Reklama

Kraj

Wzniesienie w Berlinie pomnika polskich ofiar okupacji niemieckiej będzie przyjęte w Polsce z uznaniem

Grzegorz Bruszewski/PAP
Dodano: 17.06.2021
54374_berlin
Share
Udostępnij
Cieszy mnie inicjatywa budowy w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar okupacji niemieckiej. Będzie to gest, który zostanie przyjęty w Polsce z uznaniem – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Chciałbym, abyśmy odsłonili taki pomnik nie później niż w 2024 roku – w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej – dodał.
 
Prezydent Duda i składający w czwartek wizytę w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier spotkali się po południu na Zamku Królewskim z młodzieżą uczestniczącą w projektach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Spotkanie zorganizowano z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
 
"Cieszy mnie ogromnie inicjatywa budowy w Berlinie miejsca pamięci polskich ofiar okupacji niemieckiej w latach 1939-1945" – powiedział prezydent Duda podczas spotkania.
 
Podkreślił, że "wzniesienie pomnika polskich ofiar, których wojna pochłonęła aż 6 milionów, w tym 3 miliony obywateli polskich narodowości żydowskiej, będzie ze strony Niemców gestem, który zostanie przyjęty w Polsce z uznaniem".
 
Pojednanie bowiem – dodał – "to także miejsca pamięci, a pomniki ofiar mają nie tylko moc duchową, historyczną czy artystyczną, ale także stanowią memento, ostrzegają przed tym, co może się stać, gdy do głosu dochodzą ideologie totalitarne i przemoc".
 
"Czy gdyby w Berlinie było już wcześniej takie miejsce przypominające polskie ofiary II wojny światowej, to lider partii AfD Alexander Gauland nazwałby w Bundestagu, czy odważyłby się na to, żeby nazwać w Bundestagu Pakt Ribbentrop-Mołotow słuszną decyzją" – mówił prezydent.
 
"Panie prezydencie, bardzo bym chciał, abyśmy wspólnie – prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i prezydentem Republiki Federalnej Niemiec odsłonili taki pomnik nie później niż w 2024 roku – w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej" – powiedział Duda zwracając się do Steinmeiera. Ocenił, że "byłby to piękny i bardzo widomy znak i kolejny gest pojednania, ważny dla naszych społeczeństw". 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy