Reklama

Kraj

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych to inwestycja przełomowa

Marzena Kozłowska/PAP
Dodano: 22.06.2021
54643_prezydent
Share
Udostępnij
Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, a także leków immunosupresyjnych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa; dawno już w Polsce nie realizowano tak ambitnej inwestycji – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych na terenie Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych "Polfa" S.A. w Warszawie.
 
Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystości, że Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" są najstarszymi w Polsce zakładami farmaceutycznymi – w 2023 r. będą obchodzić 200. rocznicę powstania. Jak zaznaczył, zakłady te "wracają do swojej wielkiej tradycji zakładów pionierskich, świetnie rozwijających się, przyciągających nowoczesne kadry naukowe, przyciągających ludzi o ambicjach rozwojowych, zarówno osobistych, ale także o ambicjach, żeby w rozwój kraju, polskiej nauki, polskiej farmacji włożyć swoją osobista, własną cegiełkę".
 
"Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, a także leków immunosupresyjnych to inwestycja w skali naszego kraju absolutnie przełomowa" – podkreślił prezydent. Jak mówił, "dawno już w Polsce, zawłaszcza jeżeli chodzi o substancję państwową (nie było sytuacji – PAP), aby realizowano tak ambitną inwestycję, o tak dalekosiężnych celach rozwojowych i również o tak wysokich kosztach".
 
Andrzej Duda stwierdził, że koszt budowy Centrum to 400 mln zł. Jak, mówił, z jednej strony to ogromna kwota, ale biorąc pod uwagę cele tej inwestycji, to "są to pieniądze żądne, bo nie da się wycenić ludzkiego życia". Dodał, że nie da się też wycenić skali wpływu tego typu inwestycji na ogólny rozwój kraju, na pozycję międzynarodową Polski tak gospodarczą, jak i w świecie naukowym.
 
"Tym bardziej cieszę się, że to niezwykle ambitne zadanie jest tutaj podejmowane i zgodnie z wszelkimi przewidywaniami powinno zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat, do czasu, kiedy Zakłady będą obchodziły swoje 200-lecie" – powiedział.
 
Prezydent podkreślił, że walka z chorobami onkologicznymi zajmuje ważne miejsce w jego działalności. "Wsparliśmy Ministerstwo Zdrowia, rząd w zakresie przygotowania Narodowej Strategii Onkologicznej, w zakresie utworzenia Funduszu Medycznego mającego na celu także walkę z chorobami onkologicznymi, leczenie przypadków najtrudniejszych, jak również wspieranie badań z tej materii" – mówił.
 
Wskazał, że walka z chorobami onkologicznymi jest jednym z najważniejszych wyzwań przyszłości. "Zgodnie ze wskazaniami ekspertów liczba przypadków zachorowań na choroby onkologiczne będzie w najbliższych dziesięcioleciach stale wzrastała" – mówił prezydent. Zaznaczył, że choroby onkologiczne są w dużej mierze chorobami cywilizacyjnymi, związanymi ze style życia i szkodliwymi czynnikami uzewnętrzni.
 
Czynniki te, mówił prezydent, "prędzej czy później w zestawieniu z (rosnącą przeciętną) długością życia, można niestety szacować, że spowodują zachorowanie u pewnie większości z nas".
 
Andrzej Duda podkreślił znaczenie, dobrze funkcjonujących programów wszystkim profilaktyczne, dotyczących zarówno działań zapobiegających zachorowaniem, jak i obejmujących badania diagnostyczne, sprzyjające wczesnemu wykrywaniu raka. "Rak, coś co dawniej praktycznie zawsze oznaczało wyrok śmierci, dzisiaj już wcale tego wyroku nie oznacza; dziś w bardzo wielu przypadkach następuje wyleczenie" – mówił prezydent.
 
Podkreślił, że Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ma się przyczynić do rozwoju jeszcze lepszych i mniej inwazyjnych możliwości walki z chorobami onkologicznymi. Wyraził zadowolenie, że "nie będziemy musieli poszukiwać tych leków i technologii za granicą".
 
List do uczestników uroczystości skierował też premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" "odważnie podejmują wyzwania przyszłości". Jak dodał, zakłady już wkrótce uzyskają "unikatowe w skali regionu możliwości prowadzenia badań i produkcji leków onkologicznych".
 
"Cieszę się, że z taką skutecznością wykorzystują państwo rządowe wsparcie na realizację tego bardzo ambitnego projektu, które bez wątpienia przysłuży się całej branży farmaceutycznej między innymi poprze zwiększenie dostępności strategicznych leków, a także co najważniejsze podniesie standardy opieki medycznej nad pacjentami" – napisał premier.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy