Reklama

Kraj

Uniwersytet Rzeszowski wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego

Agnieszka Pipała, Magdalena Gronek/PAP
Dodano: 14.05.2021
53757_niedzielski
Share
Udostępnij
Dzięki budowie własnej infrastruktury klinicznej ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego – oświadczył w piątek w Rzeszowie minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie podpisania deklaracji współpracy ws. budowy szpitala uniwersyteckiego w tym mieście.
 
W piątek w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji dotyczącej wspólnych działań na rzecz szpitala uniwersyteckiego.
 
W czasie uroczystości szef resortu zdrowia powiedział, że jeśli nie pojawią się wszystkie ręce na pokładzie, to model walki z pandemią będzie niepełny. Jak ocenił – „niestety odbywałoby się to jeszcze większym kosztem”.
 
Wskazał, że „pandemia nauczyła nas, że zapotrzebowanie na kadry lekarskie musi stać się nie tylko deklaratywnym, ale rzeczywistym priorytetem państwa”.
 
„Doświadczenie pandemii jednoczy nas na tyle, żeby wspólnie w ramach hasła +wszystkie ręce na pokład+ z determinacją robić wszystko, żeby tych kadr medycznych w Polsce nigdy nie zabrakło” – powiedział Niedzielski.
 
„Jako minister zdrowia bardzo cieszę się, że ta inicjatywa, to ziarno, które zostało pięć lat temu zasiane i z takim trudem też pielęgnowane, teraz kiełkuje, już nie tylko pierwszymi absolwentami, ale budową własnej infrastruktury klinicznej, co oznacza, że ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego” – oświadczył.
 
Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że od wielu lat Rzeszów prężnie rozwija się naukowo.
 
Od pięciu lat w Rzeszowie działa kierunek lekarski. W tym roku będziemy mieć pierwszych absolwentów – blisko stu nowych lekarzy wykształconych w Uniwersytecie Rzeszowskim” – zauważył Czarnek. Jak ocenił, „kierunek lekarski rozwija się znakomicie”.
 
Zaznaczył, że rozwój uczelni „jest w żywotnym interesie państwa polskiego”.
 
„Potrzebujemy nowych kadr lekarskich, nowych lekarzy w liczbie kilkudziesięciu tysięcy w perspektywie kolejnych lat. Żeby tak się stało, musimy ich kształcić właśnie w takich nowych miejscach, w takich nowych ośrodkach, jak Uniwersytet Rzeszowski” – powiedział Czarnek.
 
Wskazał, że warunkiem rozwoju Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego jest koncepcja, która będzie konsekwentnie realizowana – budowa szpitala uniwersyteckiego na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1., który będzie zreorganizowany i rozbudowany o nową placówkę wyspecjalizowaną w leczeniu chorób onkologicznych.
 
Uczestniczący w uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że „uczestniczymy naprawdę w historycznej chwili i naprawdę w epokowym wydarzeniu”.
 
Zauważył jednocześnie, że Podkarpacie jest „taką ewidentną białą plamą”, gdzie do tej pory nie było uniwersyteckiego szpitala klinicznego.
 
Podziękował także za podpisanie deklaracji i przypomniał, że gdy przed trzema laty narodził się pomysł, aby szpital uniwersytecki powstał, nie było wówczas realnych źródeł jego finansowania.
 
„Dziś Krajowy Program Odbudowy, potężne środki, które trafią do naszego kraju decyzją naszego parlamentu są naprawdę bardzo, bardzo realne. Ta możliwość wsparcia Uniwersytetu Rzeszowskiego dla przygotowania dokumentacji, którą dzisiaj panowie ministrowie przedłużyli, też jest taką wielką, wielką szansą, aby z Krajowego Programu Odbudowy trafiły środki na budowę i rozbudowę tego szpitala” – podkreślił marszałek woj. podkarpackiego.
 
Dodał, że była już pierwsza próba powołania szpitala, teraz jest podejmowana drugi raz. „Myślę, że na Podkarpaciu zadamy kłam temu przysłowiu, że do trzech razy sztuka, czego sobie i wszystkim państwu życzę” – zakończył Ortyl.
 
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła znaczenie przyszłego szpitala uniwersyteckiego we wzmocnieniu bazy naukowo-dydaktycznej i zwiększeniu dostępności do wysokospecjalistycznych usług medycznych dla mieszkańców, co wpłynie znacząco na poziom bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
 
„Nauka, wykształcone kadry, wysoki poziom leczenia są gwarancją bezpieczeństwa pacjentów. To ważny dzień dla naszego regionu. Podpisanie deklaracji o współpracy na rzecz utworzenia szpitala uniwersyteckiego jest istotnym krokiem w historii podkarpackiej ochrony zdrowia i szansą na zbudowanie pozycji Rzeszowa jako liczącego się ośrodka badawczego” – uznała Leniart.
 
Rektor UR prof. Sylwester Czopek wyraził przekonanie, że dzięki zaangażowaniu uda się stworzyć szpital „który nie tylko otworzy nowy rozdział w życiu Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale będzie budował pozycję naukową Podkarpacia i służył mieszkańcom naszego pięknego regionu” – podsumował prof. Czopek.
 
Budowa szpitala uniwersyteckiego jest jednym z priorytetów regionu zawartym w „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030” przyjętej we wrześniu 2020 r. Inicjatywa zakłada powstanie szpitala uniwersyteckiego na bazie istniejącego już Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie z uwzględnieniem jego rozbudowy o nowoczesny kampus medyczny na terenie gminy Świlcza. Projekt został zgłoszony przez województwo podkarpackie do Krajowego Planu Odbudowy jako potencjalnego źródła środków na inwestycje.
 
Podpisana deklaracja precyzuje role stron w staraniach o powstanie szpitala uniwersyteckiego. Zawiera m.in. postanowienie, że utworzenie szpitala uniwersyteckiego nastąpi w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej woj. podkarpackiego oraz potencjał kadrowy Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykorzystaniem bazy KSW nr 1 w Rzeszowie. Szpital ma uzupełnić bazę szpitalną w regionie, (w pierwszej kolejności ma być ośrodkiem onkologicznym).
 
Ma też kształcić studentów kierunków medycznych na najwyższym poziomie, zapewnić rozwój nowoczesnych technik i technologii medycznych.
 
Woj. podkarpackie ma m.in. wspierać rozwój badań naukowych i medycznych prowadzonych przez Szpital Uniwersytecki, utrzymać poręczenie kredytu restrukturyzacyjnego zaciągniętego przez  KSW nr 1 w Rzeszowie w Banku Gospodarstwa Krajowego w 2017 r.
 
Deklaracja mówi też o możliwości przeprowadzenia przez Uniwersytet Rzeszowski własnego pełnego audytu prawnego i finansowego KSW nr 1 w Rzeszowie przed przejęciem i o powołaniu zespołu roboczego, który do końca 2021 r. przygotuje ostateczną koncepcję przejęcia i reorganizacji oraz dalszego rozwoju KSW nr 1 w Rzeszowie jako Szpitala Uniwersyteckiego. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy