Reklama

Dom

Nowe rozwiązania w lodówkach pozwalają na bezpieczne zamrażanie żywności

Redakcja
Dodano: 17.07.2020
51144_szuflada
Share
Udostępnij
Jak dołożyć nowy produkt do zamrażarki, aby nie jego temperatura nie wpłynęła na żywność już zamrożoną? W lodówkach pojawiły się nowe rozwiązania, które takie zagrożenie eliminują.
 
Zanim umieścimy jedzenie w zamrażalniku należy włożyć je do szczelnego opakowania. Dobrze sprawdzą się do tego plastikowe pojemniki albo specjalne woreczki przeznaczone do mrożenia, które posiadają klips zabezpieczający. Są one szczelne, dzięki czemu nie dochodzi do zmiany w strukturze białek podczas przechowywania żywności. Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie czystych pudełek po lodach lub margarynie. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu mrożonych produktów przedłużymy ich przydatność do spożycia, ale również zapobiegniemy przenikaniu zapachów.    
 
Warzywa przed zamrożeniem można zblanszować, czyli na chwilę wrzucić do wrzątku, a następnie do zimnej wody. Mięso myjemy i porcjujemy tak, aby za każdym razem wyjmować z zamrażalnika tyle ile potrzebujemy. Bardzo wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie przygotowanie karteczek z opisami zawartości woreczków lub pudełek z dokładną datą umieszczenia ich w zamrażalniku. 
 
Proces mrożenia i zaawansowane technologie 

Proces mrożenia powinien odbywać się w temperaturze od -18° C, ponieważ wtedy produkty spożywcze  nie tracą wartości odżywczych, a także nie rozwijają się w nich bakterie. Bardzo zdrowym i zarazem bezpiecznym rozwiązaniem jest opcja szybkiego mrożenia. Co to oznacza? Jest to funkcja pozwalająca na szybkie obniżenie temperatury w zamrażarce. Używana po dopełnieniu zamrażarki nowymi produktami zapobiega rozmrożeniu tych, które znajdują się już wewnątrz. Szybkie mrożenie skutkuje mniejszym spadkiem wartości odżywczych oraz masy mrożonych produktów.
 
Producenci sprzętu AGD opracowują rozwiązania, które mogą temu zapobiec. Przykładowo marka Haier wprowadziła innowacyjne rozwiązanie Fresher Pad. Fresher Pad to aluminiowa taca, która została zaprojektowana specjalnie, aby przyspieszyć proces zamrażania. Dzięki niej cały proces odbywa się 3 razy szybciej, dzięki czemu unikamy utraty składników odżywczych w produktach.
 
Czas przechowywania
 
Niestety nie wszystkie produkty nadają się do zamrożenia albo mogą przebywać w zamrażarce tak długo jak nam się wydaje. Na przykład mięso może pozostać w zamrażarce nawet rok, ale mięso mielone już tylko miesiąc! Warzywa powinniśmy przechowywać od 6 do 12 miesięcy, ale wszystko zależy od tego, jaką ilość wody w sobie zawierają. Niestety warzywa i owoce składające się głównie z wody nie będą wyglądały najlepiej po rozmrożeniu. Stracą swoją sprężystość, kształt, a czasem nawet kolor.
 
Rozmrażanie produktów

Popularną metodą rozmrażania produktów jest pozostawienie ich w kuchni w temperaturze pokojowej. Niestety taką temperaturę bardzo lubią bakterie które szybko się namnażają i mogą wywołać m. in. zatrucie pokarmowe. Najbezpieczniej jest więc rozmrażać produkty pozostawiając je w lodówce. Wspomniane wcześniej lodówki Haier zostały skonstruowane tak, że powietrze kierowane jest dokładnie do tych części urządzenia, w których jest ono potrzebne. Dzięki czujnikom Fresher Sensors owoce i warzywa zachowują swój doskonały smak i wygląd, jedzenie nie „przesiąka” innymi zapachami z lodówki ze względu na czystszy przepływ powietrza, a zarówno mrożenie, jak i rozmrażanie produktów, odbywa się w sposób zdrowy i maksymalnie bezpieczny. 
 
Ważne: Ponowne zamrożenie żywności jest możliwe tylko wówczas, gdy już raz rozmnożone produkty poddamy obróbce cieplnej tzn. ugotujemy, usmażymy lub je upieczemy. 
 
Co możemy bez obaw zamrozić? 
 
mięso, w tym także wędliny czy mięso zmielone lub pasztet
dania gotowe, takie jak pierogi, chili, leczo, zupy, bigos
owoce, także banany czy borówki
warzywa, np. seler, marchew, kalafior, papryka
ciasto francuskie, także kupowane
kruche ciasto
masło
pieczywo
jajka – (bez skorupek!)
zioła
starty żółty ser (jeśli zamrozimy cały, po rozmrożeniu zacznie się kruszyć)
 
Czego nie powinniśmy zamrażać? 
 
nabiał źle znosi niskie temperatury i zmienia swoją konsystencję. Np. jogurt stanie się lodami, a ser się pokruszy
nie powinniśmy zamrażać surowych produktów, które są bogate w wodę – np. ogórków, sałaty, pomarańczy czy arbuzów. W trakcie mrożenia wytwarzają się kryształki lodu, które uszkadzają jedzenie. Pomidory można za to z powodzeniem mrozić w innych daniach lub mrozić w formie pulpy
ugotowanego makaronu, ziemniaków ani ryżu
 
gazowanych napojów
soków (rozwarstwiają się po rozmrożeniu)
sałatek
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy