Opracowanie Katarzyna Grzebyk
Dodano: 30-01-2020
Porządek w szafie, szufladach kuchennych i na biurku? Wbrew powszechnym opiniom nie jest efektem nieustannego sprzątania i przekładania rzeczy z miejsca na miejsce, ale właściwej organizacji i przechowywania. Jak utrzymać ład w domu? Najpierw dokonaj selekcji i pozbądź się niepotrzebnych przedmiotów, a potem dla każdej rzeczy znajdź odpowiednie miejsce.
Organizacja wnętrza szafy – proste sposoby
Dobrze zorganizowana szafa pozwala znacznie skrócić czas wpatrywania się w jej zawartość, a wybór codziennego zestawu ubrań jest zdecydowanie szybszy i łatwiejszy.
Na początek zastanów się, czy wszystko, co znajduje się w twojej szafie, jest ci niezbędne. Porządki warto rozpocząć od starannej selekcji – wybierz tylko te elementy, których naprawdę potrzebujesz i te, z których regularnie korzystasz. Po takiej eliminacji, zastanów się ile przestrzeni zajmą wybrane przez artykuły i wybierz dla nich odpowiednie miejsce.
W każdej szafie powinny znajdować się drążki na ubrania, półki, miejsce na pudełka, a także szuflady o różnej głębokości na drobne dodatki. Aby utrzymać porządek na dłużej, zacznij od pogrupowania ubrań.
Na jednej półce mogą znaleźć się t-shirty, bluzki i koszulki, na innej spodnie, a kolejną przeznacz na bluzy, swetry. Ubrania, z których nie korzystasz w danej porze roku, umieść w ozdobnych pudełkach, które będą chronić je przed kurzem i zabrudzeniami.
Za sprawą specjalnych wieszaków przeznaczonych do spodni i krawatów, koszuli i marynarek z łatwością utrzymasz porządek również w tej części szafy, a dzięki specjalnemu, dodatkowemu oświetleniu szafy bez problemu znajdziesz potrzebne rzeczy o każdej porze dnia.
Jeśli natomiast twoje łóżko wyposażone jest w pojemnik do przechowywania – zagospodaruj również tę przestrzeń. Niech znajdą się tam elementy, z których korzystasz rzadziej – koce, śpiwory, zapasowe komplety pościeli.
Jak wygodnie przechowywać artykuły kuchenne
Porządek w kuchni sprawia, że nie tylko chętniej w niej przebywamy, ale też z wielką przyjemnością przygotowujemy posiłki dla bliskich.
Organizowanie przestrzeni kuchennej rozpocznij od szczegółowej segregacji – pozbądź się patelni, której nie używasz od kilku lat, pęknięta przykrywka na pewno nie będzie już potrzebna, a kolejna miska zajmuje tylko przestrzeń w szafce.
Gdy już zakończysz etap porządków, zaplanuj rozkład swoich produktów w kuchni. Na półkach, które znajdują się w zasięgu ręki umieść naczynia, z których korzystasz każdego dnia – na jednym poziomie ułóż kubki, drugi niech zajmą talerze i miseczki. W szufladzie podzielonej na części umieść sztućce, a w kolejnej przybory kuchenne – łyżki, łopatki, chochle.
Dolne szafki przeznacz na duże naczynia, garnki, formy do pieczenia, a także przyrządy kuchenne, których nie używasz regularnie. Podczas organizacji przestrzeni kuchennej przydadzą się również specjalne pojemniki, bądź słoiki do przechowywania żywności, które nie tylko są praktyczne, ale również bardzo estetyczne.
Doskonałą metodą na organizację przestrzeni kuchennej jest wybór systemu mebli modułowych, który oferuje wiele ciekawych rozwiązań.
- Jednym z nich jest system Qubik z systemem półek z prowadnicami, które umieszczone są w szafkach narożnych. Ułatwiają przechowywanie i wyjmowanie – naczyń, garnków i patelni. W przypadku przechowywania artykułów spożywczych doskonale sprawdzi się system Cargo, który oferuje wysokie bądź niskie wysuwane szafki i wielofunkcyjne kosze – radzi Jakub Madej, ekspert ds. mebli kuchennych salonów Agata.
Porządkujemy miejsce pracy
Domowe warunki często potrafią zmniejszyć motywację do pracy. Są jednak na to właściwe sposoby – odpowiednie wydzielenie przestrzeni i zaaranżowanie jej w sposób dostosowany do potrzeb zawodowych.
Jeśli głównym narzędziem pracy jest komputer, powinien on zajmować centralne miejsce na biurku. Ważne, aby dookoła znajdowały się wyłącznie artykuły niezbędne podczas pracy. Dlatego pożegnaj się z dawno niedziałającymi sprzętami, niepiszącymi długopisami, figurkami na szczęście i dokumentami sprzed kilku lat.
W zupełności wystarczy kalendarz, notatnik i jeden ulubiony długopis – pozostałe artykuły biurowe trzymaj w pudełku w szufladzie. Dokumenty, teczki i wszelkie materiały papierowe warto umieścić w specjalnie oznaczonych pudełkach. Możesz wybrać kilka różnych kolorów pojemników i posegregować swoje dokumenty tematycznie, a następnie umieścić je na szafce tuż obok biurka.
Utrzymanie porządku wymaga odpowiedniego zorganizowania i systematyczności. Z pewnością pomogą w tym funkcjonalne meble i dodatki.
KOMENTARZE
Inwestycja w nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości, to dla wielu świetny sposób na ulokowanie pieniędzy. Zdaniem ekspertów...
Zastawa na spotkania biznesowe
Konferencje, narady, spotkania firmowe lub z klientami. To okazje, które wymagają odpowiedniego...
Jakich domów chcą rzeszowianie?
Z Piotrem Orlewskim, architektem z Pracowni Projektowej Architektoniczno-Budowlanej Orlewski...
To zbyt błahy powód, by związki zawodowe szły na konfrontację
Z Leszkiem Waliszewskim, byłym związkowcem - w 1981 r. przewodniczącym największego regionu NSZZ "Solidarność" ? Śląsko-Dąbrowskiego (1,4 mln członków), a obecnie...
Wypisz, wymaluj nowoczesne wnętrze
Zamiast jaskrawych kolorów biało - czarne przestrzenie, które są doskonałym tłem dla detali, materiałów i faktur mebli, do tego proste geometryczne wzory i formy. To skrócony, ale sprawdzony przepis na urządzenie nowoczesnego...
Jak zbudować taras, który łatwo będzie naprawić
Dobrym rozwiązaniem w budowie tarasu jest wykorzystanie...
Cebulki kwiatów mogą przezimować w domu
Zapomniałeś posadzić we wrześniu kwiaty cebulowe? Nic straconego...
Przeciągi w domu? Jak dom nieocieplony, to i mikroklimat nietęgi
Jakość powietrza...
Spółdzielnia w Łańcucie inwestuje w wiatraki i inteligentne systemy. Ma być taniej
Odnawialne źródła energii, termomodernizacja, inteligentne rozwiązania rodem ze Szwecji – Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie...
Meble z betonu - pomysły na strefę relaksu w ogrodzie
Sofa z betonu? Na pierwszy rzut oka taki pomysł może wydawać się dość szalony albo co najmniej ekstrawagancki, gdyż zwykle wypoczynek kojarzy się większości osób z zielenią i...
Gotu kola z doniczki - lecznicza roślina z własnej uprawy
Suplementy diety z wyciągiem z azjatyckiej rośliny, zwanej gotu kola, pomagają w koncentracji, kojarzeniu, pamięci. Roślina ma też wiele innych dobroczynnych dla zdrowia właściwości...
Sposoby na rośliny w ciemnej łazience
Bez światła rośliny nie będą prawidłowo rosły. Ale jeśli ktoś koniecznie chce w ciemnej łazience mieć doniczkowy okaz - sposoby się znajdą.
Naturalna podłoga z linoleum?
W ostatnich latach na skutek zmian klimatycznych zachodzi wiele niepokojących zjawisk, takich jak globalne ocieplenie, susze, powodzie czy huragany. Dlatego w materiałach wykończeniowych coraz większy nacisk kładzie się na skutki ich produkcji...
Łazienkowe rośliny - kiedy jest światło i wybór spory!
Jakie rośliny dobrze się czują w łazience? Kiedy jest doświetlona, wybór mamy naprawdę spory. Możemy stawiać na kwitnące fiołki czy storczyki lub zielone pióropusze paproci. ...
W kuchni światło nieco ciemniejsze - trendu w oświetleniu 2021
W nowoczesnej kuchni jaśniejsze światło ustępuje ciemniejszemu, a spójne oświetlenie umożliwiają taśmy LED.
Biel i czerń, a może róż? Łazienka w kolorach 2021
Nieśmiertelna biel i czerń, ale także mięta, ale także róż - jest kilka wariantów kolorystycznych dla modnej łazienki 2021. Ważne, by całość odpowiednio stonować, a wnętrze było...