Reklama

Dom

Domowy kosz na śmieci – już nie tylko pod zlewem

Opracowała Ewelina Czyżewska
Dodano: 20.10.2017
35508_kosz-714x500
Share
Udostępnij

Wolnostojący z workiem i pokrywką, bezdotykowy, prosty zestaw do segregacji śmieci czy może mechaniczny utylizator? Ilość dostępnych na rynku rozwiązań, może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy ja dobrać je do naszych potrzeb.

Jednym z warunków utrzymania czystości w kuchni, jest odpowiedni dobór kosza na śmieci. Należy więc zastanowić się nie tylko nad zakupem konkretnego modelu, ale też znalezieniem miejsca na kosz, by był wygodny w użytkowaniu. Funkcjonalny pojemnik na odpady ułatwia bowiem przygotowywanie posiłków oraz codzienne porządki w domu.

„Dobre” miejsce na śmietnik

Dobór kolorów, kształtów i rozmiarów kuchennego śmietnika zależy przede wszystkim od tego, gdzie jest umiejscowiony. Jeśli chowamy go do szafki pod zlewozmywakiem, wygląd ma mniejsze znaczenie. W tym wypadku optymalnym rozwiązaniem jest montaż tzw. sortownika szafkowego, czyli uniwersalnego kosza umożliwiającego segregowanie odpadów w kilku oddzielnych pojemnikach. Najczęściej mocowany jest do wewnętrznej części drzwiczek szafki lub w pojemnej szufladzie. W przypadku szafek narożnych przytwierdza się go również na statycznym, metalowym stelażu, który posiada dodatkowe miejsce np. na środki czystości czy ściereczki. Aby zaoszczędzić dodatkową przestrzeń, szczególnie w małych kuchniach, można we wnęce między szafkami, pionowo umieścić zamykane pojemniki w kształcie wyciąganych szuflad.

Śmietnik w stylu retro czy nowoczesny bezdotykowy

Pojemnik na odpady to niewątpliwie niezbędny element każdej kuchni. Najczęściej jednak zastanawiamy się, jak go sprytnie ukryć, a okazuje się, że można też z niego uczynić ozdobę – tym bardziej, jeśli jest to estetycznie wykończony pojemnik z pokrywką w stylu retro lub z ręcznie malowanym wzorem. Podczas urządzania kuchni warto też zadbać o ergonomię. – Aby praca w kuchni była wygodna, wszystkie elementy, poczynając od mebli i sprzętów, aż po dodatki powinny być funkcjonalnie rozmieszczone. Dotyczy to szczególnie kosza na odpady, który powinien być przede wszystkim łatwo dostępny, a jego pojemność dostosowana do ilości i rodzaju odpadów, jakie najczęściej wytwarzamy – mówi Tomasz Bytnar, ekspert marki KERNAU. – Innowacyjnym rozwiązaniem jest także zasilany bateryjnie model bezdotykowy. To bardzo wygodne i higieniczne rozwiązanie. Taki pojemnik działa na zasadzie czujnika zbliżeniowego – klapa otwiera się automatycznie, gdy chcemy wrzucić coś do środka. Wygodny jest również wbudowany w szafkę kosz uchylany jednym naciśnięciem pedała przy podłodze.

Segregacja odpadów

Z roku na rok nasza świadomość ekologiczna wzrasta, dlatego coraz częściej segregujemy śmieci i kompostujemy odpady organiczne. Nie jest to już tak czasochłonne i trudne do wykonania zadanie. Jednym z najnowszych i najwygodniejszych rozwiązań są domowe utylizatory bioodpadów. – Urządzenie tego typu, potrafi w ciągu trzech godzin zmniejszyć o ponad 90 procent ilość wrzuconych bioodpadów – wyjaśnia ekspert marki KERNAU. – Wrzucamy do niego wszelkie obierki, fusy z kawy, skorupki jaj, a nawet kości czy muszle, które po zmieleniu, schłodzeniu i osuszeniu, staja się ekologicznym i bezzapachowym proszkiem. Możemy go później wykorzystać jako naturalny nawóz do kwiatów. Nowoczesne utylizatory mają kompaktowe rozmiary i niewielką wagę, a więc bez problemu możemy umieścić je zarówno na kuchennym blacie, jak i w szafce pod zlewem.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy