Ewelina Czyżewska
Dodano: 13-01-2017
Dla zapewnienia bezpieczeństwa domu i jego domowników szczególnie istotne są drzwi wejściowe, wyposażone w solidny zamek. Dlatego wybór obu tych elementów warto przed zakupem dobrze przemyśleć. Jakie są rodzaje zamków i na co należy zwrócić uwagę, by nie martwic się o swój dobytek oraz czuć się bezpiecznie we własnym swoim domu?
Przy wyborze zamka do drzwi wejściowych, ważnym czynnikiem jest sposób otwierania go zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Od wewnątrz powinien być łatwy do otwarcia, najlepiej pokrętłem lub gałką, przy czym gałka jest niedopuszczalna, gdy w drzwiach jest zwykła szyba. To ważne, z uwagi na ochronę życia domowników, by np. w trakcie pożaru mieć możliwość opuszczenia pomieszczenia przez drzwi. Ale ważna jest również ochrona przed włamaniem.
Drzwi antywłamaniowe – tylko z certyfikatem
Zamki do drzwi wejściowych podzielić można na dwa typy - główny i dodatkowy. Główny zabezpiecza drzwi przed włamaniem, natomiast dodatkowy pełni funkcję pomocniczą. Różnica między nimi polega na wykorzystanej technologii i sposobie montowania. Aby jednak czuć się w pełni bezpiecznie, warto montować obydwa albo pomyśleć nad mechanizmem antywłamaniowym.
- Żeby o drzwiach mówić, że są antywłamaniowe, trzeba mieć na nie certyfikat – mówi Zbigniew Rykała, właściciel firmy Max-Metal, zajmującej się m.in. sprzedażą i produkcją wkładek do zamków drzwi wejściowych. – Jest to certyfikat Instytutu Mechaniki Precyzyjnej oraz Komendy Głównej Policji. Tego typu drzwi mogą być wyposażone w atestowany zamek lub wkładkę do zamku z atestem. Mogą to być również całe drzwi certyfikowane, ale by uznać je za antywłamaniowe, muszą być poddane specjalnym atestom.
- Certyfikowane wkładki do zamków w Polsce mają oznaczenie C – wyjaśnia ekspert. - Jeżeli chodzi o wymogi europejskie, to jest to klasa szósta bądź siódma. Na każdy wyrób certyfikowany są 24 miesiące gwarancji.
Certyfikowany produkt musi mieć odpowiednie zabezpieczenia
- Antywłamaniowe zamki czy też wkładki posiadają odpowiednie zabezpieczenia, które chronią je przed atakiem włamywaczy - tłumaczy ekspert. - Są to hartowane elementy, które trudno jest np. rozwiercić. By to zrobić, potrzebujemy czasu i odpowiedniego sprzętu, na co nie może sobie pozwolić złodziej. Poza tym, wkładka ta musi być zabezpieczona odpowiednim szyldem, który nie ma wkrętów na zewnątrz drzwi. Takie drzwi wyposażone są jedynie w klamkę, która wkręcana jest od wewnątrz drzwi.
Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają dwóch zamków, z czego jeden musi być certyfikowany
Decydując się na zakup odpowiedniej wkładki do drzwi wejściowych, musimy zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie umieścił na opakowaniu producent.
- Niestety, w marketach dostępne są wkładki, gdzie na opakowaniu jest duże „C”, które jednak nie świadczy o tym, że produkt jest atestowany, a informuje nas jedynie o stopniu odporności na korozję – uczula Zbigniew Rykała. – Ponadto, musimy zwrócić uwagę na jakość produktu. Najmniej bezpieczne są bowiem wkładki sprowadzane z Chin. Zbudowane są one z plastikowych elementów, które złodziej może bez usterki otworzyć, a później za sobą zamknąć.
Warto też dobrze zastanowić się nad wyborem drzwi wejściowych. Przed zakupem, zwracamy uwagę na grubość zewnętrznej strony. Jeśli drzwi są zbyt cienkie, nie jesteśmy w stanie schować wkładki, która powinna wystawać poza szyld tylko trzy milimetry. Dobrym rozwiązaniem jest tzw. szyld AXA. Często się jednak zdarza, że w montowanych zwłaszcza w blokach drzwiach, wkładka wystaje poza szyld aż sześć milimetrów. Tak wystającą, zdecydowanie łatwiej jest wyłamać.
- Jednym z najlepszych zamków, który można kupić w dobrej cenie jest ZX – wszystkim znany jako „Gerda” – mówi ekspert w produkcji wkładek do zamków drzwi wejściowych. - Jego niemiecki odpowiednik kosztuje trzy razy tyle. Jest to zamek atestowany w klasie C, wyposażony w specjalny klucz, a w środku wkładki są elementy hartowane. W razie awarii, otwarcie drzwi wyposażonych w zamek Gerdy, zajmuje 2,5 godziny.
Dorabianie klucza
- Jeśli wkładka wyposażona jest w klucz z numerem kodu, a kod umieszczony jest również na dołączonej karcie, dodatkowy klucz wyrabia się na podstawie numeru kodu – tłumaczy Zbigniew Rykała. - Gwarantuje to stałą jakość wszystkich kluczy. Karta kodowa ma dodatkowo tę zaletę, że nie trzeba oddawać swojego klucza. Ale uwaga! Dobrze jest, jeśli klucz dorabiany jest u autoryzowanego dealera. W ten sposób mamy pewność, że klucza nie dorobi osoba nieuprawniona, uzyskując w ten sposób dostęp do naszego domu.
Koszt wkładki
- Koszt zakupu wkładki z certyfikatem zaczyna się od 150 zł – mówi Zbigniew Rykała. – Są też komplety wkładek wyposażonych w 6 kluczy, gdzie obie wkładki otwieramy jednym kluczem. Wówczas cena zaczyna się od 200 zł, w zależnościom od rozmiaru wkładki.
KOMENTARZE
Rozpoczęły się wakacje - o czy warto pamiętać?
W ramach organizowanej po raz piąty akcji informacyjnej...
Okna, drzwi i rolety. Stolarka okienna najlepsza na taras
Taras to miejsce, które kojarzy się...
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie
Jakie przepisy obowiązują osobę, która decyduje się wynająć swoje mieszkanie...
Volvo S90 i V90 - nowy wzorzec bezpieczeństwa
Marka Volvo liczy niemal 90 lat. Jeszcze nigdy nie przechodziła ona tak dynamicznych i głębokich zmian. Po zaprojektowanym od nowa flagowym SUV-ie XC90, przyszedł czas na dwa kolejne modele. Polsce przypadł...
Sprawdzaj olej - pojeździsz dłużej
Wielu kierowców nie ma nawyku sprawdzania poziomu oleju w silniku, zanim nie zacznie się świecić lub migać jego kontrolka. Obecne silniki są coraz bardziej obciążane. Niektóre marki nawet te premium, aby obniżyć koszty...
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Ekologiczne postanowienia na nowy rok dla miłośników natury
Zdrowe odżywianie jest ważne...
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, zależy w dużej mierze od konstrukcji budynku i zastosowanych materiałów budowlanych. Słyszeliście o prądach konwekcyjnych...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego. Cebulki można przechować w domu, wsadzając je do doniczek, i tak uratować swoje tulipany, hiacynty, krokusy i irysy.
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...
Łazienkowe rośliny - kiedy jest światło i wybór spory!
Jakie rośliny dobrze się czują w łazience? Kiedy jest doświetlona, wybór mamy naprawdę spory. Możemy stawiać na kwitnące fiołki czy storczyki lub zielone pióropusze paproci. ...