Reklama

Dom

Światłem dzielimy salon na strefy

Redakcja
Dodano: 22.05.2020
50854_novodworski
Share
Udostępnij
Światło dodaje wnętrzu charakteru i podkreśla jego atuty. Jak rozmieścić je w salonie, jakie dobrać lampy? Razem z ekspertem marki Nowodvorski Lighting szukamy ciekawych rozwiązań.

Pokoje dzienne bywają różne – począwszy od niewielkich wnętrz w blokach mieszkalnych, poprzez popularne obecnie salony z małym aneksem kuchennym, na dużych przestrzeniach z otwartą kuchnią i jadalną kończąc. Z tych też względów projektując oświetlenie w głównym pomieszczeniu, warto na początku przyjrzeć się jego rozmiarom i układowi, przemyśleć swoje potrzeby i rozplanować najważniejsze elementy wyposażenia. Dzięki temu bez trudu uda się stworzyć maksymalnie funkcjonalną i dobrze doświetloną przestrzeń, a do tego zgodną z gustem domowników.
 
 
Barrel Nowodvorski
 
– W przypadku niewielkich pomieszczeń, pełniących wyłącznie funkcję salonu, najlepiej jest skupić się na centralnym źródle światła w postaci efektownego plafonu lub lampy wiszącej, wzbogacając je oświetleniem dodatkowym, np. w postaci kinkietów czy reflektorków. Warto również pomyśleć o lampie podłogowej lub stołowej ustawionej np. przy fotelu do czytania. Przestronniejsze wnętrza, połączone z kuchnią i jadalnią, wymagają bardziej rozbudowanego systemu oświetlenia, w którym poszczególne lampy będą ze sobą współgrać i tworzyć jedną, spójną aranżacyjnie całość – tłumaczy Małgorzata Nowodworska, ekspert marki Nowodvorski Lighting.
 
Najbardziej popularnym rozwiązaniem świetlnym do salonu otwartego na kuchnię jest zastosowanie w części wypoczynkowej oraz nad stołem jadalnianym lampy wiszącej z tej samej serii. W zależności od potrzeby doświetlenia wybranej strefy zamontować można oprawy z pojedynczym źródłem światła.
 
– Wykorzystanie kilku lamp rozmieszczonych w różnych częściach pomieszczenia sprawdza się pod względem praktycznym i pozwala na elastyczne tworzenie świetlnych aranżacji. Duże możliwości w tym zakresie dają systemy konfigurowalne, takie jak system Profile lub system Cameleon marki Nowodvorski Lighting. Pierwszy z nich kompletujemy, dobierając szyny o długości 1 m i 2 m, łączniki i oprawy, które można ze sobą łączyć uzyskując atrakcyjne aranżacje oświetleniowe, zarówno w wersji podtynkowej, jak i natynkowej. Co ważne jest to system jednoobwodowy, który w zależności od potrzeb można skonfigurować jako kilka oddzielnych obwodów. System Cameleon pozwala natomiast na bardziej kreatywne koncepcje i stworzenie własnego projektu oświetlenia. Wybierać można spośród różnych stylów i materiałów kloszy, a także różnych rodzajów i długości zawieszeń – wyjaśnia specjalistka.
 
Planując oświetlenie w domowym salonie warto również zastosować lampy punktowe, np. kinkiety czy listwy LED. Tego rodzaju oświetlenie pomaga stworzyć we wnętrzu przyjemną atmosferę podczas oglądania telewizji czy słuchania muzyki, a w razie potrzeby zapewni intymność, sprzyjającą relaksowi i odpoczynkowi. Do tego znakomicie podkreśli najbardziej reprezentacyjne elementy pokoju – stylowe lustro, ulubione dzieło sztuki, dekoracyjną zabudowę czy galerię rodzinnych zdjęć.
 
Styl i elegancja
 
Układ funkcjonalny to kwestia, która bez wątpienia jest niezwykle istotna z punktu widzenia użytkowania salonu. Dla większości domowników najważniejsze są względy wizualne: kolory, faktury i formy poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza. Lampy nie są tutaj wyjątkiem, a wręcz stanowią jeden z najważniejszych akcentów dekoracyjnych.
 
 
Imbria Nowodvorski
 
– Dobrze dobrane oświetlenie jest w stanie podkreślić najważniejsze atuty pomieszczenia i sprawić, że cały wystrój salonu będzie ze sobą harmonizował. Dzieje się tak za sprawą dużej liczby dostępnych na rynku modeli lamp, które dopasować można stylistyką do różnorodnych wnętrz od klasycznych, po industrialne – mówi Małgorzata Nowodworska, ekspert marki Nowodvorski Lighting. – W salonie urządzonym w modnym klimacie loftowym świetnie sprawdzą się na przykład lampy, które łączą lakierowaną na czarno stal z kulistymi kloszami z przydymionego szkła lub też wykonane ze szkła klosze w kształcie gruszki z precyzyjnym wykończeniem z mosiądzu. Miłośnikom klasyki w nowoczesnym wydaniu spodobają się z kolei imponujące lampy wiszące Laser, które świetnie sprawdzą się zarówno w centralnym punkcie pomieszczenia, jak i nad stołem w jadalni. Lampy sufitowe i ścienne z kolekcji Stalactite w kolorze czarnym i białym, oraz wykonane z mosiądzu to z kolei fantastyczna propozycja do eleganckiego salonu. Ciekawą opcją, sprawdzającą się zarówno w prostych, skandynawskich stylizacjach, jak i w ultrakobiecych wnętrzach są oprawy wiszące lub przylegające do sufitu plafony. W przypadku takich prostych opraw najważniejsza jest zabawa kolorem, ponieważ dostępne są one do wyboru w 7 stonowanych i modnych barwach – białej, różowej, granatowej, szarej, czarnej, czarnej ze złotym wnętrzem i oliwkowej zieleń ze złotym wnętrzem. Kolory te można dowolnie ze sobą zestawiać, zachowując przy tym jedną linię stylistyczną. W nowoczesnym pokoju ciekawy akcent, przełamujący nieco prostą aranżację, będą stanowiły lampy w modnym granacie czy oliwkowej zieleni ze złotym wykończeniem. Natomiast do typowo męskich salonów pasują lampy w odcieniach głębokiej czerni lub szarości.
 
Salony urządzone w popularnym w ostatnich latach stylu rustykalnym warto wyposażyć w lampy wykonane z naturalnych materiałów: drewna czy różnego rodzaju tkanin, natomiast w pomieszczeniach o klasycznym charakterze doskonale sprawdzą się żyrandole i kinkiety nawiązujące wyglądem do lamp w stylu art deco lub ozdobnych kandelabrów.
 
Oświetlenie w salonie to temat, który analizować można na setki różnych sposobów. Planując rozmieszczenie źródeł światła i wybierając modele lamp do własnego pokoju dziennego warto jednak skupić się przede wszystkim dwóch aspektach: funkcjonalności i spójności stylistycznej. Jeżeli zachowane zostaną te zasady to pomieszczenie z pewnością spełni zarówno praktyczne, jak i estetyczne wymogi domowników.
 
 
Fot. Nowodvorski
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy