiązanie, jednak zdecydowanie droższe. Najczęściej możemy samodzielnie ustalić kwotę ubezpieczenia i jego zakres - czy ma obejmować np. ogród, garaż i elementy ogrodzenia – dodaje Ewelina Duchnik.

Ceny ubezpieczenia są uzgadniane indywidualnie, w zależności od specyfiki nieruchomości. Jego wysokość zależy od roku budowy domu lub mieszkania, jego powierzchni oraz wielkości miejscowości, w której się znajduje. - Przy wycenie bierzemy pod uwagę średnie ceny za metr kwadratowy – wyjaśnia przedstawicielka firmy Ewedus. - Kolejnym elementem jest rodzaj wyposażenia i obecność dodatkowych zabezpieczeń, takich jak monitoring, alarm, drzwi czy żaluzje antywłamaniowe.

Pamiętajmy też, że naszego dobytku nie możemy ubezpieczyć jedynie na krótki wyjazd. Decyzja o wykupieniu polisy powinna być zatem dobrze przemyślana. - Najkrótszy okres na jaki możemy ubezpieczyć dom, to rok – mówi  Ewelina Duchnik. - Nie można ustalić ubezpieczenia krótkoterminowego, np. na miesiąc, ale można je wykupić nawet na dzień przed wyjazdem. Warto jednak  nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

KOMENTARZE

Demograficzny alarm. Za późno?

Polska znajduje się w fazie kryzysu demograficznego: współczynnik dzietności spadł...

Czujniki ruchu pokrzyżują plany złodziejowi!

Dobry i zaprzyjaźniony sąsiad lepszy od alarmu, ale warto...

Jak kupić bezpieczny zamek do drzwi wejściowych

Dla zapewnienia bezpieczeństwa domu i jego domowników szczególnie istotne są drzwi wejściowe, wyposażone w solidny zamek. Dlatego wybór obu tych elementów warto przed zakupem dobrze przemyśleć...

Jak przygotować wygodny dom dla seniora?

W starzejącym się społeczeństwie potrzeby seniorów stają się szczególnie ważne. Bez względu na to, czy starsza osoba wprowadza się do swoich dzieci i wnucząt, czy też woli mieszkać w pojedynkę, warto zadbać...

zobacz więcej
Reklama

Jak dobierać meble do sypialni?

Dlaczego sypialnia jest tak ważnym pomieszczeniem w naszym domu? Jeśli spróbujemy zastanowić...

Kiedy warto wybrać karnisze ścienne do mieszkania?

Nie jesteś przekonany, jaki rodzaj karnisza wybrać...

Jak sfinansować wykończenie mieszkania?

Z wykończeniem mieszkania wiąże się konieczność posiadania określonej kwoty pieniędzy. W zależności od rodzaju i kosztów pracy, powinniśmy wybrać odpowiedni sposób na uzyskanie potrzebnej kwoty. Istnieje kilka...

Ogrodniczy hit sezonu, czyli indiańska trawa mydlana

Nasiona kupimy za 5 zł w sklepie ogrodniczym. Przed posadzeniem moczymy w rumiankowej herbacie, umieszczamy w doniczce. Tak wyhodujemy kwitnącą trawę, która stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu...

Dzikimi kaczeńcami obsadzisz oczko wodne

Kwitnące na żółto kaczeńce, czyli knieć błotna, mogą ozdobić oczko wodne w ogrodzie. Lubią tereny wilgotne i są całkowicie mrozoodporne. Kwitną wiosną, tworząc przy sprzyjających warunkach, kępy do 50...

Reklama

Piwonie zakwitają zazwyczaj w trzecim roku po posadzeniu. Są żarłoczne

Któż nie zna piwonii?! Charakterystyczne powycinane zielone lub zielonobordowe liście i okazałe, często pachnące pojedyncze lub pełne kwiaty, w...

Jak pralko-suszarka radzi sobie z alergenami i bakteriami

Nie tylko w czasach epidemii opłaca się przestrzegać higieny, by zachować zdrowie. Częste pranie również pomaga ochronić domowe terytorium przed bakteriami przyniesionymi z zewnątrz...

Okno dla alergika - nawiewnik z filtrem na grzyby i pleśnie

Okienne nawiewniki mogą być wyposażone w filtry antyalergiczne, które wyłapią 99 proc. pyłków, grzybów i pleśni.

Willa pod strzechą. Architektura inspirowana ludowym budownictwem

Polska Chata to projekt, który powstał na wielohektarowej posiadłości. Jezioro, las, sielskie klimaty. Pasowała w tym miejscu budowla inspirowana budynkami znanymi...

Kawałek kwietnej łąki można posiać pod domem

Wraca moda na kwietne łąki. Można także kwietną wyspę zafundować sobie pod domem na równo wystrzyżonym trawniku. W sklepach ogrodniczych znajdziemy mnóstwo propozycji takich mieszanek w bardzo...

zobacz więcej

POLECANE

RZESZÓW WEATHER
Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.