Reklama

Kraj

Wykonano ponad 24,6 mln szczepień przeciw COVID-19, w pełni zaszczepionych 9,9 mln osób

Danuta Starzyńska-Rosiecka/PAP
Dodano: 16.06.2021
54337_biden
Share
Udostępnij
W Polsce wykonano ponad 24,6 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 9,9 mln osób. Zarejestrowano dotąd 200 tys. zgłoszeń na szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat, zaszczepionych jedną dawką jest 100 tys. dzieci w tym wieku.

W Polsce wykonano dotąd 24 mln 687 tys. 629 szczepień przeciw COVID-19 – podano we wtorek na rządowych stronach. W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 9 mln 929 tys. 923 osoby.
 
Do wtorku mieszkańcom woj. śląskiego podano 2 984 300 dawek szczepionki przeciw COVID-19, liczba w pełni zaszczepionych przekroczyła 1 mln – to dokładnie 1 095 548 osób. Śląskie jest jednym z najbardziej doświadczonych przez pandemię regionów w Polsce.

Łącznie do Polski dostarczono dotąd 29 mln 662 tys. 20 dawek. Liczba dawek dostarczonych do punktów to 27 mln 44 tys. 560.
 
Od 27 grudnia ub. r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 25 tys. 38 dawek. Zgłoszono 10 tys. 941 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
 
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała we wtorek, że co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19 zostało zaszczepionych 300 mln osób w Unii Europejskiej. Populacja Unii Europejskiej wynosi około 447 mln osób.
 
Od wtorku oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują wnioski od aptek, które chcą przystąpić do programu. Do szczepienia zakwalifikuje pacjenta, a także poda mu szczepionkę farmaceuta, który posiada odpowiednie uprawnienia.
 
Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia. Apteki dołączą do już działających punktów szczepień m.in. w szpitalach, poradniach podstawowej opieki zdrowotnej czy zorganizowanych w obiektach sportowych.
 
Na szczepienie przez farmaceutę będzie można zarejestrować się przez elektroniczny system e-rejestracja na stronie pacjent.gov.pl, telefonicznie lub w aptecznym punkcie szczepień. Do zaszczepienia w aptece niezbędne jest e-skierowanie.
 
Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Tylko szczepionka Jannsen (Johnson & Johnson) jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki. Minister zdrowia od 17 maja dopuszcza, aby szczepienia preparatami firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca wykonywane były przy zachowaniu odstępu od 35 dni między dwiema dawkami. Odstęp ten ma wynosić maksymalnie 84 dni dla szczepionki AstryZeneki i 42 dni dla Pfizera i Moderny.
 
Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, mogą być zaszczepione przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
 
Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Janssen szczepione są osoby od 18 roku życia. Od 7 czerwca preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich i w wieku 16-18 lat, mogą być szczepione także dzieci w wieku 12-15 lat.
 
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował we wtorek, że zarejestrowano dotąd na szczepienia 200 tys. dzieci w wieku 12-15 lat.

"Patrząc na to, że mamy ponad tydzień otwarte rejestracje, to chyba należy uznać, że jest to dobry wynik" – ocenił. Minister zaznaczył również, że szczepienie w tej grupie przebiega sprawnie. Podał, że zaszczepiono już ok. 100 tys. dzieci.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy