Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Uniwersytet Rzeszowski wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego

A A A
Agnieszka Pipała, Magdalena Gronek/PAP

Dodano: 14-05-2021

 Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Darek Delmanowicz/PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Darek Delmanowicz/PAP

Dzięki budowie własnej infrastruktury klinicznej ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego - oświadczył w piątek w Rzeszowie minister zdrowia Adam Niedzielski w czasie podpisania deklaracji współpracy ws. budowy szpitala uniwersyteckiego w tym mieście.
 
W piątek w budynku Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) z udziałem m.in. ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wojewody podkarpackiego Ewy Leniart i marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji dotyczącej wspólnych działań na rzecz szpitala uniwersyteckiego.
 
W czasie uroczystości szef resortu zdrowia powiedział, że jeśli nie pojawią się wszystkie ręce na pokładzie, to model walki z pandemią będzie niepełny. Jak ocenił – „niestety odbywałoby się to jeszcze większym kosztem”.
Reklama
 
Wskazał, że „pandemia nauczyła nas, że zapotrzebowanie na kadry lekarskie musi stać się nie tylko deklaratywnym, ale rzeczywistym priorytetem państwa”.
 
„Doświadczenie pandemii jednoczy nas na tyle, żeby wspólnie w ramach hasła +wszystkie ręce na pokład+ z determinacją robić wszystko, żeby tych kadr medycznych w Polsce nigdy nie zabrakło” - powiedział Niedzielski.
 
„Jako minister zdrowia bardzo cieszę się, że ta inicjatywa, to ziarno, które zostało pięć lat temu zasiane i z takim trudem też pielęgnowane, teraz kiełkuje, już nie tylko pierwszymi absolwentami, ale budową własnej infrastruktury klinicznej, co oznacza, że ośrodek rzeszowski już na trwałe wpisuje się w mapę akademicką świata medycznego” - oświadczył.
 
Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę, że od wielu lat Rzeszów prężnie rozwija się naukowo.
 
Od pięciu lat w Rzeszowie działa kierunek lekarski. W tym roku będziemy mieć pierwszych absolwentów - blisko stu nowych lekarzy wykształconych w Uniwersytecie Rzeszowskim” - zauważył Czarnek. Jak ocenił, „kierunek lekarski rozwija się znakomicie”.
 
Zaznaczył, że rozwój uczelni „jest w żywotnym interesie państwa polskiego”.
 
„Potrzebujemy nowych kadr lekarskich, nowych lekarzy w liczbie kilkudziesięciu tysięcy w perspektywie kolejnych lat. Żeby tak się stało, musimy ich kształcić właśnie w takich nowych miejscach, w takich nowych ośrodkach, jak Uniwersytet Rzeszowski” - powiedział Czarnek.
 
Wskazał, że warunkiem rozwoju Collegium Medicum Uniwersytetu Rzeszowskiego jest koncepcja, która będzie konsekwentnie realizowana - budowa szpitala uniwersyteckiego na bazie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1., który będzie zreorganizowany i rozbudowany o nową placówkę wyspecjalizowaną w leczeniu chorób onkologicznych.
Reklama
 
Uczestniczący w uroczystości marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl powiedział, że „uczestniczymy naprawdę w historycznej chwili i naprawdę w epokowym wydarzeniu”.
 
Zauważył jednocześnie, że Podkarpacie jest „taką ewidentną białą plamą”, gdzie do tej pory nie było uniwersyteckiego szpitala klinicznego.
 
Podziękował także za podpisanie deklaracji i przypomniał, że gdy przed trzema laty narodził się pomysł, aby szpital uniwersytecki powstał, nie było wówczas realnych źródeł jego finansowania.
 
„Dziś Krajowy Program Odbudowy, potężne środki, które trafią do naszego kraju decyzją naszego parlamentu są naprawdę bardzo, bardzo realne. Ta możliwość wsparcia Uniwersytetu Rzeszowskiego dla przygotowania dokumentacji, którą dzisiaj panowie ministrowie przedłużyli, też jest taką wielką, wielką szansą, aby z Krajowego Programu Odbudowy trafiły środki na budowę i rozbudowę tego szpitala” – podkreślił marszałek woj. podkarpackiego.
 
Dodał, że była już pierwsza próba powołania szpitala, teraz jest podejmowana drugi raz. „Myślę, że na Podkarpaciu zadamy kłam temu przysłowiu, że do trzech razy sztuka, czego sobie i wszystkim państwu życzę” – zakończył Ortyl.
 
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreśliła znaczenie przyszłego szpitala uniwersyteckiego we wzmocnieniu bazy naukowo-dydaktycznej i zwiększeniu dostępności do wysokospecjalistycznych usług medycznych dla mieszkańców, co wpłynie znacząco na poziom bezpieczeństwa mieszkańców regionu.
 
„Nauka, wykształcone kadry, wysoki poziom leczenia są gwarancją bezpieczeństwa pacjentów. To ważny dzień dla naszego regionu. Podpisanie deklaracji o współpracy na rzecz utworzenia szpitala uniwersyteckiego jest istotnym krokiem w historii podkarpackiej ochrony zdrowia i szansą na zbudowanie pozycji Rzeszowa jako liczącego się ośrodka badawczego” – uznała Leniart.
Reklama
 
Rektor UR prof. Sylwester Czopek wyraził przekonanie, że dzięki zaangażowaniu uda się stworzyć szpital „który nie tylko otworzy nowy rozdział w życiu Uniwersytetu Rzeszowskiego, ale będzie budował pozycję naukową Podkarpacia i służył mieszkańcom naszego pięknego regionu” – podsumował prof. Czopek.
 
Budowa szpitala uniwersyteckiego jest jednym z priorytetów regionu zawartym w „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030” przyjętej we wrześniu 2020 r. Inicjatywa zakłada powstanie szpitala uniwersyteckiego na bazie istniejącego już Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie z uwzględnieniem jego rozbudowy o nowoczesny kampus medyczny na terenie gminy Świlcza. Projekt został zgłoszony przez województwo podkarpackie do Krajowego Planu Odbudowy jako potencjalnego źródła środków na inwestycje.
 
Podpisana deklaracja precyzuje role stron w staraniach o powstanie szpitala uniwersyteckiego. Zawiera m.in. postanowienie, że utworzenie szpitala uniwersyteckiego nastąpi w oparciu o mapy potrzeb zdrowotnych, priorytety dla regionalnej polityki zdrowotnej woj. podkarpackiego oraz potencjał kadrowy Uniwersytetu Rzeszowskiego z wykorzystaniem bazy KSW nr 1 w Rzeszowie. Szpital ma uzupełnić bazę szpitalną w regionie, (w pierwszej kolejności ma być ośrodkiem onkologicznym).
 
Ma też kształcić studentów kierunków medycznych na najwyższym poziomie, zapewnić rozwój nowoczesnych technik i technologii medycznych.
 
Woj. podkarpackie ma m.in. wspierać rozwój badań naukowych i medycznych prowadzonych przez Szpital Uniwersytecki, utrzymać poręczenie kredytu restrukturyzacyjnego zaciągniętego przez  KSW nr 1 w Rzeszowie w Banku Gospodarstwa Krajowego w 2017 r.
Reklama
 
Deklaracja mówi też o możliwości przeprowadzenia przez Uniwersytet Rzeszowski własnego pełnego audytu prawnego i finansowego KSW nr 1 w Rzeszowie przed przejęciem i o powołaniu zespołu roboczego, który do końca 2021 r. przygotuje ostateczną koncepcję przejęcia i reorganizacji oraz dalszego rozwoju KSW nr 1 w Rzeszowie jako Szpitala Uniwersyteckiego. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-01-17 18:18
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-01-17
USD 3,9567 -0,08%
EUR 4,5201 -0,38%
CHF 4,3310 -0,36%
GBP 5,4123 -0,49%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Prawdopodobieństwo czwartej fali pandemii w drugiej połowie sierpnia

Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii...

Startuje Loteria Narodowego Programu Szczepień

Od czwartku rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień. Można w niej wygrać nagrody pieniężne...

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.