Kraj

PŚ w łyżwiarstwie szybkim – wygrana i rekord Polski Wójcik na 500 m

Dodano: 04.12.2021
58253_41029677_41029671
Panczenistka Andżelika Wójcik czasem 36,775 s pobiła rekord Polski na 500 m i wygrała zawody Pucharu Świata w Salt Lake City. Najlepszy wynik w karierze uzyskała również sklasyfikowana w sobotę na 12. pozycji Kaja Ziomek – 37,394.
Wójcik minimalnie wyprzedziła Rosjankę Angelinę Golikową – 36,786, a na trzeciej pozycji uplasowała się inna reprezentantka Rosji Olga Fatkulina – 36,937.

25-letnia Wójcik została pierwszą w historii reprezentantką Polski, która pokonała 500 m w czasie poniżej 37 sekund. W piątek również poprawiła rekord kraju, ale wówczas miała wynik minimalnie powyżej tej granicy – 37,031.

Dopiero szóste miejsce zajęła w sobotę prowadząca w klasyfikacji generalnej PŚ Amerykanka Erin Jackson – 37,029. Wójcik awansowała na piątą pozycję w cyklu, Ziomek jest na ósmej.

Zawody w Salt Lake City, które potrwają do niedzieli, są przedostatnią szansą zdobycia kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Pekinie. Ostatnia okazja na ich wywalczenie będzie w przyszły weekend w Calgary.