Reklama
REKLAMA
Automatycznie wyświetlimy artykuł za 10 sekund
Przejdź do artykułu
Reklama
Reklama

Tomczyk rezygnuje, a Budka wraca na fotel szefa klubu KO

A A A
Marta Rawicz, Piotr Śmiłowicz/PAP

Dodano: 23-07-2021

Wiceprzedwodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Fot. Tomasz Gzell/PAP

Wiceprzedwodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Fot. Tomasz Gzell/PAP

Borys Budka, obecny wiceszef PO, a wcześniej także przewodniczący PO, został w czwartek ponownie wybrany na szefa klubu Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej rezygnację z tej funkcji złożył Cezary Tomczyk. Zmiany w klubie KO nastąpiły na życzenie obecnego lidera partii Donalda Tuska.
 
Budka kierował już klubem KO w tej kadencji. PO raz pierwszy wybrano go na tę funkcję tuż po wyborach parlamentarnych w 2019 r. We wrześniu ubiegłego roku ustąpił ze stanowiska i jako swego następcę rekomendował kojarzonego z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, Cezarego Tomczyka.
 
Donald Tusk, który był inicjatorem czwartkowych zmian w klubie, nie krył zadowolenia po zakończeniu obrad klubu. Budka został bowiem wybrany na jego wniosek przez aklamację. "Z satysfakcją przyjąłem decyzję bez jednego głosu sprzeciwu o zmianie - nowym szefem klubu jest Borys Budka" - powiedział lider PO.
Reklama
 
Poinformował zarazem, że zamierza blisko współpracować z Tomczykiem, który miałby we wrześniu na konwencji PO zostać jednym z jego zastępców, odpowiedzialnym za kampanie wyborcze i prace sztabowe. "To jest dla mnie ważne, ponieważ ten mój powrót to nie jest łatwa sprawa. To wymagało odpowiednich zmian i ustaleń i spotkało się to z pełnym zrozumieniem w Platformie, ale też wszyscy widzą, że to nie chodzi o to, że ktoś w związku z tym coś traci, albo przegrywa, ale jest to takie przegrupowanie" - zaznaczył lider PO.
 
Jak dodał, chce, aby "to wojsko wyruszyło na bardzo ważną bitwę przed i w czasie wyborów z nową energią". "Myślę, że wszyscy zrozumieli tę moją intencję" - powtórzył b. premier.
 
"Kiedy konstruowaliśmy cały ten proces, zmierzający do powrotu Donalda Tuska, jednym z jego warunków w stosunku do mnie było to, bym z powrotem był odpowiedzialny za parlament i zajął się tym jako wiceprzewodniczący partii, stąd dzisiejsze zmiany" - powiedział z kolei dziennikarzom po posiedzeniu klubu Borys Budka.
 
"Teraz jako nowemu szefowi klubu przyjdzie mi spełnić bardzo ważną deklarację Donalda Tuska, to znaczy doprowadzenia we władzach do odpowiedniego parytetu płci, bo Donald Tusk na to zwraca na to bardzo duża uwagę" - dodał.
 
Podczas posiedzenia klubu, które trwało niespełna godzinę. Głos zabrali Donald Tusk, Borys Budka i Cezary Tomczyk. Ten ostatni poinformował o swojej rezygnacji. "Miałem wrażenie, że się rozpłacze" - mówi PAP jeden z posłów. W sposób niezaplanowany wypowiedziała się jedynie Henryka Krzywonos. Powiedziała, że nie do końca podoba jej się, że zmienia się dobrego przewodniczącego klubu. Dodała jednak, że zna Tuska długo i ma do niego zaufanie.
Reklama
 
Choć obecność była obowiązkowa, część posłów nie wzięła udziału w posiedzeniu. Nie było m.in. liderki Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej, która wcześniej nie ukrywała swojego wsparcia dla Tomczyka. Nie było też innych bliskich współpracowników Rafała Trzaskowskiego - Sławomira Nitrasa i Aleksandry Gajewskiej. Borys Budka wyjaśnił, że Nitras jest po operacji i jest usprawiedliwiony.
 
Nowacka i Nitras wypowiedzieli się natomiast na Twitterze: "@CTomczyk byłeś wspaniałym szefem klubu. Walecznym i sprawiedliwym. Powodzenia w nowych wyzwaniach. @bbudka powodzenia. Koalicja @NewsPlatforma @Nowoczesna @inicjatywaPL @Zieloni idzie po wolną Polskę" - napisała liderka iPL.
 
Nitras napisał krótko: "Dzięki @CTomczyk super robota. Szacunek".
 
Przed posiedzeniem klubu wsparcie dla Cezarego Tomczyka deklarowali także inni liderzy partii tworzących KO - Nowoczesnej i Zielonych. Po obradach klubu, podczas którego zmiana dokonała się przez aklamację, wypowiadali się jednak w sposób koncyliacyjny.
 
"Czarek Tomczyk był dobrym przewodniczącym klubu. Zrezygnował, więc podziękowałem mu, a wybrany został Borys Budka" - powiedział PAP lider Nowoczesnej Adam Szłapka.
 
"Rozpoczynamy nowy rozdział, liczę na kontynuację dobrej współpracy" - komentowała w rozmowie z PAP liderka Zielonych Małgorzata Tracz. "Chodziło o to, żeby wszystko odbyło się w sposób pokojowy i żeby tak się stało i żeby każdy znalazł dla siebie rolę i tak się stało" - dodała.
Reklama
 
Dopytywany o nieobecność na posiedzeniu klubu stronników prezydenta stolicy, Tusk odparł, że nie widział na sali ani stronników Rafała Trzaskowskiego, ani Donalda Tuska. "Widziałem posłanki i posłów Platformy Obywatelskiej, Koalicji Obywatelskiej, naszych partnerów, zyskująco, nawet jak dla mnie, jednomyślnych" - dodał lider PO.
 
Zapewnił, że zmiany w Platformie zapadają w uzgodnieniu z najważniejszymi partnerami w partii, w tym także z Trzaskowskim. "Nie zawsze we wszystkim się zgadzamy (...), ale jedziemy do przodu i mamy do siebie wyłącznie ciepłe uczucia i przyjaźń" - podkreślił b. premier.
 
Tusk zapowiedział też dalsze zmiany we władzach klubu i partii, gdzie miałoby się znaleźć więcej kobiet niż obecnie. "Oczekuję od nowego przewodniczącego i pomogę mu także w tej sprawie w sensie politycznym, żeby znowu w ciałach przedstawicielskich klubu i Platformy obowiązywał parytet, to znaczy żeby wszędzie tam, gdzie jest to prawnie możliwe, było tyle samo pań i panów" - powiedział b. premier.
 
Wyraził nadzieję, że zmiany te uda się przeprowadzić do września, kiedy miałaby się odbyć konwencja Platformy, która zmieni statut partii, tak by zwiększyć liczbę wiceprzewodniczących PO. "Już jutro zaproponuję pewne zmiany, które utworzą ta przestrzeń, gdzie będzie możliwa ta nowa kompozycja, która uwzględnia równowagę między kobietami, a mężczyznami w polityce, teraz klubową, a we wrześniu także partyjną" - powiedział Tusk.
Reklama
 
Dopytywany, które z pań miałby się znaleźć w Prezydium partii, przyznał, że będzie nad tym pracował. Potwierdził, że jedną z wiceprzewodniczących ma znów zostać Ewa Kopacz.
 
"Bardzo dobry ruch, Donald Tusk powinien przecież sam sobie budować drużynę" - komentowała zmiany w rozmowie z PAP Urszula Augustyn, która we wrześniu 2020 r. rywalizowała z Tomczykiem o funkcje szefa klubu. "Teraz jest ważne, żeby wszystkie ręce na pokład, nikogo nie wolno zgubić, ważne żeby drużyna była jak najszersza" - dodała.
 
Także znany z krytyki władz PO senator Bogdan Zdrojewski powiedział, że cieszy go, iż podczas posiedzenia "dominowała zgoda i porozumienie".
 
Budka, pytany o Cezarego Tomczyka, który opuszczając posiedzenie klubu nie chciał wypowiadać się dla mediów, wyjaśnił, że "Donald Tusk zapowiedział konkretne zmiany również w partii i poprosił Cezarego Tomczyka, by w przyszłości w partii zajął się tym, w czym jest najlepszy z nas wszystkich, mianowicie kwestiami marketingowymi i przygotowania kampanii wyborczej".
 
"Będą zmiany statutowe jesienią i propozycja Donalda Tuska będzie właśnie taka, żeby był wiceprzewodniczącym odpowiedzialnym za komunikację. To jest wielkie wyróżnienie, jeżeli chodzi o taką propozycję ze strony premiera" - dodał.
 
Budka przyznał, że miał "wiele nieprzespanych nocy", w których myślał o wzmocnieniu PO. W końcu zdecydował się ustąpić fotel przewodniczącego Tuskowi. "Po tym poznaje się odpowiedzialnych polityków". "Cezary Tomczyk jest osobą, która chyba najlepiej z nas wszystkich zna się na komunikacji i politycznym marketingu, to z pewnością w tej nowej roli, którą zaproponował mu Donald Tusk - będzie się z pewnością realizował" - przekonywał.
Reklama

"Jak takie osoby jak Małgorzata Kidawa-Błońska, Ewa Kopacz czy Bartek Arłukowicz potrafią zrobić krok wstecz, to dla nas, kolejnego pokolenia polityków jest wzór do naśladowania" - mówił.
 
Czwartkowe roszady w klubie parlamentarnym KO to kolejny etap przebudowy Platformy po lipcowym powrocie do władzy w partii Donalda Tuska. 3 lipca na Radzie Krajowej PO rezygnację z kierowania ugrupowaniem złożył Borys Budka, a tuż po nim dwoje jego zastępców - Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz. Następnie Tuska wybrano jednym z wiceprzewodniczących partii, pełniącym jednocześnie obowiązki przewodniczącego. Budka także został wiceszefem PO.
 
Jeszcze przed lipcowym spotkaniem Rady od polityków Platformy można było usłyszeć, że Budka może zostać nie tylko wiceprzewodniczącym, ale także szefem klubu. Nie było tylko jasne jak szybko nastąpi ta zmiana.
 
Tusk po raz pierwszy spotkał się z klubem KO dwa tygodnie temu. Wówczas posłowie Koalicji również przewidywali, że niebawem klub zbierze się ponownie, by zmienić przewodniczącego. "Tusk obiecał Budce to stanowisko" - podkreślali rozmówcy PAP. 
Reklama
Reklama
Reklama
zobacz więcej

POLECANE

Money.pl - Kliknij po więcej
Giełda
GPW 2022-06-30 12:48
WIG Informujemy, iż w związku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostępne są bezpośrednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2022-06-30
USD 4,4825 +0,66%
EUR 4,6806 -0,01%
CHF 4,6904 +0,63%
GBP 5,4429 +0,39%
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Kliknij po więcej
Surowce - notowania online
Nazwa Jednostka Wartość [USD] Zmiana Ostatnia zmiana
 Złoto uncja 1731,30 +0,00% [21:59]
 Ropa brent baryłka 64,38 +0,00% [21:58]
 Pallad uncja 2680,00 +0,00% [21:57]
 Platyna uncja 1191,10 +0,00% [21:59]
 Srebro uncja 25,11 +0,00% [21:59]
Wspierane przez Money.pl
RZESZÓW WEATHER

NAJPOPULARNIEJSZE W ZAKŁADCE

Reklama

NASI PARTNERZY

zamknij

Szanowny Czytelniku !

Zanim klikniesz „Zgadzam się” lub zamkniesz to okno, prosimy o przeczytanie tej informacji. Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych. Klikając „Zgadzam się” lub zamykając okno, zgadzasz się na poniższe. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres.

Zgoda

Jeśli chcesz zgodzić się na przetwarzanie przez Zaufanych Partnerów Grupy SAGIER Twoich danych osobowych, które udostępniasz w historii przeglądania stron i aplikacji internetowych, w celach marketingowych (obejmujących zautomatyzowaną analizę Twojej aktywności na stronach internetowych i w aplikacjach w celu ustalenia Twoich potencjalnych zainteresowań dla dostosowania reklamy i oferty) w tym na umieszczanie znaczników internetowych (cookies itp.) na Twoich urządzeniach i odczytywanie takich znaczników, kliknij przycisk „Przejdź do serwisu” lub zamknij to okno.
Jeśli nie chcesz wyrazić zgody, kliknij „Nie teraz”. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz edytować zakres zgody, w tym wycofać ją całkowicie, przechodząc na naszą stronę polityki prywatności. Powyższa zgoda dotyczy przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych Zaufanych Partnerów. Zaufani Partnerzy to firmy z obszaru e-commerce i reklamodawcy oraz działające w ich imieniu domy mediowe i podobne organizacje, z którymi Grupa SAGIER współpracuje.
Podmioty z Grupy SAGIER w ramach udostępnianych przez siebie usług internetowych przetwarzają Twoje dane we własnych celach marketingowych w oparciu o prawnie uzasadniony, wspólny interes podmiotów Grupy SAGIER. Przetwarzanie takie nie wymaga dodatkowej zgody z Twojej strony, ale możesz mu się w każdej chwili sprzeciwić. O ile nie zdecydujesz inaczej, dokonując stosownych zmian ustawień w Twojej przeglądarce, podmioty z Grupy SAGIER będą również instalować na Twoich urządzeniach pliki cookies i podobne oraz odczytywać informacje z takich plików. Bliższe informacje o cookies znajdziesz w akapicie „Cookies” pod koniec tej informacji.

Administrator danych osobowych

Administratorami Twoich danych są podmioty z Grupy SAGIER czyli podmioty z grupy kapitałowej SAGIER, w której skład wchodzą Sagier Sp. z o.o. ul. Mieszka I 48/50, 35-303 Rzeszów oraz Podmioty Zależne. Ponadto, w świetle obowiązującego prawa, administratorami Twoich danych w ramach poszczególnych Usług mogą być również Zaufani Partnerzy, w tym klienci.
PODMIOTY ZALEŻNE:
http://www.biznesistyl.pl/
http://poradnikbudowlany.eu/
http://modnieizdrowo.pl/
http://www.sagier.pl/
Jeżeli wyrazisz zgodę, o którą wyżej prosimy, administratorami Twoich danych osobowych będą także nasi Zaufani Partnerzy. Listę Zaufanych Partnerów możesz sprawdzić w każdym momencie na stronie naszej polityki prywatności i tam też zmodyfikować lub cofnąć swoje zgody.

Podstawa i cel przetwarzania

Twoje dane przetwarzamy w następujących celach:
• 1. Jeśli zawieramy z Tobą umowę o realizację danej usługi (np. usługi zapewniającej Ci możliwość zapoznania się z jednym z naszych serwisów w oparciu o treść regulaminu tego serwisu), to możemy przetwarzać Twoje dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.
• 2. Zapewnianie bezpieczeństwa usługi (np. sprawdzenie, czy do Twojego konta nie loguje się nieuprawniona osoba), dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszanie naszych usług i dopasowanie ich do potrzeb i wygody użytkowników (np. personalizowanie treści w usługach), jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług (np. jeśli interesujesz się motoryzacją i oglądasz artykuły w biznesistyl.pl lub na innych stronach internetowych, to możemy Ci wyświetlić reklamę dotyczącą artykułu w serwisie biznesistyl.pl/automoto. Takie przetwarzanie danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów.
• 3. Za Twoją zgodą usługi marketingowe dostarczą Ci nasi Zaufani Partnerzy oraz my dla podmiotów trzecich. Aby móc pokazać interesujące Cię reklamy (np. produktu, którego możesz potrzebować) reklamodawcy i ich przedstawiciele chcieliby mieć możliwość przetwarzania Twoich danych związanych z odwiedzanymi przez Ciebie stronami internetowymi. Udzielenie takiej zgody jest dobrowolne, nie musisz jej udzielać, nie pozbawi Cię to dostępu do naszych usług. Masz również możliwość ograniczenia zakresu lub zmiany zgody w dowolnym momencie.

Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania, czyli w przypadku udzielenia zgody do momentu jej cofnięcia, ograniczenia lub innych działań z Twojej strony ograniczających tę zgodę, w przypadku niezbędności danych do wykonania umowy, przez czas jej wykonywania i ewentualnie okres przedawnienia roszczeń z niej (zwykle nie więcej niż 3 lata, a maksymalnie 10 lat), a w przypadku, gdy podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora, do czasu zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu.

Przekazywanie danych

Administratorzy danych mogą powierzać Twoje dane podwykonawcom IT, księgowym, agencjom marketingowym etc. Zrobią to jedynie na podstawie umowy o powierzenie przetwarzania danych zobowiązującej taki podmiot do odpowiedniego zabezpieczenia danych i niekorzystania z nich do własnych celów.

Cookies

Na naszych stronach używamy znaczników internetowych takich jak pliki np. cookie lub local storage do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronach, aplikacjach i w Internecie. W ten sposób technologię tę wykorzystują również podmioty z Grupy SAGIER oraz nasi Zaufani Partnerzy, którzy także chcą dopasowywać reklamy do Twoich preferencji. Cookies to dane informatyczne zapisywane w plikach i przechowywane na Twoim urządzeniu końcowym (tj. twój komputer, tablet, smartphone itp.), które przeglądarka wysyła do serwera przy każdorazowym wejściu na stronę z tego urządzenia, podczas gdy odwiedzasz strony w Internecie. Szczegółową informację na temat plików cookie i ich funkcjonowania znajdziesz pod tym linkiem. Pod tym linkiem znajdziesz także informację o tym jak zmienić ustawienia przeglądarki, aby ograniczyć lub wyłączyć funkcjonowanie plików cookies itp. oraz jak usunąć takie pliki z Twojego urządzenia.

Twoje uprawnienia

Przysługują Ci następujące uprawnienia wobec Twoich danych i ich przetwarzania przez nas, inne podmioty z Grupy SAGIER i Zaufanych Partnerów:
1. Jeśli udzieliłeś zgody na przetwarzanie danych możesz ją w każdej chwili wycofać (cofnięcie zgody oczywiście nie uchyli zgodności z prawem przetwarzania już dokonanego na jej podstawie);
2. Masz również prawo żądania dostępu do Twoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przeniesienia danych, wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania danych oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym w Polsce jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Pod tym adresem znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące przetwarzania danych i Twoich uprawnień.