Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Nasza pozycja w UE będzie tak silna, jak silne będą więzy naszej współpracy

A A A
Rafał Białkowski/PAP

Dodano: 10-06-2021

 Fot. Radek Pietruszka/PAP

Fot. Radek Pietruszka/PAP

Nasza pozycja w UE będzie tak silna, jak silne będą więzy naszej współpracy - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem. Sądzę, że nasze wzajemne stosunki mają ogromy potencjał - ocenił z kolei słowacki premier.
 
Szef słowackiego rządu w czwartek składa oficjalną wizytę, podczas której spotkał się z premierem Morawieckim. Na wspólnej konferencji prasowej Morawiecki podkreślał, że relacje polsko-słowackie są na wielu polach znakomite. "Nie tylko budujemy razem wymiar bilateralny, ale także wymiar Wyszehradzki, Trójmorza i w ramach UE. Te lata dobrej współpracy pomiędzy Polską a Słowacją przyzwyczaiły nas do tego, że patrząc na wzajemne interesy, jednocześnie szanuje się je nawzajem i mamy wspólne cele, wspólne priorytety, o których dzisiaj również rozmawialiśmy".
Reklama
 
Podkreślił jednocześnie, że Europa Środkowa w ostatnich latach stała się dzięki rozwojowi gospodarczemu - Słowacji, Polski, Grupy Wyszehradzkiej - lokomotywą wzrostu gospodarczego. Jak przekonywał również ten rok, po wyjściu z pandemii COVID-19, będzie bardzo dobrym rokiem wzrostu gospodarczego, wzajemnych relacji handlowych i inwestycji.
 
Podkreślił, że wśród tematów rozmów z premierem Słowacji były m.in. połączenia komunikacyjne, które otwierałyby możliwości eksportowe, importowe, inwestycyjne, gospodarcze i biznesowe np. tzw. Via Carpatia, która będzie przebiegała przez Słowację. Wspominał też o turystyce czy połączeniach kolejowych. Jak podkreślił, strategiczne inwestycje będą mogły być realizowane w przyspieszonym tempie także dzięki "dużemu zastrzykowi kapitału z krajowych programów odbudowy".
 
"W obliczu pandemii pokazaliśmy również, że łączy nas coś więcej niż tylko bliskość geograficzna" - mówił polski premier przypominając, że polscy medycy pomagali na Słowacji oraz że oba kraje wspólnie utrzymywały presję na instytucje europejskie, by dostawy szczepionek były jak najszybsze.
 
Jak wskazał Morawiecki, "pandemia na szczęście słabnie, ale nie słabną nasze główne założenia w polityce i relacjach polsko-słowackich". "Po pierwsze to odbudowa gospodarki po pandemii, która nie może bazować tylko na krótkotrwałym optymizmie, ale musi mieć kilka silników i o tym właśnie z panem premierem Eduardem rozmawialiśmy" - podkreślił. "I te silniki dobrze zaczynają z powrotem pracować po COVID-19 i na Słowacji, i w Polsce" - dodał.
Reklama
 
"Nasza pozycja w Unii Europejskiej będzie tak silna jak silne będą więzy naszej współpracy" - podkreślał premier. "Geopolityczne licho nie śpi - wiemy to po różnego rodzaju interwencjach międzynarodowych, polityce międzynarodowej i dużo czasu poświęciliśmy dzisiaj kwestiom bezpieczeństwa, także walce z atakami konwencjonalnymi na Ukrainę, ale także ataki hybrydowymi, bo to jest, niestety, oblicze również współczesnych wojen, kryzysów i zagrożeń" - mówił Morawiecki.
 
Szef polskiego rządu mówił także, że "spójność w ramach V4 jest podbudowana naszymi wzajemnymi relacjami na wielu polach".
 
Morawiecki relacjonował, że podczas spotkania poruszono również temat uszczelniania VAT-u na poziomie międzynarodowym. Zwracał przy tym uwagę, że Polska odniosła ogromny sukces na tym polu. "Stąd mamy pieniądze i na politykę społeczną, i walkę z Covid-19, i inwestycje infrastrukturalne" - wskazał.
 
Zaznaczył jednocześnie, że widać, iż mafie VAT-owskie, przestępcy podatkowi przenoszą się do układów transgranicznych. "Dlatego automatyczna wymiana danych - o tym rozmawialiśmy z panem premierem - jest tak ważna" - mówił. Dziękował Hegerowi za zgodę na tę wymianę informacji.
 
Polski premier dodał, że poruszono też kwestię walki z rajami podatkowymi. Wyraził przy tym zadowolenie, że wraz ze słowackim premierem mają tu wspólne stanowisko, aby walczyć z tymi nieuczciwymi praktykami.
 
Reklama
Podkreślił, że bardzo jednoznaczni byli też w ocenie spraw międzynarodowych za naszą wschodnią granicą - tego, co się dzieje na Ukrainie, na Białorusi oraz polityki Rosji wobec tych krajów, a także - zaznaczył - "naszych krajów". Akcentował jednocześnie, że ważną częścią architektury bezpieczeństwa jest NATO. "My, jako dwa kraje na wschodniej flance NATO - Słowacja i Polska - uspójniamy naszą politykę w zakresie bezpieczeństwa, bo to bardzo ważne, aby ta neoimperialne polityka, którą widzimy ze wschodu była powstrzymana" - dodał.
 
Podczas spotkania - kontynuował Morawiecki - poruszono również temat gazociągu Nord Stream II. "Wyraziłem mój niepokój i bardzo duże rozczarowanie związane ze zmianą polityki administracji amerykańskiej wobec Nord Stream II" - przyznał polski premier.
 
Wskazywał ponadto, że wraz z szefem słowackiego rządu ma "praktycznie identyczne stanowiska" we wszystkich omawianych tematach: politycznych, gospodarczych, dotyczących pandemii, czy wymiany turystycznej, kulturalnej, czy studenckiej.
 
Heger również wyraził zadowolenie z czwartkowego spotkania z Morawieckim, które - jak mówił - było bardzo konstruktywne i udało się wzmocnić wzajemne stosunki między obu krajami.
 
"Mamy już za sobą walkę z pandemią. To był czas bardzo trudny, który fizycznie nas rozdzielił, więc bardzo jest istotne, żebyśmy nadrobili wszystkie te zaległości i wzmocnili nasze wzajemne stosunki, które sądzę mają ogromy potencjał" - ocenił.
Reklama
 
Podziękował za przejawy solidarności podczas walki z pandemią. Przypomniał, że Polska jest trzecim najważniejszym partnerem handlowym dla Słowacji. "Pandemia pokazała, że te więzi są silne" - zaznaczył. Dodał, że wzajemna wymiana handlowa spadła zaledwie na poziomie błędu statystycznego.
 
Heger podkreślał ponadto, że Polskę i Słowację "łączy kulturowa i językowa bliskość, co pomaga turystyce". "To jest dziedzina, gdzie chcielibyśmy rozwijać naszą współpracę i stworzyć takie warunki, w których obywatele Polski i Słowacji będą mogli korzystać z pięknej przyrody naszych oby krajów" - mówił.
 
Słowacki premier mówił ponadto, że współpraca transgraniczna naszych krajów jest pomyślna i chciałby, by była ona kontynuowana. Wyraził też nadzieję na odnowienie konsultacje międzyrządowe, które miałby się odbyć jesienią.
 
Heger również zwracał uwagę na kwestię wymiany danych między naszymi krajami, które miałyby się przyczynić do uszczelniania systemu VAT. W kontekście gazociągu Nord Stream II, Heger przyznał, że Słowacja nie uważa, by ten projekt był właściwy.
 
Premierzy odpowiadając na pytania dziennikarzy przyznali, że w trakcie spotkania pojawił się też temat przenoszenia części produkcji z krajów Azji do Europy. Morawiecki przyznał, że w sensie międzynarodowym Polska i Słowacja konkurują ze sobą o inwestycje, ale - zaznaczył - "przede wszystkim rozmawialiśmy na temat tego w jaki sposób przyciągnąć jak najwięcej inwestycji do krajów wyszehradzkich". "I powiedzieliśmy sobie: potem będziemy konkurować między sobą o te inwestycje, ale na początek stwórzmy jak najwięcej perspektyw do przyciągnięcia tych inwestycji, które w ostatnich 20 latach były poczynione gdzieś na Dalekim Wschodzie" - powiedział polski premier.
Reklama
 
W trakcie konferencji prasowej obaj premierzy zwrócili uwagę, że w ramach Euro2020 za kilka dni zmierzą się ze sobą drużyny Polski i Słowacji. "Ja życzę przede wszystkim naszej drużynie zwycięstwa, ale myślę, że jest coś, co mogłoby nas pogodzić: życzę również Słowacji, żeby wyszła z grupy" - mówił Morawiecki. "Oby Euro2020 w 2021 roku było jak najbardziej szczęśliwe dla Polski przede wszystkim, ale także dla Słowacji" - dodał.
 
Premierzy wymienili się też koszulkami reprezentacji swoich państw w piłce nożnej podpisanymi przez zawodników. Heger wręczył też Morawieckiemu piłkę z podpisami słowackiego zespołu.
 
Po zakończeniu konferencji prasowej premierzy wspólnie złożyli wieńce przed pomnikiem upamiętniającym 535. pluton Słowaków w Armii Krajowej. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-01-17 17:28
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-01-17
USD 3,9567 -0,08%
EUR 4,5201 -0,38%
CHF 4,3310 -0,36%
GBP 5,4123 -0,49%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Prawdopodobieństwo czwartej fali pandemii w drugiej połowie sierpnia

Istnieje prawdopodobieństwo, że czwarta fala pandemii...

Startuje Loteria Narodowego Programu Szczepień

Od czwartku rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień. Można w niej wygrać nagrody pieniężne...

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.