ME siatkarzy – Polska – Belgia 3:0

Grzegorz Wojtowicz/PAP
Dodano: 07.09.2021
56042_40255359_40255348
Polscy siatkarze pokonali w Krakowie Belgię (25:18, 26:24, 25:16) w poniedziałkowym meczu grupy A mistrzostw Europy. Niepokonani biało-czerwoni odnieśli czwarte zwycięstwo w turnieju i pierwsze bez straty seta.
Polska – Belgia 3:0 (25:18, 26:24, 25:16).

Polska: Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Łukasz Kaczmarek, Paweł Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Tomasz Fornal, Fabian Drzyzga, Kamil Semeniuk, Bartosz Kurek.

Belgia: Hendrik Tuerlinckx, Sam Deroo, Stijn D'Hulst, Arno van de Velde, Wout D'Heer, Mathijs Desmet, Ribbens (libero) oraz Martin Perin (libero), Matthijs Verhanneman, Laim Mc Cluskey, Bram van der Dries, Elias Thys.

Tradycyjnie już w tym turnieju polscy siatkarze świetni radzili sobie w pierwszym secie. Szybko uzyskali kilkupunktową przewagę i kontrolowali przebieg gry. Bardzo dobrze funkcjonował blok. W ten sposób biało-czerwoni zdobyli siedem punktów. Znakomicie w ataku spisywał się – zastępujący Bartosza Kurka – Łukasz Kaczmarek, który zdobył siedem punktów przy 62-procentowj skuteczności.

Zgodnie z tym co mówił trener Vital Heynen, jego podopiecznym w tym turnieju brakuje regularności. W drugim secie Polacy nie grali już tak dobrze i wpędzili się w kłopoty. Belgowie prowadzili 17:14, 21:19 i przy stanie 24:23 mieli setbola. Został on jednak obroniony atakiem Mateusza Bieńka ze środka. Potem rywale pomylili się w ataku, a w ostatniej akcji euforię na trybunach wywołał pojedynczy blok Kaczmarka, który powstrzymał Mathijsa Desmeta.

Do połowy trzeciego seta żadnej z drużyn nie udało się uzyskać przewagi. Aż na pole zagrywki wszedł Kaczmarek i najpierw popisał się asem, potem zablokowane zostały dwa taki Belgów, skutecznym atakiem popisał się jeszcze Wilfredo Leon i Polacy objęli prowadzenie 18:12. Takiej przewagi już nie mogli roztrwonić, zwłaszcza że rywale stracili wiarę w odrobienie strat. Ostatni punkt w meczu zdobył urodzony w Krakowie Tomasz Fornal.

Mistrzowie świata są jedyną drużyną z kompletem zwycięstw w grupie A. We wcześniejszych meczach pokonali: 3:1 Portugalię, 3:2 Serbię i 3:1 Grecję. We wtorek mają dzień wolny, a w środę na zakończenie fazy grupowej zmierzą się z Ukrainą.

Potem biało-czerwoni przeniosą się do Gdańska, gdzie rozegrają mecz 1/8 finału, a w przypadku awansu spotkanie ćwierćfinałowe.

Gospodarzami tegorocznych mistrzostw Europy są cztery kraje: Polska, Czechy, Estonia i Finlandia. Półfinały i mecze o medale odbędą się 18-19 września w Katowicach.